U zatvoru

Na Interpolovoj tjeralici imena već uhićenih bh. građana

15.07.2019.
u 10:11

Iako je mjesec dana u pritvoru, Benedi Đukanović (42), osumnjičeni za ubojstvo banjalučkog gospodarstvenika Slaviše Krunića i njegovog suradnika Žarka Pavlovića, još je na Interpolovoj tjeralici. Njegov primjer, međutim, nije usamljen, već se imena još nekoliko bh. građana koji su davno uhićeni nalaze na stranicama međunarodne kriminalističko-policijske organizacije, pišu Nezavisne.
Na crvenim tjeralicama još su Kosta Bjelotomić (36) i njegov brat Jovan (23) iz Drvara, za kojima se tragalo zbog sumnje da su, s još jednim suučesnikom, ukrali 383.940 maraka iz Intesa Sanpaolo banke u Drvaru. Tijekom tog filmskog razbojstva, koje se odigralo 3. travnja 2017., teško je ranjen policajac, a Bjelotomići su se nakon toga našli na Interpolovoj tjeralici, ali su uhićeni u Novom Sadu još u prosincu prošle godine. S tjeralica, međutim, i dalje nisu obrisani, već se pored njihovih imena još navodi da su predmet potrage zbog pljačke.

Bar formalno, traga se i za Mervanom Šljivarom (38), bh. državljaninom rođenim u Sloveniji. Ništa čudno, da on već nije osuđen, i to na 30 godina, na koliko ga je iza rešetaka Slovensko pravosuđe poslalo za ubojstvo Nedžada Kličića (34) iz Cazina, poznatijeg kao Krajiški Rambo. Šljivar se pojavio pred sudom u Ljubljani, gdje je tvrdio da nije kriv, ali je osuđen sredinom siječnja, s tim što se na Interpolovoj tjeralici još nalazi.
Najsvježiji primjer je Đukanović, čije ime se na crvenoj međunarodnoj tjeralici našlo sredinom svibnja. Na građane je apelirano da, ukoliko ga primijete, o tome obavijeste najbližu policijsku stanicu ili na dežurni broj 122. Međutim, on je 12. lipnja došao u Policijsku stanicu Ilidža, predao se i sada je u pritvoru u KPZ Banjaluka, dok je njegova fotografija još na tjeralici. Iz Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, u okviru koje se nalazi NCB Interpol Sarajevo, kažu da u slučaju raspisivanja i obustavljanja međunarodnih potraga za osobama postupaju u skladu s naredbama nadležnih organa u BiH.
-Bilo kakve detaljnije informacije o predmetima međunarodnih tjeralica za osobe nismo u mogućnosti dostaviti, u skladu s obvezujućim Pravilnikom o obradi podataka Interpola, kojim su definirani načini dostavljanja i raspolaganja informacijama o osobama za kojima se traga putem Interpola, kao i zbog činjenice da su sve informacije koje se razmjenjuju kanalima Interpola namijenjene samo za službenu upotrebu", rekli su iz Direkcije. Ubojstva, silovanja te pljačke samo su neka od kaznenih djela zbog kojih se na crvenim Interpolovim tjeralicama nalaze imena oko stotinu bh. državljana. U pitanju su bjegunci koji su na ozloglašenom spisku ili zbog kaznenog gonjenja ili zbog izdržavanja zatvorske kazne.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?