LOKALNI IZBORI U HRVATSkOJ

HDZ može slaviti u šest županija, još osam su u prednosti, najveća borba vodi se u jednoj županiji

HDZ RH lokalni izbori
\'Nikola Čutuk/PIXSELL\'
19.05.2025.
u 08:06

U Rijeci je jučer, nakon 32 godine neupitne prevlasti, SDP dožio pravi potop jer nezavisna Iva Rinčić u drugo odmjeravanje snaga ulazi s premoćnom prednošću u odnosu na dosadašnjeg gradonačelnika i donedavnog SDP-ovca Marka Filipovića, dok je SDP-ova kandidatkinja Sandra Krpan bila treća

Iznenađenje u glavnom gradu Hrvatske. Možemovac Tomislav Tomašević svoj će drugi mandat na mjestu gradonačelnika Zagreba ipak tražiti u drugom krugu, i to u srazu s nezavisnom Marijom Selak Raspudić koja je "pomela" sve ostale Tomaševićeve izazivače, mušketire Mislava Hermana, Davora Bernardića, Tomislava Jonjića, Ivicu Lovrića i Pavla Kalinića. Tomašević, kao zajednički kandidat Možemo! i SDP-a, kojem je samo malo nedostajalo da sve riješi jučer, u drugi krug ulazi s velikom prednošću, a u iduća dva tjedna bit će zanimljivo doznati hoće li i koje sve stranke dati podršku Selak Raspudić koja je, nakon predsjedničkih, opet zabljesnula i na ovim lokalnim izborima u Hrvatskoj.

Poraz Nikole Grmoje

U Rijeci je jučer, nakon 32 godine neupitne prevlasti, SDP dožio pravi potop jer nezavisna Iva Rinčić u drugo odmjeravanje snaga ulazi s premoćnom prednošću u odnosu na dosadašnjeg gradonačelnika i donedavnog SDP-ovca Marka Filipovića, dok je SDP-ova kandidatkinja Sandra Krpan bila treća. Hoće li SDP možda s "osvojiti" Pulu doznat će se 1. lipnja kada će Peđa Grbin odmjeriti snage s aktualnim gradonačelnikom Filipom Zoričićem koji ima malu prednost. A u Sisku je SDP-ov debakl posve očit jer njihova dosadašnja gradonačelnica Kristina Ikić Baniček nije čak izborila ni drugi krug. Potukao ju je već jučer HDZ-ov Domagoj Orlić. Ni u Gospiću drugog kruga neće biti, na čelu mu ostaje Darko Milinović (LiPo). HDZ-ov Joso Vrkljan nije mu se uspio nimalo približiti. Slučaj Zadra pokazuje da bi se Šimi Erliću odlazak s ministarske pozicije mogao isplatiti jer u drugi krug za gradonačelnika ulazi s dvostrukom prednošću u odnosu na SDP-ova Daniela Radetu.

Tko će voditi Split doznat će se tek za dva tjedna kada će snage odmjeriti dosadašnji gradonačelnik Ivica Puljak (Centar) i Tomislav Šuta (HDZ). Neizvjesno će biti i u Sinju jer Mostovu Miri Bulju za vrat puše HDZ-ov Igor Vidalina. No u Metkoviću Mostovu Nikoli Grmoji nije uspjelo izboriti ni drugi krug jer je HDZ-ov Dalibor Milan već jučer osigurao ostanak na čelu toga grada. A u Dubrovniku će HDZ-ov Mato Franković ostanak na gradonačelničkoj poziciji tražiti u okršaju s SDP-ovom Anitom Bonačić Obradović koja ipak postocima iz prvog kruga dosta zaostaje.

SDP s Mihaelom Zmajlovićem dobiva šansu 1. lipnja osvojiti mjesto župana u Zagrebačkoj županiji, mada HDZ-ov Stjepan Kožić ima osjetnu prednost iz prvog kruga. Ivan Celjak iz HDZ-a neupitno ostaje župan Sisačko-moslavačke županije. Hoće li SDP spasiti obraz očuvanjem mjesta župana u Primorsko-goranskoj županiji ovisi kako će u drugom krugu proći Ivica Lukanović u duelu s HDZ-ovim Alenom Ružićem. U Ličko-senjskoj županiji sve se zna, HDZ-ov Ernest Petry ostaje župan. I Zadarska županija ostaje HDZ-ova uz novog župana Josipa Bilavera. Hoće li tako biti i u Splitko-dalmatinskoj županiji doznat će se nakon što građani odluče tko bi bio bolji - dosadašnji HDZ-ov župan Blaženko Boban ili Centrova Ivana Ninčević Lesandrić, dok će se u Šibensko-kninskoj županiji borba voditi između HDZ-ova Paška Radić ili SDP-ova Petra Baranovića. I Dubrovačko-neretvanski župan mogao bi i dalje biti iz redova HDZ-a ako Blaž Pezo za dva tjedna zadrži uvjerljivu prednost nad Mostovim Božom Petrovom. No, obrat bi se mogao dogoditi u Istarskoj županiji jer SDP-ova Sanja Radolović, iako malo, ipak vodi ispred dosadašnjeg župana Borisa Miletića, dok je IDS-ov Dalibor Paus ispao iz utrke te već sinoć podnio ostavku na čelnu poziciju stranke.

Uspjeh Anušićevih ljudi

HDZ u Slavoniji ima razloga za slavlje. Ivan Radić ostaje gradonačelnik Osijeka nakon što je ostvario rekordan postotak glasova od preko 70 posto, a ni Nataša Tramišak neće morati u drugi krug izbora za županicu Osječko-baranjske županije. Potpredsjednik stranke i Vlade Ivan Anušić rekao je da su to očekivani rezultati koji nisu stigli preko noći.

- To nije slučajnost, već rezultat sustavnog, planskog i strateškog planiranja koje traje od 2014. godine - istaknuo je Anušić. U toj županiji u čak 15 općina HDZ čak nije imao protukandidate za načelnike. Rezultat je to, osim kvalitetnih kandidata, i dobrog funkcioniranja tzv. stranačke vertikale, pa se projekti realiziraju u suradnji s Vladom. Anušić je ovime dodatno učvrstio svoju poziciju u Slavoniji. Vjeran Marijašević, kandidat SDP-a i Možemo, razlog teškog poraza u Osijeku vidi i u slaboj izlaznosti. U Vukovaru slijedi zanimljiv drugi krug u koji idu Domagoj Bilić iza kojeg stoje HDZ, DP i partneri, te Marijan Pavliček ispred HS-a i Domina. Pavliček tvrdi da su birači dobili alternativu u Vukovaru i najavio je da pred drugi krug neće voditi negativnu kampanju. S obzirom na važnost koju Vukovar ima i za DP i za Domino, u to je teško povjerovati. Na sjeveru Hrvatske ništa novo. Matija Posavec (NPS) nadmoćno je pobijedio i ostaje župan Međimurske županije, a ni u Čakovcu neće biti drugog kruga. Nevenu Bosilju i SDP-u nedavne istrage u nisu naštetile, štoviše, ostvarili su rekordan rezultat i Bosilj neće morati u drugi krug kao 2021. U drugi krug zato idu kandidati za župana HDZ-ov Anđelko Stričak i SDP-ov Bruno Ister, dok je Radimir Čačić završio kao treći, iako je maštao o drugom krugu. SDP-ovac Mišel Jakšić ostaje gradonačelnik Koprivnice, a HSLS-ovac Dario Hrebak Bjelovara s preko 81 posto glasova! Krapinsko-zagorska županija ostaje SDP-ovo leno, a grad Krapina HDZ-ovo.

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije