Večernji List - najnovije vijesti iz Bosne i Hercegovine, svijeta, sporta, kulture i showbiza
Naslovnica Vijesti

Najskuplji automobil uvezen u BiH ove godine je Bentley plaćen 494.718,50 KM

06. lipnja 2019. u 13:23 0 komentara 298 prikaza
Foto: ilustracija

Najskuplji uvezeni automobil u BiH u prvih pet mjeseci ove godine je Bentley Continental GT Coupe, koji je ponosnog vlasnika ovog vozila došao nevjerojatnih 422.714,27 KM, te je za njega morao izdvojiti i dodatnih 72.004,23 KM dažbine. 

Podatak je ovo Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, koji kaže da ovo nije jedini skupocjeni automobil koji je uvezen, te se među top deset uvezenih u prvih pet mjeseci nalaze još sedam porshea, te po jedan mercedes i BMW, pišu Nezavisne novine. 

"Drugi najskuplji uvezeni automobil je Porsche-Cayenne T, koji je plaćen 255.015,30 KM, plus dažbine 43.376,06 KM. Treći skupocjeni automobil koji je uvezen je Mercedes-Benz tip AMG G 63, koji je iznosio 251.412,17 KM, plus dažbine 42.778,60 KM", podatak je UNO BiH.

Oni ističu da je u tijeku prvih pet mjeseci ove godine uvezen 38.661 automobil, od kojih je 34.269 polovnih i 4.392 nova, dok je tijekom prošle godine u istom razdoblju uvezeno 32.270 automobila, od kojih je bilo 27.256 polovnjaka i 5.014 novih.

Haris Muratović, predsjednik Udruženja zastupnika i trgovaca automobilima pri Gospodarskoj komori FBiH, kaže da je primjetan rast prodaje u klasi luksuznih vozila, višoj srednjoj klasi, ali i sportskim vozilima u posljednje tri godine, te da se taj trend rasta nastavlja i u tekućoj godini.

"Razlozi su, između ostalog, izlazak iz recesije, rast GDP-a (bruto domaći proizvod) i rast industrijske proizvodnje. To sve zapravo daje poslovnim ljudima i elitama da osjete sigurnost kako u poslovanju, tako i u promociji pripadnosti elitama", kaže Muratović za Nezavisne.

On ističe da kod nas ovi iznosi "bodu oči", međutim naglašava da treba imati u vidu da BiH ima više od 100 milijunaša. 

"Trend raslojavanja našeg društva je vidljiv osobito u nekoliko prethodnih godina", rekao je Muratović.

Dodao je kako posjeti turista iz zemalja Bliskog istoka također iziskuju ulaganja u luksuzni vozni park, limuzine i sportska vozila u svrhu rent-a-car usluga, pa da je i to jedan od razloga za povećanu potražnju za luksuznim vozilima.

Predrag Duduković, ekonomski analitičar, kaže da dolazi do sve većeg raslojavanja u našem društvu i da je to već dugi niz godina sve izraženije.

"Sve je više onih koji imaju i više nego što im treba, te onih koji nemaju dovoljno. U biti, gubi se srednji sloj koji je nekada davno postojao. To je karakteristično za zemlju poput naše, odnosno za zemlje koje su u tranziciji", rekao je Duduković.

On kaže da se takva situacija neće moći izbjeći ni u narednom razdoblju, te da je za jednu zemlju na kraju krajeva dobro da ima što više bogatih ljudi, ali da ti ljudi svojim kapitalom potpomognu i ostale građane koji bi radili za njih.

"Nemam ništa protiv bogatih ljudi i da oni kroz razvijanje vlstitog biznisa zaposle radnike i adekvatno ih plate, te da od viška novca sebe i počaste", kaže Duduković, koji, međutim, ističe da je teško reći radi li se o nekom biznismenu ili o nekome tko se obogatio preko noći. 

Top deset uvezenih vozila u prvih pet mjeseci 2019.

 | Autor : Nezavisne Foto: Nezavisne

 

Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.