Veliko pogoršanje vremena zahvatilo je brojne dijelove Balkana, a na udaru nevremena našli su se, osim BiH i Srbija, Hrvatska, Slovenija, Mađarska i Rumunija.
Kako je objavljeno na Facebook stranici BH Meteo, krupan led je pogodio dijelove Brčkog. Naveli su da je padao led veličine jajeta.
Također su naveli da su prijavljene štete u Srebreniku i okolini.
"Nevrijeme je nastavilo putanju prema Hrvatskoj, međutim na istoku i sjeveroistoku Bosne prema Semberiji je moguće novo u narednim satima", objavili su iz BH Meteo.
I prizori iz Beograda juče su bili stravični. Olujni vjetar odnio je građevinski kran kao da je od papira, širom grada letjeli su krovovi i nadstrešnice, padala su stabla... Ništa bolja situacija nije bila ni u Hrvatskoj, gdje je nezapamćeno nevrijeme juče poharalo Split.
Jaka oluja, praćena kišom gradom i olujnim vetrom lomila je i nosila sve pred sobom. Ulice su bile kao rijeke, povijesni dijelovi grada bili su pod vodom. Gorjele su palme od udara groma, a uništeno je ko zna koliko stabala. Građani Splita kažu da je nevrijeme bilo stravično, a kamere su uspjele da zabilježe kako je nastala "oluja svih oluja", koja je jučer pričinila ogromnu štetu u ovom gradu na Jadranu, prenosi Telegraf.
Naime, Institut za oceanografiju i ribarstvo objavio je na svojoj Facebook stranici snimak na kojem se vidi dolazak nezapamćenog nevremena u Split. Vrijeme radnje - 8:56 ujutro...
"Pogledajte kako je naša kamera zabilježila dolazak nevremena u Split.
Zgrada Instituta nalazi se na rtu Marjana, najzapadnijem dijelu splitskog poluotoka, odakle je oluja krenula prema gradu.
Od 8.47 do 9.06 sati zabilježene su nagle promjene vremenskih uvjeta:
• Temperatura se spustila s 26,8 °C na 17,8 °C
• Tlak porastao sa 1003 na 1007 hPa
• Intenzitet kiše najviši je bio 822 mm/sat
• Najjači udar vjetra 24,6 m/s (88,5 km/h)