Znanstvenici strahuju

Snažni potresi proteklih dana najavljuju 'veliki potres' jači od 8,0?

potres
Borna Filić/PIXSELL, ilustracija
17.04.2016.
u 15:36

Seizmolog Roger Bilham, sa Sveučilišta u Coloradu, tvrdi kako sadašnja situacija može aktivirati najmanje četiri razorna potresa snažnija od 8,0 stupnjeva

Neuobičajeno snažni potresi zabilježeni su ovog tjedna.

Dva snažna potresa na jugu Japana, od kojih je jedan bio  jakosti 7,4 stupnja, najnoviji razorni potres koji je pogodio jučer u 18:28 sati po lokalnom vremenu Ekvador jakosti 7,8 stupnjeva te potres od 6.9 koji je pogodio Mianmar, a osjetio se i u dijelovima Indije, uznemirio je znanstvenike, piše Vecernji.hr.

Neuobičajeno velik broj snažnih potresa u ovako kratkom vremenskom razdoblju mogla bi biti najava "velikog, kataklizmičkog" potresa jakosti veće od 8,0 u idućim danima, strahuju.

Znanstvenici kažu da značajan broj potresa koji su "protresli" cijelu južnu Aziju i dijelove Pacifika ove godine, vjerojatno znači da bismo mogli svjedočiti razornom potresu poput onoga jakosti 7,9 koji je protekle godine pogodio Nepal, a koji je usmrtio osam tisuća ljudi, piše Your News Wire. 

Seizmolog Roger Bilham, sa Sveučilišta u Coloradu, tvrdi kako sadašnja situacija može aktivirati najmanje četiri razorna potresa snažnija od 8,0. Ako se oni ipak "odgode", vjerojatno je da će nas u budućnosti pogoditi još strašniji, kataklizimički potresi, smatra. 

Podsjetimo, 14. travnja jug Filipina pogodio je potres magnitude 5.9, epicentar je bio kod otoka Mindanao. Dan kasnije, potres magnitude 6,0 zatresao je pacifički otok Vanuatu koji se nalazi u poznatom "pacifičkom vatrenom prstenu", objavio je United States Geological Survey (USGS). 

Šest je osoba stradalo 10. travnja kada je potres magnitude 6,6 pogodio afganistanski Kabul, a podrhtavanje se osjetilo i u Indiji. Dva dana ranije, potres magnitude 4.2 pogodio je Nepal. 

Svakodnevno podrhtavanje tla nije ništa neuobičajeno, no znanstvenike je zabrinuo veći broj snažnijih potresa akumuliranih na pacifičkom području u kratkom vremenskom razdoblju. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?