Nakon što je jučer oko 9 sati izbio veliki požar na gradskom deponiju Uborak, Mostar se jutros probudio prekriven dimom. Na terenu su i dalje sve ekipe kako bi se stanje barem koliko-toliko popravilo u odnosu na jučerašnje. Koliko je stanje bilo teško, govore i fotografije koje su na Facebooku objavili vatrogasci iz PVP i PVJ Mostar. Posebno su ganule one u kojima vatrogasci uz pomoć medicinskoga osoblja primaju kisik. Kolike će posljedice ove ekokatastrofe biti, znat će se u idućim danima i tjednima. Aktivisti i ekoudruge upozorili su da stanje nije nimalo bezazleno te kako prijeti eksplozija metana koja bi mogla biti kobna, a zatražili su i hitnu evakuaciju trudnica i djece...
Iz PVJ su sinoć svojom objavom ipak malo smirili javnost, ali ponajprije Mostarke i Mostarce:
- Nakon iznimno teškog i iscrpljujućeg dana, situacija na požarištu na Uborku se, hvala Bogu, polako smiruje. Prije svega, zahvaljujemo dragom Bogu što je sačuvao sve ljude i što, unatoč iznimno teškim i opasnim uvjetima, nije bilo ozlijeđenih ni vatrogasaca ni građana.
Od srca se zahvaljujemo svima koji su danas bili dio ove velike borbe. Hvala našim kolegama iz PVP Čapljina, pripadnicima Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, pilotima air-tractora, koji su iz zraka dali ogroman doprinos u gašenju požara, Crvenom križu, na čelu s Alenom Kajtazom, ekipi Hitne pomoći, svim mještanima koji su nesebično donosili vodu, hranu i osvježenje, kao i radnicima deponija koji su danas zajedno s nama prošli kroz najteže trenutke i borili se rame uz rame do samog kraja.
Današnji dan je još jednom pokazao da samo zajedništvom, hrabrošću i međusobnom podrškom možemo odgovoriti na ovakve izazove.
Hvala svima koji su na bilo koji način pomogli. Svaka pružena ruka, svaka boca vode, svaki sat proveden na požarištu i svaki let iznad požara bili su od neprocjenjive važnosti - napisali su, a objava je za kratko vrijeme prikupila brojne lajkove te komentare potpore, a ovo su samo neki od njih:
- Ovo što ste danas napravili, ne može se riječima opisati. Tolika buktinja, vrućina, smrad i sprječavanje svega što je moglo doći zaslužuje više nego što vam se ikad može vratiti. Jedno veliko HVALA!
- Super urađeno i spriječena katastrofa. Čuvajte se!
- Svaka čast ljudima koji su odradili svoj posao...
Na Facebook profilu PVP - Mostar pak, uz fotografije koje prikazuju o kakvom se požaru radi te kako je izbjegnuta katastrofa, samo su kratko napisali: Deponij Uborak. Svaka riječ je suvišna.
I ova je objava preplavljena komentarima potpore:
- Podrška HEROJIMA GRADA;
- Respekt za ekipu na terenu. Nije lako boriti se s ovakvim požarom, ali znamo da dajete sve od sebe. Sretno kolege i čuvajte se!
- Svaka čast momci, kapa do poda i neka vas čuva dragi Bog;
- Respekt svima i hvala;
- Žalosno, ni opreme nemaju kakvu bi trebali imati. Sramota i tuga;
- Kapa do poda dobri ljudi, Bog vas čuvao i blagoslovio na vašim zadacima;
- Svaka cast za HEROJE koji stavljaju svoj život da spase druge živote i materijalna dobra svih nas...
Podsjetimo, na gradskom deponiju deponiji Uborak u ponedjeljak ujutro, oko 9 sati, izbio je požar koji se ubrzo proširio te zahvatio skladište, objekte i radne strojeve za reciklažu. Iz Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) potvrdili su sinoć, kako je stanje na požarištu i dalje teško, ali povoljnije nego tijekom dana. Naveli su kako je odmah po dojavi na teren izašlo 15 vatrogasaca sa sedam vatrogasnih vozila te su svi radnici evakuirani i nisu prijavljeni slučajevi ozljeđivanja.
Oružane snage s pješaštvom i cisternama su od početka uključene u gašenju požara, a podsjetili su kako je pomoć u gašenju iz zraka pružio i air-tractor, koji je djelovao sa 13 izbačaja na deponiju Uborak u vremenu od 10:45 do 16 sati.
Tijekom dana na terenu požar je gasilo 30-tak vatrogasaca s 12 vozila, na terenu u ispomoć su došli i vatrogasci iz Čapljine.
"Stanje na požarištu u poslijepodnevnim satima je nešto povoljnije ali je i dalje teško, zbog vjetra koji mijenja smjer. Na terenu ostaje 10-tak vatrogasaca s tri cisterne", potvrdili su iz FUCZ-a.
Na jučerašnjoj zajedničkoj sjednici Stožera civilne zaštite Grada Mostara i Županijskog Stožera HNŽ-a, donesena je odluka o proglašenju tehničko-tehnološke nesreće, izazvanom požarom u poduzeću JP "Deponija".
"Nadležne službe civilne zaštite, vatrogasne jedinice, hitna pomoć, air tractori, oružane snage i ostale službe zaštite i spašavanja poduzimaju sve potrebne mjere na lokalizaciji i sanaciji posljedice požara", poručuju u priopćenju.
U cilju zaštite zdravlja i sigurnosti naših sugrađana, Gradska uprava Grada Mostara i Služba za civilnu zaštitu izdale su preventivne preporuke za stanovništvo: izbjegavanje boravka na otvorenom, zatvaranje objekata, zaštiti ranjivih skupina i zabrana korištenja otvorenih voda, prenijela je Fena.