Povjerenstvo za proračun i financije

Bevanda: Novac od povećanja akciza namijenjen isključivo za entitetske direkcije cesta i autoceste

bevanda
29.08.2016.
u 12:47

Bevanda je odbacio tvrdnje nekih članova Povjerenstva o tome da se ne zna gdje će točno novac od povećanja akciza biti utrošen, kazavši da su sredstva koja se prikupe povećanjem akciza namjenska isključivo namijenjena za entitetske direkcije cesta i autocesta.

Članovi Povjerenstva za proračun i financije Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH odgodili su na današnjoj sjednici drugi put izjašnjavanje o tri važna zakona koji se tiču povećanja akciza na naftu i naftne derivate, gorivo, a sredstava od tih akciza trebala bi biti utrošena na izgradnju cesta i autocesta.

Radi se o izmjenama zakona o akcizama, o sustavu neizravnog oporezivanja te o uplatama na jedinstveni račun i raspodjeli prihoda, a njima bi akcize na naftu i naftne derivate bile povećanje za 15 feninga, odnosno 10 feninga namijenjeno je za izgradnju autocesta, a pet feninga za izgradnju cesta.

Jednoglasno usvojenim zaključkom zatražili su od Zastupničkog doma PSBiH, koji zasjeda sutra u Sarajevu, da odgodi izjašnjavanje o ovim zakonima dok Povjerenstvo ne zauzme stav nakon što dobije mišljenje Upravnog odbora Uprave za neizravno oporezivanje o njima.

Produženje roka zatraženo je za 15 dana budući da je ministar financija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda, koji je i predsjedatelj Upravnog odbora UNO, danas obavijestio članove Povjerenstva da je sjednica Upravnog odbora zakazana za 2. runa, a na dnevnom redu je upravo zahtjev Povjerenstva. 

Povjerenstvo je već jednom tražilo mišljenje Upravnog odbora UNO i tada je na sjednici odgođeno izjašnjavanje o ovim točkama dnevnog reda, ali Bevanda je danas podsjetio da je Upravni odbor više od godinu dana radio na ovim zakonima, proslijedio ih Vijeću ministara koje je odlučilo iz povećanja akciza izuzeti alkoholna, bezalkoholna pića i duhan.

Novac od povećanja tih akciza, dodao je Bevanda, trebao je biti usmjeren na sanaciju zdravstvenog sektora, ali su ministri Vijeća ministara odlučili da taj dio izuzme zbog nepostojanja strategija za zdravstvo i drugih razloga.

Povećanje akciza na naftu i pića predviđeno je Reformskom agendom, a posebno je danas istaknuto da je Europska banka za obnovu i razvoj tražila povećanje akciza da bi se nastavila izgradnja puteva. Bevanda ističe da bez obzira na stav Upravnog odbora UNO, zakoni će ponovno biti upućeni Vijeću ministara, ali i parlamentu na izjašnjavanje.

Članica Povjerenstva Dušanka Majkić (SNSD) nekoliko puta je kazala da je ovo prvi put da Vijeće ministara mijenja zakone koje je usuglasio Upravni odbor UNO,a što je tijelo koje bi trebalo biti nezavisno i oslobođeno političkih utjecaja.

Te tvrdnje odbacio je ministar Bevanda podsjećajući da upravo povećanje akciza u ranijim godinama nije bilo podržano u parlamentu, posebno naglašavajući da su procedure donošenja zakona potpuno ispoštovali i Vijeće ministara i Upravni odbor UNO.

Uz izražavanje nade da će zakoni ipak biti usvojeni, dodao je da će posljedice nedonošenja zakona biti blokade dogovorenih aranžmana i onih koji su u toku dogovaranja s EBRD-om što je navedeno u svim kreditnim sporazumima, ali to bi moglo značiti i problematiziranje daljenjeg odnosa s MMF-om.

Bevanda je odbacio tvrdnje nekih članova Povjerenstva o tome da se ne zna gdje će točno novac od povećanja akciza biti utrošen, kazavši da su sredstva koja se prikupe povećanjem akciza namjenska isključivo namijenjena za entitetske direkcije cesta i autocesta.

Predsjedatelj Povjerenstva Predrag Kožul (HDZBiH) također tvrdi da postoji opasnost ugrožavanja aranžmana s MMF-om i drugim međunarodnim financijskim institucijama. Dodaje da je rok za usvajanje ovih zakona bio kratak te evidentno je da ovi zakoni u rujnu neće biti usvojeni.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije