savjeti

Vatrogasci otkrili trik koji vam može spasiti život kod požara

Facebook
06.03.2019.
u 20:59

U siječnju ove godine vatrogasna postrojba iz Connecticuta je odgovorila na požar u kući koji je uzrokovao veliku štetu, a prizor koji su zatekli podijelili su na društvenim mrežama. Naime, dok su dim i plamenovi spaljivali vrata jedne spavaće sobe u kući, ostavljajući je crnom, unutarnja strana vrata ostala je gotovo potpuno neoštećena - što pokazuje kako jednostavno zatvaranje vrata spavaće sobe može biti spasonosno.

- Jutros su članovi vatrogasnih postrojbi New Fairfielda zajedno s policijom i hitnom službom odgovorili na požar u stambenoj zgradi. Obitelj i ljubimac su u redu - piše u postu, prenosi 24sata.hr. 

Fotografije su izvrstan primjer važnosti držanja vrata spavaće sobe zatvorenima za vrijeme spavanja.

Vrata na obje fotografije su klasična vrata za spavaću sobu. Dok je prednji dio vrata ozbiljno oštećen, unutarnji dio vrata je štitio spavaću sobu i ljude u njoj.

- Da je netko bio u ovoj spavaćoj sobi, vrata bi mu spasila život - napisali su.

Naravno da je dim ostavio oštećenja uz vrata u unutrašnjosti sobe, ali još uvijek netaknuta bijela vrata su izvrsno obavila posao zadržavanja većine dima van spavaće sobe.

Iako su stvarni plamenovi mogli zapaliti drvena vrata, mnogi smrtni slučajevi i ozljede povezane s vatrom su zapravo uzrokovane udisanjem dima.

Opasnosti od požara - savjeti

Čistoća i urednost
Najvažniji sigurnosni faktori u domaćinstvu za zaštitu od požara su urednost i čistoća. Nagomilano smeće u potkrovljima i podrumima, hrpe krpa i beskorisnih starudija najviše ugrožavaju dom. Zato vodite brigu o redu i čistoći, a roditeljima pomognite u čišćenju i velikim pospremanjima. Redovito treba održavati dimnjake, tj. držati ih nepropusne i čiste.

Štednjaci i peći
Nestručno postavljene peći, štednjaci i ostala grijaća tijela čest su i u velikom broju slučajeva zanemaren izvor opasnosti. U krugu od pola metra ne držite nikakve gorive predmete, a u nedoumici kontaktirajte stručne osobe. Hrana koja se kuha i peče na štednjaku ili peći, a bez nadzora zagori, može uzrokovati požar.

Pepeo
Topli pepeo može i nakon 24 sata biti izvorom paljenja, tako da se nikada ne smije pospremati u kartonske kutije, plastične kante ili u smeće s drugim gorivim otpadima. Pepeo odložite samo u metalne kontejnere na otvorenom. 

Zapaljivi otpad
Privremeno odlaganje zapaljivih otpadaka (masne krpe, u ulju natopljen papir za čišćenje itd.) dozvoljeno je samo na otvorenom u metalnim posudama koje se mogu zatvoriti. Kontrolirano odlažite otpad, tako da otpadni papir, baterije i polietilensku, takozvanu PET-ambalažu, odlažete u za njih određene spremnike. Odlažite stiropor i motorna ulja u reciklažna dvorišta.

Odvodi kuhinjskih para (nape)
Filter kuhinjskih napa treba redovito čistiti ili mijenjati. Pažnja: zamijenjeni filteri su lakozapaljivi otpad!

Vruća mast
Pregrijana mast se može zapaliti. Požari masti su najčešći uzroci kuhinjskih požara. Goruću mast nikako ne gasite vodom, nego ju prekrijte!
Iako friteze imaju termostat, ne smiju biti ostavljene bez nadzora. Stara mast je lakše zapaljiva nego svježa, tako da redovita zamjena masti povećava sigurnost od požara.

Postavljanje toplinskih uređaja
Električna kuhala, aparati za kavu, čajne grijalice itd. uvijek se moraju postaviti na negorivu podlogu i najmanje na udaljenosti od pola metra od zapaljivih tvari. Grijaći dijelovi uronjenih kuhala moraju u cijelosti biti uronjeni u vodu.

Glačalo
Uključeno glačalo ne smije biti "zaboravljeno". Prilikom prekida ili završetka rada treba ih odložiti i isključiti iz struje.

Uključeni TV i video isijavaju toplinu, koja se mora odvoditi. Ako se ovakve uređaje ugradi u zid ili namještaj, mora se osigurati dovoljna ventilacija. Između električnih uređaja i zidova/regala mora biti minimalni razmak od 10 cm. Kada se na više dana napušta domaćinstvo (godišnji dopust), obvezno ih iskopčajte iz utičnica.

Sprejevi
Različiti sadržaji sprejeva (lakovi, sredstva za čišćenje) mogu biti opasni i zapaljivi. Ne upotrebljavajte ih u blizini otvorene vatre, uključenog toplinskog uređaja (fen, kalorifer) ili goruće cigarete. Prigodom prekomjernog grijanja, pojedine bočice sprejeva mogu eksplodirati, zato ih ne odlažite u blizini toplinskih uređaja, niti bacajte u vatru.

Termofor
Električni termofor i prekrivači u krevetu smiju se rabiti samo za ugrijavanje. Neprekidno uključeni termofori mogu dovesti do požara zbog kratkog spoja ili kvara termostata.

Božićna drvca
Požari na božićnim drvcima su dosta česti. Izbjeći ih se može pridržavanjem jednostavnih sigurnosnih mjera:

- bor nikada ne postavljajte u blizini zavjesa
- ne rabite prskalice ili svijeće (svakako su bolje žarulje-lampice), a od električnih lampica udaljite papir i nakit. Lampice ne smiju gorjeti bez nadzora!

Još nekoliko važnih napomena za božićno i novogodišnje doba:

- Prskalice ne koristite u stanu, a pogotovo ne na drvcima.
- Božićna drvca ostaju duže svježa i time su manje požarno opasna. Korisno je i ako se prije postavljanja skladište u hladnim prostorima ili se postave u posudu s vodom. Stalci božićnih drvaca koji se daju napuniti vodom, također sprječavaju brzo sušenje drveta i time povisuju požarnu sigurnost.

Skladištenje u potkrovljima i podrumima
U potkrovljima i podrumima se smiju pohraniti samo negorive tvari i poljoprivredni proizvodi, uz nesmetan pristup svim dijelovima potkrovlja i krovnim prozorima. Ako držite neku opasnu ili gorivu tvar, obvezno se kod stručne osobe raspitajte o načinu najboljeg skladištenja.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?