Dinamo - Koper (1)
1/12
13.07.2010.
u 22:12

Dinamo je u prvom susretu drugog pretkola LP pobijedio Koper u Maksimiru 5:1.Uzvrat u Novoj Gorici za tjedan dana je formalnost, 3. pretkolo već je u džepu

Dinamo je trijumfom krenuo u novu europsku sezonu, slavio je nad Lukom Koper i plavi mirno mogu na uzvrat u Sloveniju za tjedan dana. U Novoj Gorici plavi su se jednom osramotili, protiv Primorja su izgubili 0:2, no 5:1 doista je teško ispustiti. A po igri i prilikama za pogotke plavi su zaslužili i uvjerljiviju pobjedu od ove.

Zagrepčani željni igre

Zagrepčani su se ipak zaželjeli domaćeg nogometa, ni prolom oblaka prije utakmice nije ih odgovorio od dolaska na stadion koji nema krov, dobro popunjene tribine pratile su prvu utakmicu Dinama u novoj sezoni. A utakmica nije počela dobro, gore od pljuska i hladog tuša došao je pogodak Davora Bubanje koji je Luku Koper doveo u vodstvo.

Srećom, slovenski se prvak brzo ispuhao, a u startu slaba vezna linija Dinama (Chago, Badelj, Sammir, Morales) počela je igrati jednostavno i nekoliko je puta izludila suparnike te su se plavi vratili u rezultatsku ravnotežu nakon krasne lopte Sammira i bijega Mandžukića koji je mirno realizirao priliku.

Etto zaključio rapsodiju

Mogao je Dinamo i u vodstvo nakon nove brze akcije, ali je Morales pucao u suparničkog vratara. Vodstvo je ipak došlo, sad je Mandžukić krasno našao samog Slepičku koji je uspio zabiti.

Plavi navijači mogu žaliti što se na odmor nije otišlo i s većim vodstvom jer bilo je još prilika, a najbolju je imao ponajbolji plavi pojedinac, rastrčani i lopte željni Mario Mandžukić.

Plavi ni u nastavak nisu ušli najbolje, ali su ipak znali naći put do mreže Koprana. Etto je ukrao loptu, pronašao Sammira koji ju je promašio. Idealno da bi došla do Mandžukića koji je postigao svoj novi pogodak, a za 4:1 strijelac je bio Sammir nakon krasnog prolaska Sivonjića.

No, rapsodiji tu nije bio kraj, nešto kasnije strijelac je bio i Etto nakon još jedne sjajne akcije. Kapa dolje, Zajecu, tako raspoložene plave dugo nismo gledali.

Dinamo - Luka Koper 5:1  (Mandžukić 30' 63', Slepička 38', Sammir 77', Etto 81' / Bubanja 11').

Prvo poluvrijeme:

Pravdu dijeli Nijemac Thorsten Kinhöfer

1'  - susret je počeo, Dinamo igra u novim tamno plavim dresovima, a Koper u bijelim kompletima

2' - prvi udarac prema vratima uputili su Slovenci, opalio je Marčeta, ali neprecizno

3' - Badelj gubi loptu na centru, a mozak momčadi Pavlin gubi loptu na desnoj strani.

4' - Mathias Chago izveo je slobodnjak nakon prekršaja Kovačeviča

7' - prvi korner izvodi Morales, nakon kombinacije sa Sammirom pucao je u gostujuće braniče

8' - Mandžukić ostaje u zaleđu, Slepička ga je uposlio, ali ovaj je bio za korak prebrz

9' - Sesar je srušio Chagu, slobodnjak s desne strane izvodi Morales, a Mesarić sa 10 metara šalje loptu preko vrata.

Nakon prvih 10 minuta Dinamo dominira, ali vidi se da nedostaje uigranosti. Sammir je dva puta odlično probio po desnoj strani, čini se da je u pravu Zajec koji tvrdi da je Brazilac u sjajnoj formi.

11' 0:1 Nevjerojatno, Bišćana su gosti lako prevarili, jednostavno su na rubu kaznenog prostora odigrali dupli pas, Badelj je zaspao, a Bubanja doveo goste u vodstvo. Butina nije mogao ništa, braniči su ga ostavili samog s napadačem iz Slovenije.

12'  Brzo su plavi izveli, lopta dolazi do Mandžukića koji glavom s pet metara puca ravno u slovenskog vratara.

14' - Osjetili su gosti da je Dinamo zbunjen, sjevaju prilike pred Butinom, zasad je vratar plavih na mjestu. Badelj radi nove greške, srećom sve tri prilike nisu iskoristili. Lopta je napokon kod Butine.

15' Dva kornera i jedan slobodnjak izveo je Morales, ali sve bezopasno.

16' Slepička ostaje u zaleđu.

20' Badelj se morao iskupiti za pogreške iz obrane, lijepo je naciljao sa 25 metara, ali odlazi iznad vratnice.

23' Dinamova obrana sve češće griješi, gosti u bijelim dresovima sami su pred Butinom. Ovoga puta lokva vode zaustavila je loptu...

24' Morales puca silovito iz daljine, ali ni to ne ide u okvir vrata.

28' Amir Karič dobio je prvu opomeu na susretu, srušio je Slepičku na 18 metara od gola. Slobodnjak je izveo Ibanez lijevom nogom, no i to ide preko vrata.

29' Zvižduci i pljesak izmjenjuju se na tribinama. Sjeverna navija, sa zapada se zviždi.

30' - Sammir je izborio dosta prostora, ali loše dodaje za Mandžukića.

Dinamov napad djeluje solidno, otvaraju se prilike, ali obrana je šuplja, Slovenci bez problema dolaze u šesnaesterac.

31' 1:1 Slepička je na centru lijepo vratio za Sammira, a on preciznom loptom pronalazi Marija Mandžukića koji nema problema s trojicom slovenskih braniča i vratarom. Šalje loptu ravno ispod Hasića.

35' Lijepa kontra modrih, Mandžukić je potegao 30-tak, metara, produžio na desno za Pedra Moralesa koji je bio u naletu, no traljavo je pucao

38' 2:1 Otvorilo se sada plavima, novu kontru uspješno je realizirao Miroslav Slepička. S centra je dugu loptu poslao Chago, Mandžukić spustio za Slepog, a ovaj usamljen izbo pred vratara i hladnokrvno poslao loptu u mrežu. Slovenci će za gol kriviti Polovaneca, koji je ostavio usamljenog plavog napadača.

40' Mandžukić sa 14 metara puca točno po sredini vrata, i jasno pogađa Ermina Hasića.

45' Poluvrijeme.

46'  Počeo je drugi dio, promjena nema.

47' Chago je okušo udarac, no bezopasno. Dva puta izvodio je korner Morales...

48' Solidna prilika za plave, Sammir je na odličnoj poziciji, nije uz liniju, već iza napadača. Ovoga puta uposlio je Slepičku, no on puca ravno u vratara.

52' Bivši igrač Partizana Marčeta je dobio žuti karton, druga opomena za Slovence

56'  Bratska izmjena kod Slovenaca, iz igre izlazi Andraž Struna, s ulazi mu brat Aljaž.

56' Žuti karton za Mesarića

57' Sreća spašava modre! Ubačaj s lijeve strane, gdje su ispali i Etto i Morales, sjeo je na nogu Brulca na pet metara od Butine, koji gađa svijeću iznad gola (?!)

58' Morales izlazi, ulazi Ilija Sivonjić

63' 3:1 Etto je ubacio s desne strane, malo nespretno za Sammira koji nije dobro zahvatio loptu, gurnuo je za Mandžukića, koji ne prašta gostima. Zvijezdu je napravio Mandža, čisto da i time dokaže da je ozlijeda iza njega..

64' Žuti karton za dvostrukog strijelca, Mandžukić je neoprezno uklizao Struni

67' Kapetan Igor Biščan s dva metra nije uspio zabiti gol! Poslao je loptu nogom pokraj vratnice...

69' Dopalo se Sammiru ono što radi Bišćan, i on je promašio nevjerojatnu priliku, glavom s pet metara.

Dominiraju plavi, ali propustili su dvije sjajne prilike.

74' Žuti karton zarado je i Sivonjić

75' Callelo ulazi, izlazi Badelj

77' 4:1 Zaslužio je Sammir pogodak, Sivonjić mu je gurnuo, a on u padu s vrha kaznenog prostora zatresao mrežu četvrti puta. Mogao je i bez skidanja dresa, jer zaradio je žuti karton.

78' Brulc izlazi, ulazi Jelenič

80' Eto ga!!! Miro Slepička gurnuo je petom, a Etto za 5:1 dokazao da je Velimir Zajec fino posložio momčad.

84' Ulazi Guberac, izlazi Pavlin- Kod Dinama izlazi Ibanez, a ulazi Barbarić

Kraj. "Velimir Zajec" skandiraju navijači s tribina, Zeko im maše... Lijepa slika na Maksimiru.

Sastavi:

ZAGREB - Stadion u Maksimiru.
Gledatelja
: 10.000.
Sudac: Thirsten Kinhöfer (Njemačka) 6.5.

POGOCI: 0:1 Bubanja (11, Brulc), 1:1 Mandžukić (30, Sammir), 2:1 Slepička (38, Mandžukić), 3:1 Mandžukić (63), 4:1 Sammir (77, Sivonjić), 5:1 Etto (80, Slepička)

Igrač utakmice: Mario Mandžukić

DINAMO:
Butina - Etto, Mesarić, Bišćan, Ibanez  - Morales, Badelj, Chago, Sammir - Slepička, Mandžukić

Trener: Velimir Zajec

LUKA KOPER:
Hasić - Struna, Handanagič, Polovanec, Karič, Kovačevič, Marčeta, Sesar - Pavlin, Bubanja - Brulc

Trener: Nendžad Okčić

Uzvratne utakmice 2. pretkola Lige prvaka na rasporedu su već idućeg tjedna, u utorak (13.) i srijedu (14. srpnja)

Inter Baku - Lech Poznan 0:1

Birkirkara - Žilina 1:0

Metalurgs - Sparta Prague 0:3

RB Salzburg - HB Tórshavn 5:0

(Nikola Pokrivač je za RB Salzburg igrao od 60. minute i zaradio žuti karton)

Levadia Tallinn - Debrecen 1:1

AIK Stockholm - Jeunesse Esch 1:0

Litex - Rudar Pljevlja 1:0

Omonia Nicosia - Renova 3:0