Dokazano pomaže

Znate li koji je najbolji prirodni lijek za bolna stopala: Evo što pomaže

stopala
Shutterstock
10.06.2025.
u 20:55

Liječenje bolnih stopala ovisi o uzroku, ali gotovo u svim slučajevima prvi korak je rasterećenje stopala i prilagodba obuće

Bolna stopala čest su problem u populaciji svih dobnih skupina, a posebno pogađaju osobe koje provode mnogo vremena u stajaćem položaju, osobe koje puno hodaju ili osobe koje nose neadekvatnu odjeću. Prema podacima Američke pedijatrijske liječničke udruge (APMA), više od 75 % odraslih osoba barem jednom u životu iskusi bolove u stopalima, dok gotovo 20 % prijavljuje kronične tegobe. Bolna stopala su češća kod žena koje rade teže fizičke poslove ili cijelog dana provode u neadekvatnoj obući.

Bol u stopalima može imati različite uzroke, uključujući mehaničke, upalne, metaboličke i neurološke čimbenike. Kosti stopala igraju ključnu ulogu u svakodnevnim aktivnostima poput hodanja, trčanja i stajanja. Stopalo se sastoji od 26 kostiju koje su međusobno povezane zglobovima, ligamentima i mišićima, a bol u bilo kojem dijelu može značajno utjecati na kvalitetu života. Stoga nije neobično da se često traže prirodni lijekovi za bolna stopala, prenosi N1.

Stajanje stvara pritisak na stopala, stoga se simptom bolnih stopala može pojavljivati i kod osoba s prekomjernom težinom. Svaki dodatni kilogram tjelesne mase stvara značajan pritisak na stopala. Prilikom hodanja, sile koje djeluju na stopalo mogu biti 3 do 6 puta veće od tjelesne težine, što znači da višak kilograma značajno povećava opterećenje na zglobove, kosti i meka tkiva stopala. Uz to, osobe s viškom kilograma često imaju manju razinu fizičke aktivnosti, što može oslabiti mišiće, pogoršati cirkulaciju u donjim ekstremitetima i dodatno povećati rizik od boli.

Među najčešćim uzrocima nalazimo nošenje obuće bez pravilne ortopedske potpore, što dugoročno može dovesti do spuštenog svoda stopala i kronične boli. Dugotrajno stajanje ili hodanje, osobito po tvrdim podlogama, izaziva mikrootekline i upale u vezivnim strukturama stopala.

Osim toga, postoje i medicinska stanja poput plantarnog fascitisa, dijabetičke neuropatije, artritisa - reumatoidnog i osteoartritisa, burzitisa i gihta koja također često uzrokuju jaku bol u stopalima. Na ova stanja također u većoj mjeri može utjecati pretilost.

Dr. Elizabeth Cody, ortopedska kirurginja iz bolnice Hospital for Special Surgery ističe da „bol u peti i svodu stopala, ako traje dulje od dva tjedna, zahtijeva dijagnostičku obradu jer može ukazivati na složene upalne ili neurološke uzroke.“

Ovo su mogući uzroci bolnih stopala:

- pretilost

- plantarni fasciitis (upala vezivnog tkiva tabana)

- osteoartritis zglobova stopala

- ravna stopala

- tendinitis (upala tetiva)

- upala ahilove tetive

- manjak kretanja

- dugotrajno stajanje

- neadekvatna obuća

Kako se riješiti bolnih stopala

Liječenje bolnih stopala ovisi o uzroku, ali gotovo u svim slučajevima prvi korak je rasterećenje stopala i prilagodba obuće. Prema kliničkom vodiču Američke akademije za ortopedske kirurge, pravilna obuća s potpornim ulošcima smanjuje simptome kod više od 70 % pacijenata s mehaničkom boli u roku od tri tjedna.

Primjena leda na bolno područje u trajanju od 15 minuta, tri puta dnevno može učinkovito smanjiti lokalnu upalu. Dodatno se preporučuje svakodnevno istezanje Ahilove tetive i plantarne fascije, čime se smanjuje napetost u svodu stopala. Fizikalna terapija, osobito električna nervna stimulacija, je pokazala učinkovitost u ublažavanju neuropatske boli.

Prirodni lijek za bolna stopala

Mnogi se pacijenti odlučuju za prirodne metode kao prvu liniju ublažavanja simptoma. Metoda je nekoliko, a za neke od prirodnih lijekova za bolna stopala postoje i znanstveni podaci koji potvrđuju uspješnost.

Kupke s gorkom soli (magnezijev sulfat) opuštaju muskulaturu i potiču prokrvljenost, a njihovu učinkovitost potvrđuje studija objavljena u časopisu Journal of Integrative Medicine iz 2017. godine, koja navodi da se simptomi smanjuju kod 64 % ispitanika nakon redovitih kupki u trajanju od dva tjedna.

Kod kupki se mogu koristiti i eterična ulja poput lavande, ružmarina i metvice koja djeluju protuupalno. Na bolno područje stopala se kao prirodni lijek za bolna stopala mogu koristiti topikalne kreme s arnikom i gavezom jer pokazuju sličnu učinkovitost kao nesteroidni protuupalni lijekovi, ali bez nuspojava. U prilog tomu ide informacija da je regulatorno tijelo njemačke komisije za biljne pripravke, odobrilo upotrebu arnike ili vučjeg cvijeta za vanjsku primjenu kod bolova u mišićima i zglobovima.

Međutim, najbolji prirodni lijek za bolna stopala je prevencija. Ona prije svega uključuje smanjenje prekomjernih kilograma, odijevanje pravilne obuće i često rastezanje stopala.

Nošenje anatomski oblikovane i kvalitetne obuće ključni je korak u očuvanju zdravlja stopala. Anatomski oblikovana obuća podupire prirodni luk stopala, ravnomjerno raspoređuje pritisak i amortizira udarce pri hodanju. Time se smanjuje naprezanje mišića, zglobova i kostiju, što ublažava bolove u stopalima.

Redovita tjelovježba, osobito istezanje stopala i potkoljenice, pomaže u jačanju potpornog tkiva. Održavanje zdrave tjelesne težine smanjuje pritisak na zglobove i meka tkiva.

Osobe s kroničnim bolestima trebale bi redovito pregledavati stopala i odmah reagirati na svaku promjenu, čak i ako je bezbolna. Prema istraživanju objavljenom u British Medical Journalu 2022., više od 60 % komplikacija sa stopalima moglo bi se izbjeći redovitom edukacijom i prevencijom.

Kad se zabrinuti i posjetiti liječnika

Bol u stopalu koja traje dulje od dva tjedna, pogoršava se tijekom vremena, ili je praćena oteklinom, crvenilom, osjećajem žarenja ili gubitkom osjeta zahtijeva pregled kod liječnika.

Osobito su rizične skupine osobe s dijabetesom, kod kojih bol može biti simptom dijabetičke neuropatije. Rana intervencija u tim slučajevima sprječava komplikacije poput čireva i infekcija koje mogu dovesti do amputacija. Dr. John Steinberg, podijatar s George Washington University Hospital, naglašava: “Kod pacijenata s dijabetesom, svaka nova bol u stopalu mora se smatrati ozbiljnim znakom dok se ne dokaže suprotno.”

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije