Zapaljeni krevet, prema neslužbenim informacijama, uzrok je požara koji je 9. lipnja u 21.30 izbio u jednoj ćeliji splitskog zatvora. U tom trenutku, kako je priopćila splitska policija, u ćeliji je bilo devet osoba lišenih slobode. Čim je požar izbio, pravosudni policajci izveli su pritvorenike iz ćelije te su počeli gasiti požar. Vatra je uskoro stavljena pod nadzor, a pozvani su hitna pomoć i vatrogasci. Do dolaska hitne pomoći ozlijeđenim pritvorenicima pomoć su pružali pravosudni policajci, nakon čega su transportirani u KBC Split – Firule gdje je dio njih hospitaliziran, a dio je nakon obavljenog pregleda vraćen u zatvor u Split. Konkretnije, sedam osoba je zadržano na liječenju, a tri vraćene u zatvor.
Glasnogovornica splitske bolnice Kristina Bitanga kaže da je petero pacijenata životno ugroženo te da su hospitalizirani na Jedinici intenzivnog liječenja. Među ostalim zadržanim pacijentima jedan je strani državljanin. Ozljede je zadobio i jedan pravosudni policajac, ali je on nakon pružene pomoći pušten na kućnu njegu, piše Dalmatinski portal. Kako neslužbeno doznaje Večernji list, požar je krenuo jer su zatvorenici zapalili madrac želeći se riješiti stjenica, no nisu mislili da će se proširiti. Neslužbeno doznajemo da je inicijator bio Ante Vučak, poznato ime splitske krim-scene.
Policija bi danas trebala obaviti očevid, a priopćenjem se o događaju oglasilo i Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, koje je samo šturo navelo kada je požar izbio, gdje te kako će danas biti proveden očevid.
Inače, paleži kreveta u zatvorskom žargonu obično označavaju početak pobune iza rešetaka. Prema neslužbenim informacijama, za sada nema naznaka da je riječ o nečem takvom. Tijekom očevida požara vjerojatno će se istraživati tko je i kako požar izazvao i zbog čega. Uvjetima života u hrvatskim zatvorima nezadovoljni su i zatvorenici i pritvorenici, ali i pravosudni policajci koji godinama upozoravaju na teške uvjete rada. Oni ističu manjak ljudi i opreme, a zbog uvjeta rada nedavno su i prosvjedovali. Što se tiče zatvorenika, oni se bune zbog prenapučenosti pojedinih ćelija, o čemu svjedoči i podatak da je u ćeliji u kojoj je izbio požar bilo devet osoba lišenih slobode umjesto četiri, za koliko je ćelija namijenjena.