pomažu smršavjeti

Najveća greška je izbaciti ove ugljikohidrate kad ste na dijeti

ugljikohidrati
Dreamstime
05.07.2016.
u 16:38

Tijelo bez ugljikohidrata jedva funkcionira - nema energije pa je umor stalno prisutan, a ne može ni probavljati zalihe masti iz istog razloga

Da ugljikohidrate treba izbjegavati ako želite smršavjeti znaju gotovo svi. No Joe Wicks, guru za vježbanje, tvrdi suprotno. Kaže, svi žive u velikoj zabludi, ne uspijevaju smršavjeti i kada malo i smršave ubrzo se još više udebljaju. Glavni razlog za to je upravo izbjegavanje ugljikohidrata, kaže Wicks. 

- Ugljikohidrati vam pomažu da smršavite. Oni su glavno gorivo tijelu. Kada ga nema, postajete umorni i razdražljivi, što je čest slučaj kod ljudi na dijeti. Još veći problem je što tijelo nema dovoljno energije pa ni ne može sagorjeti višak kilograma. Osim toga, jednom kad naviknete tijelo na odsutnost ugljikohidrata, i onda ih ponovo uvedete, ono će se boriti s probavljanjem istih jer se metabolizam značajno usporio - objasnio je Wicks, piše Daily Mail. 

Simptomi manjka ugljikohidrata u tijelu su nedostatak energije, umor, bol u mišićima, mozak nam sporije funkcionira, osjećamo potrebu za određenom hranom, javlja se zatvor i promjene raspoloženja. Manjak ugljikohidrata u tijelu znači i hormonalnu neravnotežu jer su oni zaduženi za pravilno funkcioniranje hormona. To se može očitovati nesanicom, slabijim libidom pa i raspoloženjem. 

Neće svi ugljikohidrati debljati

Ako ste na dijete izbacite loše, a zadržite dobre ugljikohidrate u prehrani. Npr. integralne žitarice, cjelozrnati kruh i smeđa riža, batat i zobene pahuljice kompleksni su ugljikohidrati koji će energiju otpuštati postupno u tijelo i dati energiju puno duže nego jednostavni ugljikohidrati poput bijelog kruha, slatkiša i pekarskih proizvoda.

Drugi način da izaberete dobre ugljikohidrate je prema razini glikemijskog indeksa. Što je niži to bolji. Dat će vam dovoljno energije i potrebne nutritivne sastojke, a tijelo će ih probaviti brže i neće taložiti kao mast, prenosi 24sata.hr.  

Namirnice s niskim glikemijskim indeksom: 

mladi krumpir
špageti
smeđa riža
batat
cjelozrnati kruh
humus
leća
slanutak
grašak
rajčica
luk
jabuke

Namirnice sa srednje visokim glikemijskim indeksom:

kroasani
med
muffini s borovnicama
sladoled
mango
banane
cikla
basmati riža
kus kus
njoki
pečeni krumpiri

Namirnice s visokim glikemijskim indeksom:

bijela riža
pomfri
pire krumpir
bijela riža kratkog zrna
bijeli kruh
kifla
bagette 
rižini kolačići
buča
lubenica
datulje

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?