Nerad hrvatskih županija i strategija bošnjačkih stranaka

FBiH godinama ruši županije, a time i sporazum iz 1994. iz Washingtona

clinton
agencije
04.06.2014.
u 10:43

U izvršnoj vlasti FBiH Hrvati su manjina i ne mogu zaustaviti donošenje čak ni neustavnih mjera

U odnosu vlasti županija i Federacije BiH zrcale se i hrvatsko-bošnjački odnosi stalnih pokušaja da se ovaj entitet unitarizira s jedne strane i sve nadležnosti presele u Sarajevo, dok s druge strane nema jasnog odgovora od hrvatskih stranaka osim tek stalne žalopojke kako se udara na nadležnosti ove razine vlasti.

Županija ili kanton

Otkako je utemeljena hrvatsko-bošnjačka Federacija BiH, stalne su tendencije da se oslabi utjecaj županija pa su čak i hrvatske ustavotvorce s prvih zasjedanja nakon potpisivanja Washingtonskog sporazuma federalni partneri ‘preveslali’ čak i s prijevodom pa je u Ustavu sačuvana samo inačica kanton, a li ne i županija. Federalni Ustav koji je usuglašen na mirovnim pregovorima pod američkim nadzorom u Washingtonu 1994. godine praktično je predvidio što su to isključive, a što podijeljene nadležnosti županija, odnosno Federacije BiH. Županijama su pri tome pripale sve ovlasti koje izričito nisu dodijeljene federalnoj vlasti, što se u međuvremenu snažno deformiralo. Čak i isključive nadležnosti županija preselile su na federalnu razinu uz objašnjenje ‘viših interesa’. A viši interesi ticali su se provedbe projekta stvaranja bošnjačkog entiteta s dominacijom brojnijeg naroda jer se kroz županije takvo što teško može realizirati.

Nadležnosti županija

Tako županije imaju isključive nadležnosti za uspostavu i nadzor snaga policije koje nose jedinstvene federalne odore sa županijskim oznakama, stvaranje obrazovne politike, stvaranje i provedbu kulturne politike, donošenje stambene politike, uključujući donošenje propisa o uređivanju i izgradnji stambenih objekata. Na županijama, odnosno općinama je i donošenje propisa o korištenju lokalnog zemljišta, uključujući zoniranje te donošenje propisa o lokalnim poslovnim i karitativnim djelatnostima i njihovo unapređivanje. Bez županija nije moguće ni donošenje propisa o lokalnim energetskim postrojenjima i osiguranje njihove dostupnosti, stvaranje politike glede radio i TV postaja i osiguranja njihova rada, provedba socijalne politike i zaštite, kao i provedba politike županijskog turizma i razvoja turističkih resursa. Ne postoji nijedna od ovih isključivih nadležnosti koje već nisu nagrižene odlukama federalnih vlasti koje su, čak i kada su tamo sjedili legitimni predstavnici Hrvata, nisu skrivali ambicije pretvaranja ovoga entiteta u preslik Republike Srpske kao države jednoga naroda. Sve podijeljene nadležnosti već su odavno postavljene kao federalne. Čak i unatoč činjenici što je Ustavni sud osporio postojanje Federalnih ministarstava obrazovanja te turizma, one su nastavile postojati i trošiti novac županija i poreznih obveznika.

Ključne riječi

Komentara 2

JM
jezero-matica
14:02 04.06.2014.

Woshington-ski Sporazum je bio dobra osnova za demokratsku drzavu,ali BiH to nije.Zato je taj isti mrtvo slovo na papiru!Oduzimanje prava Hrvatima bosanci sami potkopavaju tu i takovu tvorevinu.U svrbe ne diraju oni im nisu na putu iako su polovini silom prisvojili!

BR
brodarevac
12:21 04.06.2014.

Čitav ovaj tekst nema veze sa podnaslovom "Nerad hrvatskih županija i strategija bošnjačkih stranaka" bolje bi bilo da ste sjeli i napisali šta je HDZ uradio u svim županijama u kojem su vladale kako bi opisali njihov nerad bahatost bogaćenje pljačkanje kao i svih ostalih stranaka na vlasti. Žalosno je što pored užasnog stanja na svim nivoima vi jedino pišete o nacionalnoj ugroženosti hrvata. Bošnjaci imaju super status u županijama čak su i tu na vlasti HDZ him u županijama daje potporu kakvu i hrvati imaju u kantonima. Svi smo mi ugroženi pored ovakvih političara.

Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?