kolumna joze pavkovića

Neprijateljima sude oni što su bili s druge strane ratne crte

'05.09.2008.,Sarajevo,BiH - Apostolska nuncijatura,susret apostolskog nuncija nadbiskupa Alessandra DErrica i glavnog urednika i direktora Vecernjeg lista-BiH Jozo Pavkovic.Prigodom susreta  Pavkovic
08.11.2016.
u 14:15

Najmoćnije oružje u obračunu s političkim neistomišljenicima imaju policija, tužitelji i suci

Slučaj u Orašju još jednom je otvorio pitanje montiranih političkih procesa u BiH. Međutim, nije BiH iznimka u tim istražiteljsko-pravosudnim igrama. Svjedoci smo i brojnih, manje-više sličnih primjera u okruženju. Sumnja se kako su mnogi sudski procesi u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, Sloveniji... provedeni po političkom nalogu. Pa čak i u demokraciji kakva je Amerika mnogi dvoje zašto je FBI baš desetak dana uoči izbora otvorio istragu koja diskreditira Hillary Clinton.

Najmoćnije oružje u obračunu s političkim neistomišljenicima imaju policija, tužitelji i suci. Njihovi potezi odlučuju o tome tko će biti na vlasti, ili će tko iz vlasti u zatvor. Izravno utječu i na odnose među državama. Ova država ima tri sukobljene istine, a jedan narod (Bošnjaci) presuđuje koja je prava. Tako je rat i nakon Daytona nastavljen nekim drugim sredstvima.

Nema Hrvata koji je obnašao neku važniju ulogu da nije procesuiran ili bar osumnjičen. I u oporbi i u vlasti. Zatvarani su aktualni i nekadašnji predsjednici države, suda, SIPA-e, generali... Hrvati u svim slučajevima ozbiljno sumnjaju kako su ova zastrašivanja u funkciji slabljenja njihove političke pozicije i motiviranje iseljavanja iz BiH. Jednako tako i bh. Srbi doživljaju i domaći i međunarodni sud. I jedni i drugi upozoravaju kako prema bošnjačkim liderima, a osobito časnicima, Sud i Tužiteljstvo imaju druge kriterije. Broj optuženih i presuđenih Bošnjaka govori kako ova upozorenja nisu neutemeljena. No, nisu ni svi Bošnjaci u istoj poziciji. Državno Tužiteljstvo bošnjačkoj politici služi i za discipliniranje svojih sunarodnjaka koji se drznu misliti drugačije od zacrtanoga puta. Najdrastičniji primjer je uhićenje lidera SBB-a Fahrudina Radončića. Tužiteljstvo ovakvim radom upravlja odnosima unutar svoga naroda (Bošnjaka), između triju naroda, između država... Posljedice su raspad koalicija, nepovjerenje među narodima i državama.

U takvom ambijentu čak i kada rade profesionalno u Sud i Tužiteljstvo BiH se sumnja, ako ni zbog čega drugoga, onda zato što su (i) po nacionalnoj strukturi dominantno bošnjački. Gotovo je nemoguće bez održivog i za sve prihvatljivog političkog ustroja u BiH promijeniti stanje u pravosuđu. Međutim, i te su promjene nemoguće zato što se i one “kontroliraju” optužnicama. U začaranom krugu našle su se politika i pravda. Zato se za početak moraju pronaći mehanizmi kojima Tužiteljstvu i Sudu ne bi bilo ni u primisli bavljenje politikom. Možda su rješenje nacionalni izbalansirani ili objektivni me??unarodni suci. Ili barem zatvaranje priče o zapovjednoj odgovornosti koja se široko tumači i selektivno primjenjuje. Treba razmisliti i o ograničenoj amnestiji. Pa čak i o povratku imuniteta političarima dok su na funkciji. To bi zatvorilo prostor za montirane procese. Apsurdno je da tužitelji i suci vode procese protiv svojih ratnih neprijatelja. Čemu sudski procesi kad se ionako znaju presude prije podizanja optužnice.

Ključne riječi

Komentara 2

BE
berasv
15:01 08.11.2016.

Pobjednik pise povijest,kao u svakom ratu.Mi smo na zalost gubitnici.Da se ovo nije sad desilo s nasim ljudima,desilo bi se kad tad..Zalosno kakve politicare imamo da nista ne mogu..

CO
cope
22:32 08.11.2016.

Srazmjer uhapsenih I optuzenih u srazmjeru sa ucinjenim zlocinima a ti to Jozo Sagolju dobro znas.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?