Modernizacija i ubrzanje usluga

Građani i tvrtke u nekoliko minuta moći će prebacivati novac, a dijaspora slati milijune eura znatno jeftinije

plaćanje
24.05.2025.
u 12:37

Modernizacija i ubrzanje usluga u novčanom i bankarskom sektoru važan su preduvjet uvezivanja s europskim tržištem, ali i osnaženog investicijskog ciklusa

Građane i poslovnu zajednicu u BiH možda još u ovoj godini čekaju velike promjene u smislu novčanih transakcija, odnosno njihove modernizacije, a koje će otvoriti nove prilike za investicije, uvezivanje s europskim financijskim tržištem, kao i digitalizaciju plaćanja, dok će u svakodnevnom životu korisnici bankarskih usluga moći plaćati, ali i primati novac u realnom vremenu - 24 sata dnevno, sedam dana u tjednu i 365 dana u godini.

Važni projekti

Iza svega stoje aktivnosti koje već dulje vrijeme provodi Centralna banka BiH, a odnose se na pristupanje Bosne i Hercegovine dvama projektima akronima SEPA i TIPS.

Tijekom nedavne konferencije DDays pod nazivom "Utjecaj aktualnih izmjena regulatornog okvira i globalnih geopolitičkih trendova na poslovanje bankarskog i mikrokreditnog sektora" guvernerka Centralne banke Bosne i Hercegovine dr. Jasmina Selimović kazala je kako su obje inicijative dio šire strategije digitalne transformacije koju Centralna banka Bosne i Hercegovine provodi u cilju modernizacije financijskog sustava i jačanja financijske uključenosti građana kroz kontinuiranu edukaciju i tehnološki napredak. Kada je riječ o SEPA-i, odnosno jedinstvenom području plaćanja u eurima (Single European Payment Area - SEPA), BiH joj nastoji pristupiti, što bi donijelo niže naknade za prekogranične transakcije u eurima, a kako je navela Selimović, veća tržišna integracija i smanjenje troškova doprinijeli bi unaprjeđenju životnog standarda i jačanju konkurentnosti na međunarodnoj sceni.

SEPA aranžman trenutačno obuhvaća 36 zemalja, a više od 80% uvozno-izvoznih transakcija Bosne i Hercegovine realizira se s ovim zemljama, što je jasan pokazatelj koliko bi za domaće gospodarstvo značilo pristupiti ovom financijskom okviru. Paralelno s tim BiH bi radila i na usklađivanju s EU regulativom, a takvo što omogućilo bi i snažnije strane investicije, kao i stimulaciju domaćeg tržišta kapitala. Budući da bi SEPA omogućila povoljniji transfer doznaka, pogodnosti bi osjetila i dijaspora, koja koja generira čak 10 posto bosanskohercegovačkog BDP-a. Ilustracije radi, osobni transferi, odnosno novčane doznake iz inozemstva, lani su iznosili 4 milijarde i gotovo 167 milijuna maraka, što je znatan porast u odnosu na godinu prije, kada su osobni transferi iznosili 3 milijarde i 787 milijuna maraka. Za očekivati je da će dijaspora i u budućnosti biti snažan segment ekonomskog rasta BiH, kako kroz izravne novčane doznake tako i kroz osobnu potrošnju tijekom boravka u domovini. U idućih godinu dana trebala bi postati operativna i platforma TIPS Clone, koju za zemlje zapadnog Balkana razvija Banka Italije, a novo bi rješenje omogućilo uspostavu instant-plaćanja, odnosno novčanih transakcija u realnom vremenu, uključujući i dane vikenda. Početkom godine u Palazzo Kochu u Rimu održana je ceremonija potpisivanja pisma namjere o pokretanju projekta uspostavljanja sustava instant-plaćanja na zapadnom Balkanu, a tada je potvrđeno kako će platforma biti operativna u roku od 18 mjeseci od uspostavljanja.

Digitalizacija

Brzina transakcija nešto je što s osobitim zanimanjem promatra i poslovna zajednica, čiji projekti, biznisi i nove poslovne ideje u znatnoj mjeri ovise o učinkovitosti prijenosa novčanih sredstava, tako da i TIPS platformu valja gledati kao na drugi važan stup izgradnje povoljnijeg poslovnog okružja.

Operacionalizacija navedenih projekata bit će svakako značajan segment ukupne modernizacije usluga, no ne treba ispustiti iz vida ni napore koje provode druge institucije na različitim razinama vlasti, kao i IDDEEA, a koje su dio široko postavljene strategije digitalizacije administracije, ali i društva u cjelini. S obzirom na brojne izazove s kojima se suočava BiH, ali i prilike koje se pred zemlju otvaraju u kontekstu snažnijeg ekonomskog zamaha Europske unije, bit će važno djelovati koordinirano radi omogućavanja bržih i učinkovitijih procedura, što je preduvjet snažnijeg investicijskog ciklusa.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije