Veliki mamac

Ljubuška kula ušla u top četiri paraglajderske destinacije na Balkanu

06.03.2021.
u 16:29

Paragliding Ljubuški postao je poznat u cijelom svijetu, a ‘Ljubuška kula’ uz ‘Slovenske startove’ ušla je u top četiri paraglajderske destinacije na Balkanu. Letenje u Ljubuškom pruža vrhunski užitak letenja kako za XC pilote, tako i za rekreativne pilote koji žele uživati u večernjoj termici i laminarnom vjetru na padini. Inače, poletište Ljubuški-Kula nalazi se na južnoj strani padine, na 340 m nadmorske visine.

''Piloti u Ljubuški dolaze iz cijele Europe, ali i drugih kontinenata, iako zasad ne u tako velikom broju. U Bosni i Hercegovini naš klub drži uvjerljivo prvo mjesto u ukupnom zbroju preletenih kilometara i sati provedenih u zraku'', kazao je u razgovoru za Fenu predsjednik kluba “Paragliding Ljubuški” David Šiljeg i dodao da poletište Ljubuški-Kula godišnje broji preko 1.000 polijetanja što ih svrstava uz bok s top tri slovenska terena, dok iza sebe ostavljaju sva najfrekventnija poletišta u Hrvatskoj, Srbiji, Makedoniji, Crnoj Gori, Albaniji i sl. Naglasio je kako je poletište Ljubuški-Kula veliki mamac za sve pilote kako iz BiH, tako i iz šire regije i cijelog svijeta. ''Paragliding Ljubuški je u velikoj ekspanziji. Neslužbeno radimo i usluge tandem letova. Budući da licenciranje za tandem pilote u našoj državi trenutno ide jako sporo, nismo na nekoj zavidnoj velikoj razini po tome, jer treba bolja organizacija, no trudimo se da budemo što kompetentniji i profesionalniji'', pojasnio je Šiljeg. Po njegovim riječima, ovaj adrenalinski sport nije bezopasan, ali uz poštivanje propisa opasnosti se mogu svesti na najnižu razinu.

''Ovaj sport spada u skupinu ekstremnih spotova, ovo je zrakoplovni sport. Kada bi rekao da je ovaj sport bezopasan lagao bih. Opasnost i nesigurnost se može svesti na najnižu razinu ako se pristupi pravilnoj obuci, zatim pridržava svih zrakoplovnih propisa, te ako se poštuju meteorološki uvjeti i radi sve ono što priručnici, knjige i škola nalažu o ovom sportu. Izlasci u nepoznato, letenje u uvjetima koji nisu prilagođeni našoj opremi i našoj vještini, mogu završiti tragično, povredom ili slično'', naglašava Šiljeg. Sportske aktivnosti koje priprema “Paragliding Ljubuški” su Ljubuški Outdoor Festivala pod nazivom “Lj O F”, potom disciplina Precizno slijetanje “Kosača”, a nakon toga tradicionalno u rujnu “Ljubuški Open”.

''Precizno slijetanje ‘Kosača’ dio je Ljubuškog Outdoor festivala gdje smo mi jedan od tri nositelja, uz bicikliste i trkače. Planiramo brendirati takav oblik festivala u ovom djelu Hercegovine, a i u široj regiji tako što ćemo objediniti outdoor discipline koje su karakteristične za naš grad i kraj, a to su trčanje, biciklizam i u zadnje vrijeme paragliding'', kazao je predsjednik kluba “Paragliding Ljubuški”. Inače, “Paragliding Ljubuški” službeno postoji od 2016. godine, a paraglajdingom su se bavili i ranije. Trenutno klub broji oko dvadesetak članova i osim Ljubuškog, dolaze iz Opuzena, Makarske, Drvenika, Doboja… ''Najduži let koji su napravili članovi našeg kluba bio je iz Ljubuškog u Donji Vakuf 120.3 kilometra. A za mene osobno, najbolji let koji je napravljen iz našeg kluba bio je onaj Branimira Mandića koji je preletio iz Ljubuškog u Trebinje, što je bio dosta zahtjevan i tehnički jako lijep let'', zaključio je Šiljeg. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?