Dirljiv dopis iz Pittsburgha:

Ministar Grlić Radman o svojim dojmovima s obilježavanja 125. obljetnice Hrvatske bratske zajednice

Goran Stanzl/Pixsell
24.09.2019.
u 12:40

Hrvatska bratska zajednica (Croatian Fraternal Union of America) sa sjedištem u Pittsburghu obilježava ove dane 125. godina svog osnutka i rada kao potporna udruga hrvatskih iseljenika u SAD-u i Kanadi. 

Riječ je o najstarijoj i najvećoj hrvatskoj zajednica izvan Domovine te jedna od vodećih fraternalističkih potpornih udruga u Americi, piše Fenix-magazin

Kako stoji na stranicama HBZ Pittsburg, s nešto manje od 300 članova 1894.godine, Hrvatska bratska zajednica danas broji oko 60 tisuća diljem svijeta a imovina je od $43 dosegla iznos od 400 milijuna američkih dolara. Uz brojne kulturne i sportske aktivnosti Hrvatska bratska zajednica pokazuju kako je njeno članstvo svjesno svog podrijetla i ponosno na svoje korijene i da je dio hrvatskog naroda. 

Tijekom boravka u Pittsburghu, ministar vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske Gordan Grlić Radman sudjeluje u ime predsjednika Vlade RH na proslavi 125. obljetnice osnutka Hrvatske bratske zajednice. O svojim dojmovima s proslave u Pittsburghu ministar dr. Gordan Grlić Radman je napisao dopis kojeg Fenix-magazin prenosi u cijelosti:

Dragi prijatelji,

Upravo sam u Pittsburghu, na obilježavanju 125. obljetnice Hrvatske bratske zajednice. Prvi puta u životu sam ovdje. Bio sam presretan vidjeti i doživjeti hrvatsko zajedništvo koje se njeguje tolike godine. Obratio sam se nazočnima, među kojima je puno i onih koji nisu toliko njegovali hrvatski jezik, ali su ostali mentalno i kulturološki prvrženi starom kraju, Hrvatskoj Domovini. Zahvalio sam im na velikoj i neprocjenjivoj podršci za vrijeme Domovinskog rata i velikosrpske agresije. Kao netko, tko se 1991. vratio iz Švicarske, poznata mi je Vaša  velika uloga, neprocjenjiv politički, gospodarski i humanitarni angažman Hrvata diljem svijeta: od Australije i Novog Zelanda, SAD-a Kanade, Južne Amerike i Europe. Hrvati izvan Domovine imali su veliki utjecaj na političke elite zemalja u kojima su živjeli kako bi međunarodno priznanje moderne Hrvatske uslijedilo što prije. Nikada se ne ćemo dovoljno odužiti za taj veliki prinos Vas Hrvata u iseljeništvu. No, i sam čin spoznaje o Vašoj važnoj ulozi znak je našega poštovanja i priznanja koje ne će bti zaboravljeno.

No, najljepše od svega bilo bi kada bi se Hrvati vratili u svoju Domovinu, jednako tako i u Bosnu i Hercegovinu. Od samih početaka je prvi hrvatski predsjednik dr. Franjo Tuđman pozivao Hrvate na povratak, a bilo je ustrojeno i posebno ministarstvo. Sada je to Središnji državni ured za Hrvate izvan Domovine. S druge strane, i naš prijatelj Marin Sopta redovito organizira uspješne iseljeničke kongrese. Želim Vam reći kako nam je izuzetno stalo do Vašeg uključivanja, ali i do Vašeg povratka. Česti su slučajevi da mlađe generacije, čak druge ili treće, nalaze kako je kvaliteta života u Hrvatskoj bolja nego u nekim drugim zemljama. Ova hrvatska domoljubna Vlada svakako radi na što boljem uključivanju iseljenih Hrvata. Nismo možda u svemu perfektni, no znajte da ste Vi u velikom hrvatskom srcu koje je nedjeljivo. Radimo svi zajedno, predlažimo, borimo se svatko na svoj način. Budimo optimisti i gajimo nadu – nada je kršćanski zavjet koji nas obvezuje. Vjurujem u budućnost naše Hrvatske, naše prelijepe Domovine, ali i u Vas, drage Hrvatice i dragi Hrvati, ma gdje bili.

Srdačno Vas sve pozdravljam iz Pittsburgha, spremamo se na svetu misu, gdje će pribivati i naša predsjednica gospođa Kolinda Grabar-Kitarović, koja je je prije toga bila s hrvatskom zajednicom u Clevelandu", stoji u dopisu koji potpisuje Gordan Grlić Radman. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?