Želje investitora
"Najveća prednost im je mala težina, što rezultira nižim troškovima transporta i brzom montažom. Jednostavna rastavljivost spojeva omogućava višekratnu upotrebu za različite namjene na raznim lokacijama. Nadalje, treba naglasiti da je aluminij, s aspekta proizvodnje i ugradnje, "zeleni" materijal, tj. materijal koji je u skladu s filozofijom održive gradnje. Ako se, uz visoki postotak recikliranja, uzme u obzir i činjenica da konstrukcijske aluminijske legure zapravo ne treba štititi od korozije niti održavati, vrijednost aluminija kao građevnog materijala dodatno dolazi do izražaja. Navedene prednosti dodatno potvrđuju sve veći zahtjev za izgradnju trajnih aluminijskih hala. S tim ciljem potrebno je inženjerima u praksi ponuditi pouzdana rješenja i pojednostavljene dokaze za brzo dimenzioniranje aluminijskih hala, odnosno njihovih elemenata i priključaka. U posljednje vrijeme projektanti se sve češće susreću sa željama investitora za primjenu aluminijskih montažnih hala." Ovaj rad objavljen je 2019. godine. Iako se ne čini da je to bilo tako davno, kada uzmemo u obzir sve što se dogodilo od 2020. do danas, sve prije toga čini se kao daleka povijest. Upravo na tome je naglasak - tada su mnogi propitivali mogućnost montažnih rješenja za dugoročne projekte, no preko noći se dogodio pravi "boom".
Cijene su naglo porasle, pa su čak i montažni objekti postali skupi, a kamoli klasične građevine. Stručnjaci su tada dublje analizirali kvalitetu montažnih hala, a mnogi su došli do istih zaključaka kao trojac s početka priče, čiji se rad može pronaći i na internetu. Danas je zanimljivo vidjeti koliko često ulazimo u montažne objekte diljem BiH. Ipak, s obzirom na pojavu superćelijskih oluja, globalnih sukoba i sve veću nesigurnost, čini se da je ovaj trend uspješno prihvaćen.
"Sve veći broj tvrtki u BiH odlučuje se za montažne industrijske hale za proizvodnju i skladištenje. Uz značajno niže troškove investicije, brzu izgradnju na različitim podlogama i bez troškova građevinske dozvole, montažne hale postale su učinkovita alternativa čvrstim industrijskim objektima", naveli su iz jedne privatne tvrtke. Spominju i šatorske hale koje su napravljene od lagane aluminijske konstrukcije s vruće pocinčanim čeličnim elementima, što ih čini iznimno stabilnima i otpornima.
Budućnost
Davor Skejić, koji je spomenut na početku teksta, još je 2015. godine pisao rad o temi aluminija kao materijala za suvremene konstrukcije. Danas, u kontekstu geopolitičkih zbivanja i važnosti razvoja gospodarstva, unatoč svim izazovima, aluminijske montažne hale sve su popularnije. Jedan gospodarstvenik koji je montažnim halama riješio problem poslovnog prostora kaže da će se i ubuduće oslanjati na njih.
"Ne kažem da je ovo najbolje rješenje na svijetu, ali isto tako, neću reći da u jednom od nevremena nisam pretrpio određenu štetu. No, budući da je riječ o modularnoj konstrukciji, lako je zamjenjiva. Tko radi velike projekte, može uštedjeti ogromne svote novca. A ako se hala izgradi kako treba, dugoročno je isplativa. Poslovi ne mogu stati unatoč kriznim vremenima, a potrebno je tražiti rješenja koja ubrzavaju procese. Kada sam dobio ponudu za proizvodne pogone, a nisam ih imao gdje smjestiti, odlučio sam se za montažnu halu i iz ove perspektive mogu reći da nisam pogriješio", kazao je Večernjakov sugovornik.