široki brijeg

Postavljen tenk na spomen obilježju zaustavljanja tenkova Široki Brijeg - Polog

Foto: Grad Široki Brijeg
1/4
18.12.2019.
u 14:52

Postavljanjem tenka T-55, danas je na spomen obilježju zaustavljanja tenkova JNA 1991. godine na granici između Širokog Brijega i Mostara (Dobrič-Polog) završena zadnja faza uređenja ovoga spomen obilježja.

Ove su godine, Grad Široki Brijeg u suradnji s braniteljskim udrugama HVO-a i Ministarstvo obrane BiH, sklopili Ugovor o dodjeli prostora na privremeno korištenje Odjelu Vojnog muzeja 1. pješačke (gardijske) pukovnije OS BiH, objavio je Grad Široki Brijeg. 

Naime, formiranjem jedinstvenih Oružanih snaga BiH 2005. utemeljena je 1. pješačka (gardijska) pukovnija. Pukovnija baštini identitet, tradiciju i kulturno povijesno nasljeđe Hrvatskog vijeća obrane i hrvatskog naroda. Pukovnija je smještena u vojarni Stanislava Baje Kraljevića na mostarskom Helidromu – Rodoč, koja je većinom ustupljena na korištenje Sveučilištu u Mostaru. Temeljem zakonskih akata 1. pješačka (gardijska) pukovnija ima sljedeće zadaće da: priprema, istražuje i baštini povijest postrojbi Hrvatskog vijeća obrane i hrvatskog naroda u BiH, surađuje s braniteljskim udrugama i civilnim institucijama; objavljuje publikacije pukovnije; čuva kulturno-povijesno nasljeđe, tradiciju, narodne i vjerske običaje hrvatskog naroda u BiH; drugima prenosi znanja o povijesnim običajima, kulturi odijevanja i ponašanju pripadnika pukovnije; vodi vojne klubove pukovnije i upravlja muzejom pukovnije.

Muzej se sastoji od središnjeg muzeja (vojarna Stanislav Baja Kraljević u Mostaru) i četiri odjela (u vojarnama Livno, Kiseljak i Orašje te spomen obilježju zaustavljanja tenkova Široki Brijeg - Polog).

Ovaj odjel Vojnog muzeja bit će otvoren za posjetitelje i javnost, nakon što ovih dana komisija Ministarstva obrane i Oružanih snaga BiH pregleda lokaciju.

Podsjetimo, zaustavljanje tenkova JNA Hrvati iz Širokoga Brijega i susjednih općina organizirali su 7. svibnja 1991. Širokobriježani su tada spriječili blokadom ceste kolonu od preko 100 tenkova i oklopnih vozila koja je krenula iz mostarske vojarne upućena zauzeti položaje u zapadnoj Hercegovini i dijelu južne Hrvatske. JNA je tada tvrdila da se radi o “redovnoj vojnoj vježbi i manevru”, a goloruki hrvatski narod stao je u obranu svojih stoljetnih ognjišta.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?