pozitivni učinci

Pijte ovaj sok svako jutro ako želite smršaviti

limun med đumbir
30.01.2024.
u 08:27

Uključivanje soka od đumbira u vašu jutarnju rutinu je jednostavan, ali moćan korak prema zdravijem načinu života

Čašica soka od đumbira na prazan želudac ne samo da olakšava probavu, već i pomaže mršavljenju. Blagotvorni učinci đumbira već su nadaleko poznati, primjerice djeluje kao prirodni lijek protiv mučnina. Na odobravanje je naišao i u wellness zajednici.

U moderno doba, sjedilački način života više je pravilo nego iznimka a štetni učinci očituju se u porastu kroničnih bolesti. Kako bismo prevladali ovu ‘pandemiju’ bolesti načina života, važno je revidirati svoju dnevnu rutinu i slijediti savjete o prehrani i fitnesu koji mogu pomoći u smanjenju nuspojava neaktivnog načina života, piše Ordinacija.hr

U potrazi za zdravijim načinom života, pojedinci često traže prirodne lijekove. Jedan takav eliksir koji je privukao značajnu pažnju je sok od đumbira, osobito kada se konzumira na prazan želudac. Uključivanje soka od đumbira u vašu jutarnju rutinu je jednostavan, ali moćan korak prema zdravijem načinu života. Međutim, ključno je posavjetovati se sa zdravstvenim radnikom ili dijetetičarom prije nego napravite značajne promjene u svojoj prehrani, osobito ako imate postojeće zdravstvene probleme, kaže dr. Neeti Sharma, viša dijetetičarka u Marengo Asia Hospitals.

Dr. Sharma navodi mnoge dobrobiti soka od đumbira na prazan želudac:

1. Zdrava probava

Đumbir je stoljećima slavljen zbog svojih probavnih svojstava. Konzumacija soka od đumbira na prazan želudac može potaknuti proizvodnju probavnih enzima, što pomaže boljoj probavi tijekom dana. Pomaže u ublažavanju probavnih smetnji, nadutosti i drugih probavnih tegoba.

2. Podrška imunološkom sustavu

Prepun antioksidansa i protuupalnih spojeva, sok od đumbira može igrati ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava. Čaša soka od đumbira može tijelu pružiti snažnu obranu od infekcija i bolesti.

3. Regulacija tjelesne težine

Za one koji su na putu mršavljenja, sok od đumbira može biti vrijedan saveznik. Poznato je da pospješuje metabolizam i ubrzava procese sagorijevanja masti. Osim toga, pomaže u kontroli apetita, sprječava prejedanje i potiče osjećaj sitosti.

4. Ublažavanje jutarnjih mučnina

Trudnice koje pate od jutarnjih mučnina mogu pronaći olakšanje u soku od đumbira.

5. Regulacija šećera u krvi

Dijetetičarka tvrdi da neka istraživanja pokazuju kako redovita konzumacija soka od đumbira na prazan želudac može pomoći u kontroli razine šećera u krvi.

6. Kognitivni poticaj

Đumbir sadrži antioksidanse koji mogu doprinijeti zdravlju mozga. Poboljšanjem kognitivnih funkcija i smanjenjem oksidativnog stresa, sok od đumbira može podržati mentalnu jasnoću i fokus tijekom dana.

7. Protuupalno djelovanje

Kronična upala povezana je s raznim zdravstvenim problemima. Snažna protuupalna svojstva đumbira mogu pomoći u smanjenju upale u tijelu, potencijalno sprječavajući stanja povezana s dugotrajnom upalom.

8. Poboljšana cirkulacija

Poznato je da đumbir potiče zdravu cirkulaciju krvi. Ispijanje soka od đumbira na prazan želudac može doprinijeti poboljšanju protoka krvi, povoljno djelujući na zdravlje kardiovaskularnog sustava i smanjujući rizik od vaskularnih bolesti.

Moguće nuspojave

Dijetetičarka ipak upozorava na pretjeranu konzumaciju đumbira, napominjući da kod pojedinih osoba može dovesti do nuspojava.

Đumbir može izazvati žgaravicu, proljev i želučane smetnje. Također može usporiti zgrušavanje krvi, što može povećati rizik od krvarenja, posebno kod osoba koje uzimaju antikoagulanse. Može i regirati s određenim lijekovima, uključujući one za dijabetes i visoki krvni tlak.

Iako može biti vrijedan dodatak zdravoj prehrani, umjerenost je ključna. Pretjerana konzumacija može dovesti do štetnih učinaka, a osobe s određenim zdravstvenim stanjima trebaju se posavjetovati sa zdravstvenim djelatnikom prije nego što uvrste đumbir u svoju rutinu, kaže ona.

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije