Izjava RU-a u VS UN-a promijenila stereotipe

Europska unija: Ostvariti jednakopravnost Hrvata i depolitizirati pravosuđe

Security Council Meeting on the situation in Bosnia and Herzegovina Letter dated 28 October 2016 from the Secretary-General addressed to the President of the Security Council
10.11.2016.
u 08:00

Prvi put u povijesti Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda, veleposlanik jedne zemlje, odnosno institucije, iznio je stajališta u kojima se jasno poziva na ustroj države u kojoj bi vrijedilo načelno jednakopravnosti triju konstitutivnih naroda te je pozvano i na depolitiziranje pravosuđa, posebno u slučaju ratnih zločina. Očigledno se radi o “intervencijama” Republike Hrvatske, čiji su stavovi uvršteni i postali su službeni stav svih 28 zemalja članica Europske unije, piše Večernji list BiH.

Sejdić - Finci

To se navodi u izvješću koje je, uime Europske unije, u Vijeću sigurnosti UN-a iznio veleposlanik João Vale de Almeida nakon što je visoki međunarodni predstavnik Valentin Inzko ovu instituciju redovito izvijestio o stanju u BiH u posljednjih pola godine. Izvješće EU-a u bitnim se segmentima razlikovalo od onoga međunarodne uprave u BiH, napose oko uloge triju naroda i stanja u pravosuđu u BiH. 
U tome izvješću zatražena je provedba presude u slučaju “Sejdić - Finci”, ali i osiguravanje društva gdje je zajamčena ravnopravnost svih konstitutivnih naroda – i to je prvi put da je to službeno EU rekao, dakle svih 28 država članica – osim izvješća Europskog parlamenta na kojem su radili bivši hrvatski europarlamentarci Andrej Plenković, Davor Ivo Stier i Tonino Picula. 
“Također bih želio ohrabriti vlasti u BiH da rade zajedno u pravcu provedbe pravosudnih presuda, posebice one Europskog suda za ljudska prava u slučaju ‘Sejdić - Finci’, kao i srodnih presuda, jednako kao što su odluke Ustavnoga suda BiH, što bi bio važan čimbenik kako bi se krenulo u naprijed u ostvarenju Europske agende i pridonijelo uspostavi demokratskog i dobro funkcionirajućeg društva, u kojemu postoji i jamči se jednakopravnost svih konstitutivnih naroda i građana BiH”, navodi se u izjavi zemalja članica EU-a predstavljene u New Yorku.

Ratni zločini

Ovaj istup je još važniji od ranijih budući da se radi o svim državama članicama koje stoje iza ovog dokumenta. Posebno upada u oči dio koji govori o posljednjim uhićenjima u Orašju na koja su Hrvatska i hrvatsko vodstvo u BiH snažno reagirali.

U tome dijelu govori se o borbi protiv svih oblika korupcije te potrebi reforme pravosuđa i njegove “depolitizacije, nepristranosti i neovisnosti, uključujući procesuiranje ratnih zločina”.

Očigledno je to poruka i oko treniranja strogoće na Bosanskoj Posavini. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije