porast sigurnosnih zabrinutosti diljem Europe

U Danskoj će vojni rok služiti i žene

vojnici
01.07.2025.
u 21:24

"U situaciji u kojoj je svijet danas, potrebno je imati više ročnika, i mislim da i žene trebaju doprinijeti tome jednako kao i muškarci", rekla je Katrine, ročnica Danske kraljevske gardijske pukovnije.

Danska je u utorak proširila svoj vojni rok i na žene, u nastojanju da regrutira veći broj vojnika i osnaži obranu uslijed sigurnosnih zabrinutosti diljem Europe.

Prema zakonu kojeg je usvojio danski parlament u lipnju 2023. godine, Danska će zahtijevati od žena s navršenih 18 godina nakon 1. srpnja 2025. godine da se prijave za procjenu za mogući vojni rok, usklađujući mjere koje su na snazi za muškarce.

Dosad je ženama, kojih je među regrutima prošle godine bilo oko 24 posto, bilo dopušteno dragovoljno služenje vojske.

"U situaciji u kojoj je svijet danas, potrebno je imati više ročnika, i mislim da i žene trebaju doprinijeti tome jednako kao i muškarci", rekla je Katrine, ročnica Danske kraljevske gardijske pukovnije.

U Danskoj se prvo regrutiraju volonteri, dok se preostali izvlače lutrijom.

Oružane snage sada su u procesu prilagođavanja vojarni kako bi bile bolje opremljene za žene.

"Razne stvari se moraju poboljšati, posebno što se tiče opreme. Sada su napravljene za muškarce, tako da su primjerice ruksaci preveliki, kao i uniforme", rekla je Katrine. Danska, koja se s drugim NATO saveznicima prošli tjedan složila povećati potrošnju na obranu, planira postupno povećati trajanje vojnog roka s četiri na 11 mjeseci u 2026. godini te povećati broj ročnika s oko 5000 koliko ih je sad, na 7500 do 2033. godine.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja