Pravo na starosnu mirovinu u Federaciji Bosne i Hercegovine ima osoba kada navrši 15 godina staža i 65 godina života, odnosno 40 godina staža bez obzira na godine života.
Iz Federalnog ministarstva rada i socijalne politike neprestano slušamo kako je jedan od razloga izmjena članka 81. Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju bio taj da "ne može istu mirovinu imati netko s 15 i s 40 godina staža".
U Federalnom zavodu za mirovinsko i invalidsko osiguranje više smo puta zatražili da nam pojasne imaju li osobe s 40 godina staža istu mirovinu kao i oni s 15 godina staža, i isto toliko puta nam je odgovoreno da osoba s 40 godina staža osiguranja ima zajamčenu mirovinu, koja sada iznosi 795 KM, piše Faktor.
Onaj tko ima 40 godina staža osiguranja, naravno ako je sav staž kod nas i ako živi ovdje, ima pravo na zajamčenu mirovinu, ako mu je izračunom određen manji iznos od toga. Ali može netko s 40 godina mirovinskog staža (staž osiguranja plus posebni staž) imati minimalnu mirovinu - kazali su u Zavodu MIO FBiH.
Dakle, nikada u istom rangu nisu bile osobe s 15 i 40 godina staža osiguranja.
Prije izmjena članka 81. Zakona o MIO, osiguranik s 15 godina staža i 65 godina života imao je minimalnu mirovinu, koja sada iznosi 666,76 KM.
Sada osoba s 15 do 20 godina staža i 65 godina života ima mirovinu od 434 KM.
Mnogi pitaju zašto se nije ispravila nepravda prema osobama koje su imale 35 ili 30 godina staža i 65 godina života, a čije su mirovine bile iste kao i onih s 15 ili 20 godina staža.
Nije problem da nemaju istu mirovinu oni s 15 i 35 godina staža, ali onda je trebalo povećati mirovine onima s 35 godina staža, a ne smanjiti mirovine budućim umirovljenicima s 15 godina staža i 65 godina života i osuditi ih na mirovinu od 430 KM. Je li itko pitao te ljude koliko su radili, a koliko im je uplaćeno doprinosa. Mnogi nisu imali tu sreću raditi u javnim poduzećima gdje im nisu uplaćivali staž, ali kada idete u mirovinu, onda vam staž uplati Vlada FBiH ili županija. U privatnom sektoru toga nema, trajno ste oštećeni - govori čitateljica Faktora iz Sarajeva.