Voćari iz Distrikta Brčko BiH ove godine ne očekuju kvalitetan rod šljive kao prošle godine zbog obilnih kiša koje su padale tijekom razdoblja cvjetanja, potvrdili su proizvođači šljiva. Navode da su, unatoč tome, neki voćnjaci, posebno stariji i otporniji nasadi, donekle sačuvali potencijal roda, ali je ukupna situacija nepovoljna za mnoge proizvođače.
Diplomirani inženjer poljoprivrede iz Bukvika Ilija Jovičić i proizvođač šljiva kaže da su stariji voćnjaci lakše podnijeli nepovoljne vremenske uvjete u vrijeme cvatnje jer imaju razvijeniji korijenov sustav u odnosu na mlađa stabla. Zadovoljan je potencijalnim rodom iako prinosi neće biti kao prošle godine. Njegova procjena je da će šljiva ove godine biti skuplja u odnosu na prošlu godinu jer je neće biti dovoljno na tržištu i neće moći zadovoljiti sve potrebe kupaca.
Preporučuje svima koji ne moraju kupovati šljivu za rakiju da pričekaju bolju godinu i nižu cijenu. - Ova je godina bila tipična po potrebi za maksimalnim tretmanom u vrijeme cvatnje. Struka preporučuje prvo tretiranje protiv monilije kada se otvori oko 10 posto kruničnih cvjetova. Drugo tretiranje obično se preporučuje kada opadne od 70 do 80% cvata, a tada se dodaje i insekticid. To je u idealnim vremenskim uvjetima. U godinama s lošim vremenskim uvjetima kao što je ova, kada je dugo kišno razdoblje i veća opasnost od mrazova, preporučuju se tri tretiranja, i to na 10 posto otvorenih cvjetova, u punoj cvatnji kada je otvoreno od 70 do 100 posto listova i nakon što opadne 70 do 80 posto. Ove sam godine i ja tako radio jer dva uobičajena prskanja nisu bila dovoljna - dodao je Jovičić.
Savo Lukić, koordinator Voćnog kluba "Brčko", kaže da je Vlada Distrikta Brčko BiH uložila ozbiljna sredstva u zaštitu od tuče i da protugradne rakete pokrivaju većinu teritorija. Međutim, kada je u pitanju navodnjavanje, on ističe da su u Distriktu vrlo male površine pod sustavima za navodnjavanje i dodaje da se bez primjene agrotehničkih mjera u voćarstvu, ratarstvu i povrtlarstvu ne mogu očekivati dobri prinosi.