Haaški sud

Karadžić traži puštanje na privremenu slobodu, želi u Republiku Srpsku

Radovan Karadzic
22.04.2016.
u 17:38

Iako to ne navodi izričito, iz podneska proizlazi da Karadžić traži da na privremenu slobodu bude pušten u Republiku Srpsku, čijim je vlastima uputio kopiju zahtjeva

Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić zatražio je od Suda u Haagu da bude pušten na privremenu slobodu, sve dok se ne odluči o žalbi koju će on uložiti na presudu kojom je osuđen na 40 godina zatvora.

Karadžić je u podnesku naglasio da, po pravilima Suda, ima pravo biti pušten na privremenu slobodu, obećavajući da će se u Haag vratiti na svaki poziv i da neće ugrožavati svjedoke i žrtve.

Iako to ne navodi izričito, iz podneska proizlazi da Karadžić traži da na privremenu slobodu bude pušten u Republiku Srpsku, čijim je vlastima uputio kopiju zahtjeva, prenosi BIRN-Justice Report. 

- Neću poduzimati bilo kakve akcije koje bi mogle predstavljati opasnost za bilo koju žrtvu, svjedoka ili bilo koju drugu osobu. Poštivat ću sve razumne uvjete za oslobađanje, poput javljanja lokalnim vlastima i ograničenja kretanja i putovanja - napisao je Karadžić.

Haški tribunal je 24. ožujka osudio Karadžića na 40 godina zatvora, proglasivši ga krivim za genocid u Srebrenici, progon Bošnjaka i Hrvata, teroriziranje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem, i uzimanje pripadnika UNPROFOR-a za taoce.

On je podsjetio da je, iako se nije dobrovoljno predao, nakon uićenja u srpnju 2008. “u potpunosti surađivao s Tribunalom” i da “nijedan svedok nije prijavio nijedan slučaj uznemiravanja u mome procesu”.

Kao posebnu okolnost u korist svog privremenog oslobađanja, Karadžić navodi da mu se zdravlje, koje je do uhićenja “bilo perfektno”, pogoršalo tijekom osmogodišnjeg boravka u pritvoru, zato što se više nije mogao zdravo hraniti i uzimati vitaminske dodatke.

Tajništvo Haaškog suda je u podnesku odbacilo Karadžićeve navode, podsjećajući da Međunarodni Crveni križ i nizozemske vlasti provode redovit nadzor nad pritvorom i da su utvrdili da on zadovoljava najviše međunarodne standarde.

Zato što je pritvoren, Karadžić, kako tvrdi, ne može na efikasan način sudjelovati u pripremi žalbe, niti svom pravnom savjetniku pružiti neophodnu pomoć. To, kako kaže, djeluje “frustrirajuće na moje psihičko i fizičko zdravlje”.

Karadžić se Tribunalu požalio i na to što ima zastarjeli kompjuter, ali ne i pristup internetu. Tajništvo Suda obećalo je, u odvojenom dopisu sucima, da će pritvorenici dobiti bolja računala do sredine svibnja. 

Karadžić, na kraju, naglašava kako “čvrsto ostaje pri stavu da je nevin”.

- Odobravajući moje puštanje na privremenu slobodu, Žalbeno vijeće bi poduzelo važan korak da osigura pravičnost žalbenog postupka u mom slučaju. Zato od vas tražim da mi odobrite privremenu slobodu za vrijeme žalbenog postupka - zaključio je Karadžić.

O Karadžićevom zahtjevu nakonadno će odlučiti Žalbeno vijeće, kojim predsjedava američki sudac Theodor Meron. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije