Radnici Aluminija u Vladi

Spašavanje Aluminija: Danas razgovori s investitorima iz Dubaija, sutra s predstavnicima Glencorea

aluminij
04.07.2019.
u 14:35

Romeo Biokšić, predsjednik Sindikata radnika, te Samir Alić, predstavnik malih dioničara Aluminija u ime radnika ove tvrtke koji su danas došli pred zgradu Vlade FBiH u Sarajevo održali su sastanak s premijerom FBiH Fadilom Novalićem i resornim ministrom Nerminom Džindićem.

Biokšić je izjavio kako će predstavnici Vlade FBiH danas obaviti razgovore s potencijalnim investitorima iz Dubaija, a sutra će razgovarati i s predstavnicima Glencorea iz Švicarske, piše Klix.ba. 

"U ovoj situaciji oni najviše mogu pomoći, mali dioničari ne mogu spasiti tvrtku. Nama je nebitno tko će biti vlasnik, važno je da se sačuvaju radna mjesta", rekao je Biokšić.

Alić je rekao da su zadovoljni jer je prvi put intenzivnija suradnja s Vladom FBiH. 

"Imat ćemo dva sastanka. Glencore je spreman preuzeti plaćanje električne energije do kraja godine i obveze dok ne preuzmu tvrtku. Ne zanima nas tko će preuzeti, već da otkupe dionice. Danas ćemo znati što nudi tvrtka iz Dubaija", kazao je Alić dodajući da će i predstavnici radnika nazočiti sastanku.

Nakon toga su se radnici koji su došli pred zgradu Vlade FBiH radi mirnih prosvjeda razišli.

Naime, radnici mostarskog Aluminija okupili su se danas pred zgradom Vlade FBiH u Sarajevu gdje su prosvjedovali za vrijeme trajanja sjednice. Radnici su donijeli i vijenac na kojem piše "Posljednji pozdrav Aluminiju". 

Foto: Klix

"Ovo je naš posljednji vapaj, samo nam Vlada FBiH može pomoći. Sve smo pokušavali. Godinama nas uništavaju. Svi nam pričaju lijepe priče. I mi smo građani ove države, valjda i o nama trebaju voditi računa. Mi radimo svoj posao, umiremo u pogonima", kazao je Željko Damjanović tijekom prosvjeda. 

Romeo Biokšić, predsjednik Sindikata radnika Aluminija, kazao je da će ispratiti odluku Vlade pa će odlučiti što će dalje. On tvrdi da Vlada FBiH drži njihov "ključ sudbine".

Pero Debek je rekao da problemi s električnom energijom traju od 2012. godine.

"Bile su obje opcije vlada. Imali smo problema, a njima se nije žurilo da ih rješavaju. Bilo je štetnih ugovora. Mogli su se i neki finalni i polufinalni proizvodi uraditi dok nismo otišli pod hipoteku. Moglo se dosta toga uraditi. Neće da nam preciziraju cijenu za izvoz. Nadam se da će se ovo prevazići", rekao je on.

 

Ključne riječi

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije