Daniel Serwer

BiH nema vladu koja može pregovarati i provoditi pravnu stečevinu EU, a kriv je nametnuti Dayton

Daniel Serwer
16.05.2016.
u 08:38

"BiH nema vladu u Sarajevu koja može pregovarati i provoditi pravnu stečevinu EU, a što je osnovni zahtjev. Razlog što nema jeste da Amerikanci, uključujući i mene, su nametnuli Daytonski sporazum. On je onemogućio postojanje funkcionalne vlade", tvrdi Serwer.

Neću ja odlučivati hoće li Republika Srpska postati neovisna. To je već jednom odlučeno i odluka neće biti poništena. Dodik koristi ideju neovisne RS, da bi napravio svoju političku karijeru. A ono što ne radi jeste da građanima RS omogući bolju ekonomiju i bolje usluge, rekao je u razgovoru za TV1 profesor Sveučilišta "Johns Hopkins" Daniel Serwer.

Kada je u pitanju put BiH ka Europskoj uniji, objašnjava kako je BiH na čekanju te kako je progres ka EU skoro nepostojeći. "Institucije su još vrlo slabe. Ne vidim kako BiH može ići naprijed ka Uniji", kaže Serwer.

"BiH nema vladu u Sarajevu koja može pregovarati i provoditi pravnu stečevinu EU, a što je osnovni zahtjev. Razlog što nema jeste da Amerikanci, uključujući i mene, su nametnuli Daytonski sporazum. On je onemogućio postojanje funkcionalne vlade", tvrdi Serwer. 

Predsjednik RS Milorad Dodik je na mitingu u Banjal Luci rekao kako neće neki Serwer odlučivati o tome kakva će RS biti, samostalna ili ne, no Serwer kaže kako nije čuo za tu izjavu, ali mislim da je upravu. 

"Neću ja odlučivati hoće li RS postati neovisna. To je već jednom odlučeno i odluka neće biti poništena. Čak i ako on to objavi, nitko neće priznati tu neoavisnost. Pogotovo ne Srbija, jer bi tada bila u nezgodnom položaju. Time bi oštetila veze s Bruxellesom i Washngtonom. Dodik koristi ideju neovisne RS, da bi napravio svoju političku karijeru. A ono što ne radi jest da građanima RS omogući bolju ekonomiju i bolje usluge", objašnjava Serwer za TV1. 

Komentirajući svoju izjavu da bi u slučaju neovisnosti RS moglo doći do male islamske države, on objašnjava kako je to očito. 

"Dijeljenje BiH po entitetskim granicama ne bi bio kraj procesa. Hrvatski entitet bi se također odvojio. Onda bi ostale dvije, tri muslimanske enklave. To je jedan od glavnih razloga. SAD su se odupirale podjelama, htjeli smo ujedinjenu zemlju. Mislili smo da ne bi bila dobra opcija stvaranje jedne male islamske države, ni za Hrvatsku, ni za Srbiju ni za Europu. To ne bi bilo dobro ni danas", objašnjava Serwer. 

Govoreći o trentnoj situaciji u Mostaru on tvrdi kako je Mostar vrlo tužna priča. 

"Michael Steiner i ja smo u Dayonu pregovarali o sporazumu koji je uključivao Mostar. Rekao bih da je bilo šest općina unutar Grada. Htjeli smo izbjeći podjelu na dva dijela. EU je potrošila ogroman novac u Mostaru. Grad je, kako sam čuo, još podjeljen. Mislim da je to tužno. Više sam impresioniran onim što se postiglo u Brčkom. Amerikanci su tamo potrošili mnogo manje novca, ali je koncept integracije bio puno jasniji. Ponekada čujem da će se i Brčko možda razdvojiti, čujem kritike, ali mislim da je fer reći da je ujedinjenje bilo uspješnije u Brčkom nego u Mostaru. Ne mislim da smo, 20 godina poslije Daytona, vidjeli da je etnička separacija uspješnija u donošenju slobode i prosperiteta nego kada smo vidjeli programe integracije", tvrdi Daniel Serwer. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije