EKOKATASTROFA U HERCEGOVINI

MOSTAR proglasio IZVANREDNO STANJE, iznimno teško stanje za cijelu regiju

Denis Kapetanović/PIXSELL
22.06.2026.
u 16:23

Istovremeno je gospodarskim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim poduzećima naložena izrada plana reorganizacije sustava zbrinjavanja otpada

Zbog velikog požara koji je jutros (ponedjeljak) zahvatio deponij Uborak i prouzročio gotovo potpunu materijalnu štetu na tom lokalitetu, Grad Mostar proglasio je izvanredno stanje kako bi omogućio brzo i operativno djelovanje nadležnih službi u saniranju posljedica i organizaciji privremenog zbrinjavanja otpada.

Gradonačelnik Mostara Mario Kordić izjavio je nakon izvanredne sjednice gradskog i županijskog stožera Civilne zaštite da je požar izazvao ogromnu štetu na deponijskom polju, ali i zabrinutost građana zbog dima koji se nadvio nad gradom.

- Odmah nakon dojave na teren su izašle sve nadležne službe – vatrogasci, policija, hitna pomoć i druge službe. Zatekli smo ogroman požar koji je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak. Izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiju, a zahvaljujući naporima vatrogasaca, spašena je upravna zgrada - rekao je Kordić.

Prema njegovim riječima, šteta je gotovo stopostotna, a nastala situacija predstavlja velik problem, ne samo za Mostar već i za širu regiju.

Kordić je kazao da proglašenje izvanrednog stanja omogućava Stožeru civilne zaštite donošenje hitnih naredbi i provođenje mjera potrebnih za prevladavanje krize, posebno kada je riječ o organizaciji odlaganja otpada nakon što je deponij Uborak pretrpioa velika oštećenja.

Pozvao je građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu i da do daljnjeg ne odlažu komunalni i kruti otpad na javne površine kako se ne bi dodatno opteretio komunalni sustav.

Istovremeno je gospodarskim subjektima naloženo da reciklažni otpad, poput ambalaže i stakla, odvoze na reciklažno dvorište na Bišće Polje, dok je komunalnim poduzećima naložena izrada plana reorganizacije sustava zbrinjavanja otpada.

- Trenutačno smo u komunikaciji s drugim deponijima kako bismo pronašli lokaciju za privremeno odlaganje otpada dok se stanje na Uborku ne sanira - rekao je Kordić.

Govoreći o gašenju požara, naveo je da su angažirane sve raspoložive snage, uključujući profesionalne vatrogasne jedinice, dobrovoljna vatrogasna društva, zračne snage i Oružane snage BiH.

Požar je, kako je kazao, trenutačno lokaliziran unutar kruga deponija i nije se proširio na okolno područje.

Na pitanje o mogućem uzroku požara, Kordić je rekao da ne želi spekulirati te da je u istragu uključena policija, naglasivši da fokus svih institucija trenutačno mora biti na saniranju posljedica.

Dodao je da su pomoć gradu ponudili Vlada Federacije BiH, federalni premijer Nermin Nikšić i federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder te da će biti razmotrena mogućnost proglašenja izvanrednog stanja i na višim razinama vlasti kako bi se osigurala dodatna pomoć za sanaciju štete.

Zapovjednik Stožera civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije Adil Šuta ocijenio je da je riječ o ekološkoj katastrofi čije će se pune posljedice tek sagledati.

- Stavili smo sve raspoložive snage na raspolaganje, zatražili pomoć drugih općina i poduzet ćemo sve potrebne aktivnosti kako bismo spriječili dalje širenje posljedica i omogućili nesmetano funkcioniranje grada. Ovo je iznimno teška situacija za Mostar i cijelu regiju - rekao je Šuta.

Nadležne službe nastavljaju aktivnosti na gašenju požara, procjeni štete i uspostavljanju alternativnih rješenja za zbrinjavanje komunalnog otpada.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata