UNICEF

Imunizacija djece u BiH na zabrinjavajuće niskoj razini

cijepljenje
31.12.2015.
u 18:51

U UNICEF-u smatraju kako je u BiH zabrinjavajuće pitanje imunizacije budući da je obuhvat rutinskom imunizacijom, koja je jako važna za zaštitu djece od bolesti cijepljenjem manja od 70 posto

Fond Ujedinjenih naroda za djecu (UNICEF) u Bosni i Hercegovini, koji skrbi o kvaliteti životnog standarda djece i mladeži, u godini koja je na izmaku realizirao je brojne projekte i kampanje koje su polučile dobre rezultate i doprinijele podizanju svijesti u javnosti o važnosti poboljšanja uvjeta za odrastanje djece i njihov život uopće.

Predstavnik UNICEF-a u BiH dr. Ayman Abulaban u razgovoru za Anadolu Agency (AA) podsjetio je na dosadašnje uspjehe UNICEF-a u BiH te na najveće probleme djece koja su ponekad i na margini društva.

UNICEF je, prema njegovim riječima, tijekom 2015. pružio značajnu podršku domaćim vlastima u realizaciji Akcijskog plana za djecu 2015.-2018. kojim se predviđa socijalna inkluzija najranjivijih skupina, kao što su djeca i obitelji s invaliditetom, djeca pripadnici manjinskih skupina, djeca iz romske populacije, te djece iz siromašnih zajednica.

– Ova godina bila je prilično uzbudljiva za UNICEF u BiH. Ovo je godina kada smo počeli naš petogodišnji program za BiH, a bila je to prilika i za neke značajne rezulatate. Recimo, završili smo program podrške u oporavku od poplava koje su BiH pogodile 2014. godine, omogućili smo da se djeca vrate u škole time što smo sudjelovali u programu koji je financirala Europska unija kroz opremanje učionica namještajem i drugim alatom što je pomoglo da se vrati život u zajednice koje su bile pogođene poplavama – kazao je Abulaban dodajući kako je putem spomenutog programa omogućen povratak u školske klupe za 60 hiljada djece.

Posebna oblast u kojoj se UNICEF zalagao tijekom godine bila je oblast predškolskog obrazovanja djece. Abulaban ističe kako je taj problem u BiH značajno izražen u odnosu na zemlje u okruženju.

– BiH ima jako nizak stupanj obuhvata djece predškolskim obrazovanjem, to je oko 13 posto što je manje od zemalja koje su možda i manje razvijene, ne samo u Europi i regiji već i u svijetu. Ipak smo uspjeli predanim radom i suradnjom s partnerima napraviti neke korake kako bi se tu situacija poboljšala – kazao je.

UNICEF je, kako tvrdi, tijekom godine podržao razvoj državne strategije koja predlaže koordinaciju uloga različitih razina ministarstava i tijela vlasti zaduženih za poboljšanje predškolskog obrazovanja. Takav važan dokument omogućit će da vlasti rade kako bi se stekli uvjeti za poboljšanje obuke za djecu predškolskog obrazovanja.

Tako je realizirana i kampanja “Vrtići za sve” s ciljem povećavanja svijesti javnosti i donositelja odluka o značaju predškolskog obrazovanja, obzirom na činjenicu kako u BiH tek svako sedmo dijete pohađa programe predškolskog odgoja i obrazovanja.

– S druge strane, UNICEF je radio posebno s obiteljima prezentirajući značaj predškolskog obrazovanja i zagovaraću da roditelji trebaju tražiti od vlasti takvo obrazovanje. U tom smislu smo podržali kampanju ‘Vrtići za sve’ koja je dala neke ključne poruke. Radili smo i s pružateljima usluga kako bi ponudili mjesta u vrtićima za dvako dijete – kazao je Abulaban.

Osobito važna oblast predstavlja rani rast i razvoj djece imajući u vidu značaj tog razdoblja gdje se postavljaju temelji za daljnji razvoj djeteta. U to vrijeme, djeci je potrebna velika podrška dok se, s druge strane, u tom periodu prepoznaju i odstupanja od normalnog razvoja čemu treba odmah pristupiti.

– U tom smislu smo radili jako mnogo s partnerima i vlastima na svim razinama kako bi se obučilo što više stručnjaka, kako bi se njima dali materijali kojima se mogu služiti u obavljanju posla i kako bi se prezentirale dobrobiti rane detekcije i rane intervencije u ranom razvoji – istaknu je.

Kao u svakoj drugoj zemlji, tako i u BiH pitanja vezana za povredu prava djeteta odnosno za uskraćenost tih prava, mogu se dovesti u vezu najčešće za razinu razvoja zemlje. U UNICEF-u smatraju kako je u BiH zabrinjavajuće pitanje imunizacije budući da je obuhvat rutinskom imunizacijom, koja je jako važna za zaštitu djece od bolesti cijepljenjem manja od 70 posto.

– To je vezano i za nabavku cjepiva odnosno za opskrbljivanje svih stanica kvalitetnim vakcinama, ali s druge strane i s prihvaćanjem roditelja da je to najbolji način da zaštite svoju djecu. Također, pitanje koje smo prepoznali kao važno i na kojem radimo jeste pitanje djece u kontaktu s pravosudnim sustavom. Znamo da djeca trebaju slijediti drugačije načine susreta s pravosudnim sustavom u odnosu na odrasle te da su puno efektnije mjere koje djecu štite od onih koji ih kažnjavaju – rekao je Abulaban dodajući kako u tom smislu UNICEF surađuje sa ministarstvima pravde, policijom i drugima koji čine dio pravosudnog sustava. 

Iako izbjeglice koje trenutno “pohode” takozvano balkansku rutu krećući se prema zemljama Zapadne Europe, nisu ušle u BiH, UNICEF pruža podršku za djecu kroz urede u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, a odnedavno i u Sloveniji. Ured UNICEF-a u Sarajevu sudjeluje u podršci zemljama regije kako bi bio uspostavljen dobar odgovor pomoći djeci.

Prava djece koja se nađu na takvom putu, kako ističe Abulaban, jako su ugrožena posebno ako se uzmu u obzir da u njima sudjeluju i djeca s poteškoćama, s invaliditetom ili posebnim potrebama koja su najranjivija.

– Taj put za djecu je jako težak, ali i jako tužan. Ono što mi možemo za njih uraditi jeste pomoći koliko god možemo da im se olakša i da se pobrinemo da se njihova prava ne zaborave, da ih se zaštiti kako bi što bezbolnije prošli – ističe Abulaban.

Svi spomenuti problemi djece mnogo su ozbiljniji ako se gledaju kroz lupu pravičnosti.

– Ako govorimo recimo o obuhvatu djece predškolskim obrazovanjem, ako promatramo samo Rome, vidjet ćemo da je taj postotak manji od dva posto. Slična situacije je s imunizacijom, iako je 70 posto obuhvat opće slike, kod Roma je obuhvat oko četiri posto. Dakle, iako se foksiramo na svako dijete, poseban fokus treba staviti na one koji su najranjiviji. Moramo staviti u fokus djecu koja žive i rade na ulici, djeca s poteškoćama, djecu iz manjih etničkih zajednica, kod njih su svi ovi problemi puno više izraženi. Njima se mora pružiti podrška najviše kako bi se zatvorio taj procjep nepravde – zaključuje Abulaban.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?