Federalni premijer

Novalić: Integracija Zavoda MIO razlog dvostrukog uvećanja proračuna

Fadil Novalić
17.12.2019.
u 16:09

Federalni premijer Fadil Novalić obrazložio je zastupnicima Zastupničkog doma Parlamenta Federacije BiH federalni proračun za narednu godinu koji je predložen u iznosu od 4.954.392.401 KM.

- U odnosu na važeći, veći je za 83 posto ili 2,25 milijardi KM. Osnovni razlog uvećanja je integracija Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje u proračun FBiH, čiji financijski plan za 2020. godinu iznosi oko 2,4 milijarde KM - rekao je Novalić.

Porez na dobit je planiran u iznosu od 90,8 milijuna i četiri posto je povećan u odnosu na 2019. godinu.

- Doprinosi za MIO su planirani u iznosu od 2,074 milijardi KM, a postaju prihod proračuna i od 1. siječnja će se uplaćivati na Jedinstveni račun trezora, a rezultat je nastavka rasta prihoda od izravnih poreza i doprinosa usljed nastavka ekonomskog rasta i fiskalne discipline - kaže Novalić.

Zakonom o izvršenju proračuna za 2020. godinu predviđeno je da se mirovine isplaćuju kao drugi prioritet, odmah nakon servisiranja unutarnjeg i vanjskog duga.

- Na ovaj način će se osigurati nepromijenjena dinamika u isplati mirovina - naglasio je Novalić.

Ukoliko se proračun izvrši kako je planirano javni dug Federacije BiH će se smanjiti za dodatnih 372,3 milijuna KM.

Govoreći o najznačajnijim karakteristikama Prijedlog proračuna za 2020. godinu istaknuo je da je planirano 50 milijuna KM za implementaciju Zakona o razvojačenim braniteljima i članovima njihovih obitelji, odnosno isplatu osnovne egzistencijalne naknade ovim kategorijama.

Sredstva u iznosu od 15 milijuna KM predviđena su za nastavak sufinanciranja kreditne linije koja se realizira putem Union banke, a predviđena je za rješavanje stambenog pitanja mlađe kategorije stanovništva.

- Poticaj za poljoprivredu povećan je na 87 milijuna KM, odnosno veći je za 18,3 milijuna KM, što je najveći iznos dosad i u potpunosti je u skladu sa Zakonom o novčanim podrškama u poljoprivredi i ruralnom razvoju. Ovo je još jedan dokaz da smo poljoprivredu prepoznali kao sektor od posebnog značaja za FBiH - rekao je Novalić.

Transferi za raseljene osobe i izbjeglice povećani su za ukupno sedam milijuna KM, a transfer za sanaciju zdravstvenih ustanova na razdjelu Federalnog ministarstva zdravstva planiran je u iznosu 30 milijuna KM i povećan je za 24 milijuna KM.

- Ova mjera je u skladu s novousvojenim dokumentom "Zajedničke socio-ekonomske reforme za razdoblje 2019-2022. godina“ i vezano je za financijsku konsolidaciju zdravstvenog sektora - dodao je Novalić.

Transfer nižim razinama vlasti je sa 18 milijuna KM, koliko je bilo planirano u 2019. godini, povećan na 21 milijun KM i predstavlja nastavak sufinanciranja proračuna lokalnih zajednica i njihovih projekata.

U narednoj godini nastavit će se financiranja izgradnje putne infrastrukture, odnosno autocesta i brzih cesta i u tu svrhu je planirano ukupno 115 milijuna KM.

- Ovo je iznos za koji je resorno ministarstvo predvidjelo da će se u narednoj godini utrošiti, te će ostatak sredstava koja su alocirana na ranije spomenutom podračunu biti prenesena u narednu fiskalnu godinu. Naravno, puno veći iznos finansijskih sredstava za ove namjene će biti utrošen od strane Autocesta i Cesta FBiH - rekao je Novalić.

Za implementaciju zakona o zaštiti porodice s djecom planirano je 20 milijuna KM, koja će se realizirati nakon usvajanja zakona, koji se trenutno nalazi u parlamentarnoj proceduri.

Također, proračunom je planirano dodatnih 50 zaposlenika u okviru Federalne uprave policije, što je i učinjeno.

- Proračun Federacije BiH za 2020. godinu napravljen je na osnovu konzervativnih makroekonomskih projekcija, uvažavajući ne toliko optimistične makroprojekcije zemalja u okruženju, zemalja EU s jedne strane i poštujući i pridržavajući se principa restriktivne proračunske politike i ograničavanja rasta proračunske, odnosno tekuće potrošnje s druge strane - rekao je Novalić.

Prijedlog proračuna prati i set zakona koji se tiču integracije Zavoda MIO na trezorsko poslovanje.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?