visoki predstavnik

Schmidt iz Potočara: Nisam imao problema prilikom dolaska, ja sam visoki predstavnik za cijelu BiH

15.04.2025.
u 17:59

Po prvi put ambasadori Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira sastanak ne održavaju u Sarajevu, već u Srebrenici.  

- Održavanjem sastanka u Potočarima, ovom jedinstvenom mjestu sjećanja, još jednom potvrđujemo opredijeljenost međunarodne zajednice za pružanje podrške Općem okvirnom sporazumu za mir i postignućima ostvarenim tijekom tri desetljeća njegove provedbe - istaknuo je visoki predstavnik Christian Schmidt za N1.

Schmidt je na početku razgovora kazao da svaka mlada osoba treba doći u Memorijalni centar Srebrenica jer je to mjesto učenja i sjećanja za sve.

- Mislim da je ovo mjesto gdje treba sjediti i gledati u budućnost Bosne i Hercegovine. Ove godine imamo 30 godina obilježavanja genocida u Srebrenici, Potočarima. Pozvao sam da čujemo i o razvoju Memorijalnog centra, kao mjesta učenja i sjećanja za sve. Ni za jednu etničku grupu, isključivo, već za sve. Svaka mlada osoba treba doći. Razgovarali smo o tome kako možemo podržati i kako to može doprinijeti održivoj bosanskohercegovačkoj budućnosti - naveo je Schmidt.

Dodaje da OHR želi podržati mlade Bošnjake, Srbe i druge da u Srebrenici žive zajedno.

- Pomažemo u pripremi. Mislim da sam rekao da imamo komemoraciju, ali i obvezu. Jer ovo se ovdje sve dogodilo nažalost i pogubno, jer je međunarodna zajednica prekasno ustala. Razgovarali smo o tome kako spriječiti bilo što u budućnosti na sličan način. Dakle, ovo će biti i programska diskusija. Bit će i o europskim integracijama Bosne i Hercegovine. Gdje će mladi u Bosni i Hercegovini boraviti? Vani ili ovdje? I da kažem, ako vidim smanjenje stanovništva u Srebrenici, to nije dobar znak da za bilo koga ovdje, bilo koju grupu koja živi. Zato želimo podržati mlade Bošnjake, Srbe i druge, da ovdje mogu živjeti zajedno, graditi život i mogućnosti za njih - istaknuo je.

Na pitanje da prokomentira činjenicu da se Memorijalni centar morao zatvoriti na nekoliko dana, jer se njegovi zaposlenici nisu osjećali sigurno, kazao je:

- Bio sam ovdje prije nekoliko tjedana samo da uvjerim osoblje i Emira Suljagića da podržavamo i da ćemo učiniti sve da se ovo mjesto ponovno otvori. Učinili su to u međuvremenu s pogledom na sigurnost. Moram reći da je dobro što ću danas biti zajedno sa zapovjednikom EUFOR-a, zajedno sa veleposlanicima, da pokažem da ovo nije samo prazna riječ, već da je, osjećamo, neophodnost da se svi čuvaju, da ovdje imamo otvoren prostor.

Novinarka N1 je pitala Schmidta da prokomentira i to kako se nositi sa negatorima genocida i bjeguncima od pravde, on je kazao:

- Edukacija, edukacija, otvorena diskusija i pokušaj, rad sa svima da se vidi da je ključna formulacija nikad više. Ovo nije lako, ali moram reći ako pogledam neke slučajeve. Sjećate se šta smo imali u nastavnim planovima i programima, školskim udžbenicima. Tek nedavno Ustavni sud donio je odluku o udžbenicima u RS. Ovo nije način. Podučavanje ne znači veličanje bivših generala. Znači samo podučavanje istine i donošenje ispravnih zaključaka. Stoga bih ohrabrio da malo više pogledamo nastavne planove i programe u Bosni i Hercegovini.

Kaže da nije imao problema prilikom dolaska u Srebrenicu.

- Nikako. I preporučio bih svima da ne razmišljaju ni sekunde o ovome. Ja ovdje predstavljam međunarodnu zajednicu u cijeloj Bosni i Hercegovini i za mene nema ograničenja da putujem. Inače, nisam imao ograničenja da budem viđen. Vidim da me samo prijateljski gledaju i vide.

Može li itko razgovarati ili pregovarati sa Dodikom trenutno?

- Rekao bih da je to nešto o čemu pravosuđe govori. I sam sam, nekada bio iskusan odvjetnik i sjećam se da je tada najbolje razgovarati i naći kontakt sa procedurama. Ali to nije dogovor između bilo koga. Mora ostati u institucijama.

Rekli ste da ste ovdje sa zapovjednikom EUFOR-a u Bosni i Hercegovini. Jeste li možda govorili o ovoj situaciji da EUFOR pomaže policijskim agencijama u Bosni i Hercegovini?

- Kada su u pitanju osumnjičeni, jesam. Ovdje sam za civilnu implementaciju. Vidim da SIPA ponovno djeluje u RS. Kako da kažem? Sačekajmo i vidimo.

Schmidt je još prokomentirao činjenicu da li će još neke zemlje uvesti sankcije Dodiku.

- Čujem da neke zemlje provjeravaju kako da idu istim putem. I donekle sam optimist. To je znak da kažemo ovo nije način suradnje u budućnosti, ako vidimo da Europsko vijeće govori o tome, to je dobra vijest, jer je i to preduvjet da se ovo pitanje riješi. Ovaj napad na Ustav, da bi otvorili pregovore sa Bosnom i Hercegovinom za europske integracije. I to je toliko važno da vidim da postoji velika posvećenost u Europskoj uniji. Zahvaljujem se visokoj predstavnici Europske unije za međunarodnu politiku, Kaji Kallas, koja je bila ovdje i rekao bih nevjerojvatno otvorena po ovom pitanju.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije