ublažavanje politika ESB-a

Europska banka snizila kamate, u BiH ne padaju, a sve više građana živi na kredit

banka
04.03.2025.
u 08:57

Kod kreditiranja stanovništva, prema preliminarnim podacima s krajem prošle godine, prosječna ponderirana efektivna kamatna stopa na ukupne novoodobrene kredite stanovništvu iznosila je 6,67 posto.

Snižavanje kamatnih stopa Europske središnje banke (ESB) nije značajnije utjecalo na pad kamata na kredite u bankama koje posluju u BiH dok istodobno raste kreditno zaduživanje građana, koje je samo u FBiH ukupno poraslo za 10 posto. Od lipnja prošle godine ESB je snizio ključne kamatne stope pet puta, ističući da bi pristupačnije cijene kredita za gospodarstvo i građane trebale potaknuti potrošnju i ulaganja.

- Ublažavanje politika ESB-a trebalo bi potaknuti kreditni rast na tržištima na koja se odnosi. Razina kamatnih stopa na bh. tržištu ostaje stabilna i usporediva s razinama koje smo imali u proteklih pet godina. Dinamika kreditne aktivnosti na našem tržištu je prisutna, očuvana, zadovoljavajuća i ne ovisi o kretanjima iz EU-a - ocjenjuju iz Agencije za bankarstvo FBiH. Dodaju da kamatne stope za kredite namijenjene gospodarstvu i građanima ne pokazuju značajne razlike u odnosu na one koje su bile ugovorene u proteklih pet godina, a izvjesno je da će se ovakav odnos ili stanje tržišta zadržati i u nastavku godine. Iznimno, kako kažu, rizici poremećaja mogu biti vezani uz unutarnje nestabilnosti koje dolaze izvan financijskog sektora u BiH. Kod kreditiranja stanovništva, prema preliminarnim podacima s krajem prošle godine, prosječna ponderirana efektivna kamatna stopa na ukupne novoodobrene kredite stanovništvu iznosila je 6,67 posto.

Prema preliminarnim podacima, ukupna kreditna zaduženja stanovništva u FBiH na dan 31. prosinca 2024. iznosila su 9,5 milijardi KM, što predstavlja rast od 10 posto u odnosu na kraj 2023. Zaduženja stanovništva po osnovi potrošačkih kredita iznosila su 7,3 milijarde KM i imala su stopu rasta od 7 posto u odnosu na kraj 2023.

- U strukturi kredita za opću potrošnju, iako i dalje najveći udio imaju potrošački nenamjenski krediti, primjetna je njihova stagnacija u odnosu na prethodnu godinu. Kod ostalih kategorija kredita s većim udjelom u kreditima za opću potrošnju, zabilježen je rast potrošačkih namjenskih i hipotekarnih kredita, kao i kartičnih proizvoda koji imaju karakteristike odgođenog plaćanja - napominju iz Agencije pa nadodaju da ovakva struktura može upućivati na umjeren rast potrošnje ili fokus potrošnje na trajna dobra.

Stambeni krediti su, prema preliminarnim podacima, s 31. prosinca 2024. iznosili 2,1 milijardu KM i rasli su 18 posto ili 327 milijuna KM u odnosu na kraj 2023. Objašnjavajući dodatno promjene vezane uz kretanja kamatnih stopa, iz Agencije ističu da su, kada je u pitanju FBiH, njihovim mjerama ublaženi ili u potpunosti izbjegnuti prijenosi značajnog rasta razine kamatnih stopa iz EU-a. Uvažavajući mjere koje su i dalje u primjeni, rast kamatne stope bilježio se samo na dijelu kreditnog portfelja, koji je ranije ugovoren i vezan uz neku od referentnih kamatnih stopa iz EU-a i ne više od 2%.

- U nastavku godine kretanja i trendovi iz EU-a mogu biti vidljivi na bh. tržištu i samo na kreditima kod kojih je u proteklim godinama zabilježena promjena ili rast, tek kada referentne stope i stope koje nameće ESB padnu na razinu od 2% ili niže - navode dalje iz Agencije. Treba se nadati oporavku ključnih trgovinskih partnera i izbjegavanju recesije u gospodarstvima za koja smo vezani, ističu i napominju da bi ublažavanje politika ESB-a trebalo potaknuti kreditni rast na tržištima na koja se odnosi.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije