ILHAM TOHTI

Nagrada Saharov za ujgurskog aktivista i ekonomista koji ni ne zna da ju je dobio

19.12.2019.
u 07:45

Dobitnikova kći preuzela je nagradu jer je Tohti u zatvoru

Ovogodišnja nagrada Saharov, koju za slobodu mišljenja dodjeljuje Europski parlament, uručena je čovjeku koji vjerojatno i ne zna da ju je dobio. Ujgurski ekonomist i borac za ljudska prava Ilham Tohti služi kaznu doživotnog zatvora negdje u Kini, čije su ga vlasti u dvodnevnom suđenju 2014. osudile pod optužbom za separatizam.

Njegova kći Jewher Ilham, koja je jučer u njegovo ime primila nagradu u EP-u u Strasbourgu, rekla je kako i ne zna gdje vlasti drže njezina oca ni u kakvom je stanju: 2017. je obitelj posljednji put primila informaciju o Ilhamu Tohtiju.

– Moj otac, kao i većina drugih Ujgura, označen je kao nasilan ekstremist s bolešću koju treba izliječiti i s mislima koje treba isprati. Pod tom lažnom optužbom ekstremizma kineska je vlada u koncentracijske kampove zatvorila milijun, možda i više ljudi – rekla je Jewher Ilham, koja živi u egzilu u Americi.

Nagrada Saharov za slobodu mišljenja dodjeljuje se od 1988. kao priznanje pojedincima i organizacijama koje se bore za obranu ljudskih prava i temeljnih sloboda.

Zatvoreni Ujgur, koji je prije uhićenja bio osnivač i urednik web-stranice UighurOnline, dobitnik je nagrade nakon prošle godine nagrađenog ukrajinskog redatelja Olega Sencova, koji je također bio u zatvoru, ruskom, odakle je ipak pušten u studenom ove godine. Europski parlament usvojio je i rezoluciju kojom poziva Kinu da bezuvjetno oslobodi Ilhama Tohtija iz zatočeništva. Rezolucija se osvrće i na tajne dokumente kineskih vlasti, koji su prije mjesec dana procurili do New York Timesa, a u kojima se po prvi put vidi napor svih razina vlasti da organiziraju i nadziru kampove za preodgoj Ujgura i drugih muslimana u kineskoj pokrajini Xinjiang.

EP u rezoluciji upozorava da se kineski “rat protiv terorizma” u Xinjiangu sve više pretvara u “rat protiv vjere i etniciteta”. I poziva Kinu da zatvori sve kampove za politički preodgoj i prekine s masovnim prisluškivanjem i videonadzorom građana u Xinjiangu, za što se masovno koristi i tehnologija prepoznavanja lica. 

 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije