Raste broj povratnika

U RH godišnje dođe 10 tisuća Hrvata, nekada najviše iz BiH, sada iz Njemačke

storyeditor/2024-09-17/iseljavanje.jpg
ilustracija
28.06.2025.
u 15:27

Tijekom rasprave u Hrvatskom saboru o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan RH moglo se čuti niz zanimljivih podataka, a neki od njih bacaju i novo svjetlo na tematiku migracija

Pitanje migracija stanovništva zbog svoje kompleksnosti uvijek valja promatrati uzimajući u obzir brojne čimbenike koji utječu na njih, od socioekonomskih pa do onih koji su više vezani uz osjećaj institucionalne zaštite, a ako je suditi prema posljednjim pokazateljima za Republiku Hrvatsku, može se uočiti trend sve većeg doseljavanja pripadnika hrvatskoga naroda, a osobito kada govorimo o hrvatskim iseljenicima. S druge strane, čini se kako je primat u broju doseljavanja preuzela upravo iseljenička zajednica, za razliku od ranijeg razdoblja kada su se u Hrvatsku u većem broju doseljavali Hrvati iz BiH, koji su u toj zemlji autohton narod, ali koji su zbog različitih čimbenika, uključujući one s početka teksta, birali Hrvatsku kao svoj novi dom.

Zanimanje za RH
Tijekom rasprave u Hrvatskom saboru o prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o odnosima Republike Hrvatske s Hrvatima izvan RH moglo se čuti niz zanimljivih podataka, a neki od njih bacaju i novo svjetlo na tematiku migracija te pokazuju kako, unatoč odsutnosti medijske pozornosti, Hrvatska postaje sve zanimljivija destinacija iseljeničkoj zajednici.

Državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas potvrdio je kako se godišnje u Hrvatsku doseli oko 10 tisuća osoba s hrvatskim državljanstvom, dok je broj osoba koje su u 2024. godini primljene u državljanstvo RH bio 6700. U potonjem slučaju najviše je riječ o potomcima hrvatskih iseljenika iz Argentine i Čilea. Tom je prilikom Milas naveo i države iz kojih se Hrvati u najvećem broju doseljavaju u RH. Nekada ih je, potvrdio je, najviše bilo iz Bosne i Hercegovine, dok je danas situacija drugačija te pokazuje kako ih je najviše iz Njemačke.

Prema svemu sudeći, novi trend upućuje na rastuće zanimanje hrvatskih iseljenika za Hrvatsku za razliku od ranijeg razdoblja, a u tomu veliku ulogu igraju i mjere kojima Republika Hrvatska nastoji privući ne samo iseljenike već i njihove potomke. U tom je smislu Središnji ured za Hrvate pokrenuo učenje hrvatskoga jezika na internetskim tečajevima A1 i A2, koji danas imaju više od 30.000 polaznika, dok je 2018. godine uvedena i posebna upisna kvota za iseljenike koji bi željeli studirati u Hrvatskoj.

Usporedno s tim naporima Hrvatska je posljednjih godina značajno povećala iznose i broj modela podrške Hrvatima u BiH, zemlji u kojoj su autohton i konstitutivan narod, a cilj je podići razinu kvalitete života u toj zemlji, među ostalim, i obrazovanjem novih generacija. Ilustrativno je kako je broj stipendija za Hrvate u BiH porastao s 450 u 2016. godini na 1500.

Jasna podrška
Večernji list
već je objavio i detalje novog zakonskog rješenja kojim će Hrvatska dodatno unaprijediti podršku Hrvatima u BiH, a u fokusu je financiranje programa kojima se doprinosi socijalnom i održivom razvoju, stvaranju preduvjeta za povratak i ostanak Hrvata u Bosni i Hercegovini te programa kojima se potiče demografska revitalizacija i podiže kvaliteta života kroz razvoj lokalnih zajednica.

Naravno, u suradnji s nadležnim tijelima, udrugama i gospodarskim subjektima u Bosni i Hercegovini osigurava se financiranje programa potpore i razvoja obiteljskih gospodarstava i obrta, malog i srednjeg poduzetništva Hrvata u BiH, a u smislu prekogranične suradnje Republike Hrvatske, kao oblik gospodarske suradnje s Hrvatima u BiH, susjednim i ostalim državama, potiče prekograničnu i regionalnu suradnju kroz zajedničke programe i pomoć u korištenju fondova Europske unije.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?