rizik od epidemija

Mandić roditeljima: Cjepite djecu jer je necjepljenje jednako prelasku ulice na crveno svjetlo

mandic
30.03.2017.
u 15:03

Ministar Vjekoslav Mandić je apelirao na roditelje da se o važnosti i sigurnosti cjepiva informiraju kod liječnika i da zaštite i cjepe svoju djecu

Imunizacija je najvažnija i najučinkovitija javnozdravstvena mjera zaštite zdravlja stanovništva, ali neutemeljene priče o njoj izazivaju zabunu i nemir među roditeljima. Prema posljednjim podacima Zavoda za javno zdravstvo FBiH, najniži obuhvat je za MRP vakcinu i iznosi 64 posto.

Zbog niskog obuhvata djece obveznom imunizacijom u FBiH prisutan je ozbiljan rizik od epidemijske pojave cjepivom preventabilnih bolesti, prije svega krzamaka, rubeole, morbila, parotitisa i dječije paralize, zaključeno je na konferenciji za medije Federalnog ministarstva zdravstva, piše Klix.ba. 

"Do prije 4-5 godina imali smo 90-95 posto cjepljene djece, a obuhvat za sva cjepiva za prošlu godinu iznosi 70-75 posto. Svjetska zdravstvena organizacija je prepoznala nizak obuhvat i označila BiH, zajedno s Rumunijom i Ukrajinom, kao visoko rizičnu zemlju za pojavu cjepivom preventibilnih bolesti. WHO je prepoznala nizak obuhvat. U zemljama regije i Europe stupanj cjepljenja je 90 do 95 posto i to je preporučeni stupanj", kazao je Davor Pehar, direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH. 

Djeca se u FBiH cijepe protiv deset bolesti, a četiri od tih cjepiva su protiv difterije, velikog kašlja, dječije paralize i tetanusa koje značajno smanjuju smrtnost u svijetu. 

"Ove zaboravljene bolesti se ne bilježe od prošlog stoljeća 70-ih i 80-ih godina, a sada su prijetnja. Prijeti nam dječija paraliza. Rizični smo za sebe i za svijet", kazala je Mirsada Mulaomerović, šefica Službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo FBiH. 

Pedijatrica Amira Skaka ističe da su cjepiva koja se daju djeci u FBiH najkvalitetnije i da roditelji cjepivo trebaju shvatati kao nagradu. 

"Roditelji najčešće dolaze jer budu obaviješteni preko interneta, a to su informacije koje nisu ničim potkrpijepljene. Za MRP cjepivo se ne mora čekati da dijete progovori, ali nijedno cjepivo se ne daje bez pregleda. Samo pedijatar može dati točan odgovor roditeljima. U Srednjobosanskoj županiji nemamo ovih problema. Roditelj koji odbije cjepivo poziva se na razgovor kod pedijatra koji mu sve detaljno objašnjava i problem je riješen, ali kako bi se povećao broj imunizirane djece mora se povećati i broj pedijatara", rekla je Skaka. 

Iako su zdravstveni radnici dužni podnijeti izvještće u slučajevima kada roditelji odbiju cjepljenje, do sada nije prijavljen nijedan takav slučaj i nije kažnjen nijedan roditelj. Predviđene kazne za necjepljenje kreću se od 200 do 2.000 KM, ali stručnjaci smatraju da kažnjavanje nema svrhu jer dijete i nakon plaćanja kazne ostaje necjepljeno. Pedijatri i resorno ministarstvo zbog toga se slažu da bi fokus trebao biti na edukaciji roditelja jer je primarni cilj dobrobit djeteta, njegov zdrav rast i razvoj, a odgovrnost je i na roditeljima i na zdravstvenim radnicima, ali i društvu u cjelini. 

Ministar Vjekoslav Mandić je apelirao na roditelje da se o važnosti i sigurnosti cjepiva informiraju kod liječnika i da zaštite i cjepe svoju djecu jer je necjepljenje jednako prelasku ulice na crveno svjetlo.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?