Upoznavanje

Zbog hercegovačkog plinovoda stigli američki biznismeni

12.01.2026.
u 12:39

Otpravnik poslova SAD-a John Ginkel danas je u Sarajevu poželio dobrodošlicu predsjedniku kompanije AAFS Infrastructure and Energy LLC Josephu Flynnu i potpredsjedniku Jesseju Binnallu.

Kako navode iz Veleposlanstva SAD-a u Sarajevu, tijekom boravka u Bosni i Hercegovini razgovarat će s domaćim liderima o ulozi američkog kapitala i resursa u razvoju i upravljanju plinovodom Južna interkonekcija. - Ovaj projekt omogućit će isporuku pouzdanog američkog ukapljenog prirodnog plina u BiH, čime će se ojačati energetska sigurnost svih građana - objavila je američko veleposlanstvo na platformi X.

Budući plinovod ulazit će u BiH na područja Posušja, a onda će se račvati u dva pravca-prvi će ići prema Mostaru, a drugi preko Tomislavgrada i Kupresa prema središnjoj Bosni. Članice Europske unije nedavno su službeno odobrile 19. paket sankcija Rusiji radi njezinog rata protiv Ukrajine, a uključuje zabranu uvoza ruskog ukapljenog prirodnog plina. Iako se ova odluka izravno ne veže uz Bosnu i Hercegovinu, vrijedi napomenuti kako ta zemlja traži način za diversifikaciju opskrbe prirodnim plinom, a u tom kontekstu od suštinskog jer značaj projekt Južna interkonekcija koji će plin u BiH dovesti preko terminala na otoku Krku.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata