Slavimo ga 25. srpnja

DANAS JE SV. JAKOV Znate li zašto ga zovu 'sinom groma', koga sve štiti, gdje je pokopan prema legendi...?

web
25.07.2026.
u 15:07
Google icon Dodaj Večernji list među omiljene izvore na Googleu

Legenda kazuje i kako je Jakov za svojih brojnih putovanja stigao i u španjolsku Compostelu, donijevši  kršćanstvo i oslobodivši Španjolsku od Maura. Tijelo mu je stoga preneseno u Compostelu, gdje je njegov grob postao jedno od najvećih srednjovjekovnih hodočasničkih odredišta

Danas, (25. srpnja) blagdan je svetog Jakova apostola. Bio je sin Zebedejev i brat Ivana apostola. Rođen je u Betsaidi, a zajedno s Petrom i Ivanom bio je svjedok glavnih čudesa koja je Gospodin Isus učinio. Podnio je mučeništvo oko 42. godine. Prema predaji, tijelo mu je preneseno u Composteli u Španjolskoj, gdje je i poznata crkva posvećena njemu u čast...

Danas je crkva posvećena tom svecu, ona u Međugorju, jedna od najpopznatijih u svijetu. A upravo Međugorje danas slavi svoga zaštitnika - svetog Jakova.

Iako su na "ljestvici popularnosti" Isusovih dvanaest apostola prva mjesta "rezervirana" za Petra i Ivana, sv. Jakov Stariji, sin Zebedeja i Salome i brat Ivana evanđelista, sasvim im je blizu. Kako po štovanju koje u svijetu uživa, tako i po mjestima na kojima se spominje u Svetom pismu, piše medjugorje-info.com.

Sv. Jakov bio je, naime, jedan od onih učenika koji je zavrijedio da se s Isusom nađe na sasvim osobitim mjestima i u osobitim prilikama. Osim što je toga ribareva sina na Genezaretskom jezeru Isus osobno (s bratom mu Ivanom) pozvao među svoje apostole, Jakova Starijega Evanđelja spominju i u prilikama kad Isus oživljava Jairovu kćer, kad se preobražava na Taboru i kad u smrtnom znoju moli u Getsemaniju. Sigurno Jakov nije slučajno bio među rijetkima "odabranima" za te prilike .

O Jakovljevu životu prije nego je izabran za apostola ne znamo gotovo ništa. Znamo da je bio sin Zebedeja i Salome, i brat apostola Ivana. Starijim se naziva kako bi ga se razlikovalo od drugoga apostola koji se također zvao Jakov.

Sinoptička evanđelja izvještavaju nas da ga je Isus pozvao za apostola s bratom Ivanom dok su s ocem Zebedejem lovili ribe na Genezaretskom jezeru. Jakov je s Petrom i bratom Ivanom spadao u krug povlaštenih Isusovih učenika, koji su nazočili nekim od najvažnijih događaja Njegova života, primjerice Isusovom preobraženju na brdu Tabor. Zbog žestoke naravi, njega i brata mu Ivana nazivali su i „Boanerges“, što znači „sinovi groma“. Isus ih je tako jednom prilikom prekorio kada su htjeli zazvati oganj na neki samarijanski grad koji nije htio poslušati Isusovu poruku, piše Hrvatska katolička mreža.

Prema legendi, Jakov je po Isusovu uzašašću propovijedao Evanđelje diljem Izraela. Kasnije je, po istoj legendi, otišao u današnju Španjolsku, gdje je propovijedao daljnjih četrdeset godina. Potom se vratio u Jeruzalem gdje je, prvi od apostola, podnio mučeničku smrt odsijecanjem glave za vrijeme Heroda Agripe.

Tijelo mu je navodno preneseno u Španjolsku i pokopano negdje u blizini današnjeg Santiaga de Compostele. Kasnije je tijelo otkriveno i pokopano u crkvi koja je u srednjem vijeku postala najveće kršćansko hodočasničko središte poslije Rima i Jeruzalema. Sveti Jakov zaštitnik je Španjolske, a atribut mu je školjka jakopska kapica.

Spominju ga Evanđelja i zajedno sanje "slavne" zgode, koje međutim dokazuju njegovu "običnost", ljudskost, njegov vatreni temperament i naročitu odanost Isusu. Jednom je zgodom dakle, zajedno s bratom Ivanom, pomalo častohlepno zaželio da ga Isus posjedne odmah sebi zdesna ili lijeva (Mk 10, 35-40), ali, opet, sve u silnoj ljubavi prema Kristu. Drugom prilikom pak, kad negostoljubivi Samarijanci ne htjedoše primiti Isusa, odmah je žustro uzviknuo: "Gospodine, hoćeš li da zapovjedimo ognju da siđe s neba i da ih uništi?" (Lk 9, 54.

Mora da ga je ta nagla narav i dovela do toga da u nečem bude i prvi među svim apostolima. Prvi je naime, zbog naviještanja vjere, podnio mučeničku smrt, o čemu svjedoče Djela apostolska (12, 2). Mačem ga je dao pogubiti kralj Herod Agripa ne mogavši otrpjeti da mu navjestitelji zajedno umanjuju vlastodržačku moć. Uz Jakovljevo pogubljenje znana je i predaja po kojoj je, hrabro primivši osudu i njezino izvršenje, za vjeru pridobio i stražara koji ga je vodio na stratište, da bi tamo s apostolom stavio svoju glavu pod mač.

Legenda kazuje i kako je Jakov za svojih brojnih putovanja stigao i u španjolsku Compostelu, donijevši  kršćanstvo i oslobodivši Španjolsku od Maura. Tijelo mu je stoga preneseno u Compostelu, gdje je njegov grob postao jedno od najvećih srednjovjekovnih hodočasničkih odredišta. Španjolska ga je izabrala za svoga nebeskog zaštitnika, baš kao i hodočasnici, putnici, srednjovjekovni vitezovi, a za njima i ljekarnici, kožari, ratari, voćari... Svima je bliska bila njegova ljudska nesavršenost, a željena njegova krajnja odanost i žar vjere.

Posebno se ističe kako je Jakov sa svojim bratom Ivanom i svetim Petrom pripadao najužem krugu Isusovih apostola. Oni su jedini svjedoci posebnih događaja u Isusovu životu...

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata