zamjena zemljišnih knjiga

Dokumenti za nekretnine odsad će se čekati znatno kraće, plaćati manje i moći će se dobiti na jednom mjestu

17.11.2018.
u 12:55

U općini Čapljina nastavlja se proces uspostave i zamjene zemljišnih knjiga, a ovih dana taj je posao počeo za katastarske općine Čeljevo i Tasovčići, piše Večernji list BiH. 

Uspješna suradnja

Govoreći o tom opsežnom, a za građane važnom projektu, Darko Šimović, pomoćnik načelnika za geodetske i imovinsko-pravne poslove Općine Čapljina, kazao je kako je to nastavak vrlo uspješne suradnje koju provodi Federalna uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove. - Projekt je prije osam godina počeo upravo na području naše općine kao pilot-projekt, a kasnije se raspršio po cijeloj Federaciji. Kroz navedeni projekt uspješno samo završili sedam katastarskih općina, to su Čapljina, Počitelj, Trebižat, Višići..., a nove dvije su samo nastavak te uspješne suradnje - kazao je Šimović. - Odabir katastarskih općina obavlja se u suradnji s Federalnom upravom za geodetske i imovinsko-pravne poslove. Ove dvije općine dobili smo kao neku vrstu nagrade za našu dosadašnju suradnji i kooperativnost. Kao jedinica lokalne uprave prijavili smo za cijelu općinu, znači svih 28 katastarskih općina - kazao je. Od Šimovića smo doznali da je cilj projekta svojevrsno sravnjenje stanja u katastru, gruntu i na terenu. Želi se ažurirati stanje u evidencijama na nekretninama. - Stanje u katastru je tzv. novi premjer i on datira od 70-ih godina prošloga stoljeća dok je stanje u gruntu staro više od stotinu godina, još od uspostave zemljišnih knjiga. Kroz ovaj projekt na kvalitetan i stručan način želi se izvršiti usuglašavanje stanja kako bismo imali jedinstvenu evidenciju. To bi značilo isto stanje u katastru i gruntu - ističe Šimović te na upit što je dužnost građana u postupku nastavlja: - Obveza svih posjednika, odnosno vlasnika nekretnina, je prijaviti se u Zemljišno-knjižni ured Općinskog suda u Čapljini, a rok je šezdeset dana. Predmeti će se završiti ako se oni i ne jave. Međutim, u tom slučaju postoji mogućnost da se stanje jednostavno riješi prema onom u knjigama, a tako bi stranka mogla propustiti realizirati neko svoje pravo.

Zatvaranje starih

U biti, projekt je zamišljen kao svojevrsno spajanje evidencija. Postupak teče tako da se cijeli katastar dostavlja gruntovnici gdje se obavlja usuglašavanje novog i starog premjera. Referenti u zemljišno-knjižnim uredima svaki predmet prouče i donesu odluku, otvore novi zemljišno-knjižni uložak, a stari zatvaraju. Valja reći da će i dalje postojati dvije evidencije – katastar i grunt, međutim, ono što je bitno i zbog čega je ovaj projekt vrlo važan, to je pogodnost za građane. Umjesto dosadašnjeg hodanja između katastra i grunta, kad se projekt završi, dovoljno je otići u zemljišno-knjižni ured, izvaditi vlasnički list i taj dokument će biti dovoljan za ostvarivanje prava, tj. stanje u gruntovnici bit će identično stanju u katastru. Tako će se dokinuti praksa da građani kada im, primjerice, zatrebaju građevinske ili druge dozvole moraju potrošiti dane, mjesece, pa čak i godine, dok će ovaj projekt omogućiti potvrde za kratko vrijeme. Troškovi ovog postupka za građane su minimalni.•

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?