Poslovna prilika

Tvornice i obrti spasit će domaću ekonomiju, u Hercegovini prilika za nova radna mjesta

03.04.2021.
u 18:16

Intenzivni radovi na modernizaciji tvornice keksa i vafla “Lasta” u Čapljini, realizacija transakcije kojom je kupljena poslovna grupa Ledo, unutar koje i tvrtka Ledo Čitluk, ulaganja u novu fazu proizvodnje u mostarskom Aluminiju - sve su to vijesti koje posljednjih dana i tjedana ulijevaju optimizam u ekonomsko sivilo BiH te daju prostor za najave kako bi ova godina, unatoč svim izazovima, mogla donijeti korak naprijed u kontekstu industrijske proizvodnje, piše Večernji list BiH.

Ulaganja

Priličan optimizam unio je medijski istup vlasnika Laste i grudske kompanije “Violeta” Petra Ćorluke koji je naglasio kako se izgradnja tvornice keksa i vafla “Lasta” u Čapljini odvija prema predviđenom planu, intenzivno se radi na rekonstrukciji svih pogona, građevinski radovi u završnoj su fazi, a ukupno je investirano oko 20 milijuna eura u opremu i infrastrukturu.

Obnova tvornice temeljila se na ekološkoj održivosti pa će tako imati solarne panele jačine 1,3 megavata, namijenjene za krov, a pomoću kojih će tvornica proizvoditi električnu energiju za svoje potrebe u razdobljima sunčanih dana.

Svi radovi moraju zadovoljiti visoke standarde kakve zahtijeva prehrambena industrija kako bi sa svim čimbenicima mogli konkurirati na tržištu i pružiti jedinstven te kvalitetan proizvod, kazao je Ćorluka.

Pokretanje proizvodnje u ovoj tvornici mnogo će značiti za jug Hercegovine, a sam čin obnavljanja proizvodnoga procesa treba gledati i u kontekstu činjenice kako je upravo širi prostor Čapljine u procesu prometnog povezivanja na koridoru Vc. Sve intenzivnije aktivnosti na realizaciji dionice autoceste na koridoru Vc kroz Hercegovinu, najava o pokretanju projekta nove željezničke pruge od Čapljine prema Trebinju, popularizacija putovanja željeznicom na postojećoj trasi, kao i blizina luke Ploče ključne su prednosti, ali i preduvjeti gospodarskog oporavka šireg prostora Hercegovine.

Proizvodnja je u fokusu vlasnika Aluminija - kraj prošle godine donio je dobre vijesti o obnovi proizvodnje i zapošljavanju radnika, a proces proširenja proizvodnje nastavlja se i dalje u cilju razvoja Aluminija i snažnijeg pozicioniranja na tržištu.

Jačanje na tržištu

Čitluk je također jedna od općina koja je trenutačno u fokusu nakon što je Nomad Foods, američka kompanija sa sjedištem u Velikoj Britaniji i najveća europska tvrtka u segmentu zamrznutih proizvoda, kupio Poslovnu grupu zamrznute hrane, koja se sastoji od društava Ledo plus d.o.o., Ledo Čitluk i Frikom d.o.o. Kupnja će, očekuju u Upravi tvornice, značiti i okretanje nove stranice te stvaranje većeg broja poslovnih prilika, ulaganje u ljudske potencijale, kao i proizvodnju i distribuciju.

Kod Mostara, pak, niče još jedna tvornica. Riječ je o Podravkinoj tvornici za preradu povrća i voća, a koja je strateški važan projekt kad je riječ o revitalizaciji poljoprivredne proizvodnje na hercegovačkim kraškim poljima. Pokazatelji iz prethodnih godina, kada se povrće, napose rajčice i paprika, s nekoliko kraških polja, putem suradnje Podravke i tvrtke Marinada iz Mostara, našlo u proizvodima koji su punili police trgovačkih lanaca u inozemstvu, jasan su signal kako će tvornica imati osiguranu budućnost. Sve navedeno trebalo bi rezultirati i jačanjem zanimanja za bavljenje poljoprivrednom proizvodnjom te iskorištavanjem komparativnih prednosti regije Hercegovine, uz rješavanje pitanja navodnjavanja.

Inače, kada je riječ o proizvodnim procesima, veljača je donijela pokazatelje koji su ulijevali nadu u oporavak - ukupna desezonirana industrijska proizvodnja u Bosni i Hercegovini u veljači 2021. u usporedbi sa siječnjem 2021. bilježi rast za 3,3 posto.

Zanimljivo je i da je početak godine, u odnosu na lani, donio i povećanje izvoza. Tako je, prema dostupnim podacima, izvoz iz Bosne i Hercegovine u siječnju ove godine iznosio 881 milijun KM i bilježi povećanje za 2,9 posto u odnosu na siječanj lani, dok je uvoz iznosio jednu milijardu i 166 milijuna KM, što je manje za 5,7 posto. To su neki ohrabrujući pokazatelji, no neizvjesna situacija prouzročena pandemijom ne dopušta bilo kakve daljnje prognoze. •

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?