Na jesen razmatranje

Neradna nedjelja u Federaciji uskoro bi mogla postati stvarnost

zatvorena trgovina
BHRT
03.08.2023.
u 19:09

U Federaciji BiH u pripremi su izmjene zakona po kojem bi nedjelja za trgovce u Federaciji BiH konačno bila neradna

Na jesen bi Vlada Federacije Bosne i Hercegovine trebala razmatrati zakonske izmjene kojima bi se obveznim proglasilo zatvaranje prodajnih objekata nedjeljom i u dane praznika. Plan je da se zakonom izjednači praksa na razini cijelog entiteta, a koja je do sada bila parcijalna.

Da bi nedjelja trebala biti neradni dan za trgovce, suglasna je većina upitanih građana.

"Zaslužuju. Zaslužuju čak i subutu. Zaslužuje više radnika jer ih je mali broj i zbog toga se radi i subotom i nedjeljom, a i prekovremeno. Na kraju krajeva, svatko tko misli da je to lako neka se stavi i prohoda u tuđim cipelama, pa vidi kako je. Nitko ne želi ostavljati svoje obitelji, prijatelje, socijalni i društveni život“, "Nedjelja je uvijek slobodan dan bio, zato mislim da je bolje da se ne radi nedjeljom“, samo su neki od komentara, javlja BHRT.

Na jesen razmatranje izmjena zakona

U Federaciji BiH u pripremi su izmjene zakona po kojem bi nedjelja za trgovce u Federaciji BiH konačno bila neradna. Buduće izmjene zakona čije razmatranje je rezervirano za jesen ove godine, u velikoj mjeri bit će prepisane od susjedne Hrvatske, s jednom razlikom - u Bosni i Hercegovini će sve nedjelje u godini biti neradne.

"Naravno postoje tu izuzeci, određenih trgovina kao što su suvenerinice, pekarne, benzinske crpke, dežurne ljekarne i slično, a to će biti izuzeto i naravno što bude Stožer civilne zaštite u slučaju nekih elementarinh nepogoda odredio“, kazao je Amir Hasičević, federalni ministar trgovine.

Postavlja se pitanje što će biti s onim trgovinama kojima je nedjelja dan kada najviše zarade, primjerice cvjećarna u blizini groblja.

"Cvjećaru smo prvenstveno otvorili uz groblje jer ljudi najčešće dolaze nedjeljom. Ugrozit će poslovanje iz razloga što radimo sa svježim cvijećem, koje ne može dugo stajati, a sada ne može čovjek kupiti svježe cvijeće u subotu, pa ga nositi u nedjelju na groblje“, mišljenja je vlasnik cvjećarne Deni Begić.

Promet se ne bi trebao preliti u RS

Sindikati pozdravljaju odluku. Bojazan poslodavaca da će se promet iz Federacije preliti u Republiku Srpsku, a koja nema uređenu ovu oblast na razini enititeta, ne smatraju opravdanom.

"Ako veliki poslodavci zaista usuglase da će se ti trgovački lanci pridržavati takvih stvari, onda nam je manja bojazan što će se događati sa Republikom Srpskom. Mi tu apeliramo i na svijest građana i oni su svjesni da radnici u trgovini imaju svoj slobodan dan“, naglašava Selvedin Šatorović, predsjednik Saveza sindikata Bosne i Hercegovine.

Zakon se ne odnosi na ugostitelje

Ugostitelje će, čini se, zabranu rada ovaj put zaobići. Ipak, nadaju se kako se do jeseni neće ništa promijeniti.

"Sigurno bi se to u ovakvom vremenu, kada većina ugostitelja jedva opstaje, odrazilo na njihovo poslovanje. Međutim, nijedna zemlja u okruženju nema zabranu rada ugostiteljskih objekata, tako da mi bi bili prva zemlja“, ističe ugostitelj Senad Džanić.

Inicijativa o neradnom danu usvajana je selektivno i to u Mostaru, Čapljini, Livnu, Kiseljaku i Goraždu, na osnovu općinskih ili županijskih propisa. Sanski Most koji je prije dvije godine donio ovu odluku, nedavno ju je ukinuo.

U kontekstu neradne nedjelje uvijek je otvoreno pitanje: Bi li radnici radije radili nego odmarali da im je primjerice, rad nedjeljom više plaćen?

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije