BRACINA ŽIVOTNA PRIČA

Preživio rat u BiH, u Njemačku došao autobusom iz Hrvatske, a sada drma Bayernom

Hasan Salihamidžić
Marcel Engelbrecht/DPA
02.05.2023.
u 21:13

Salihamidžić je uz Vahida Halilhodžića najveće nogometno ime iz Jablanice, koju je napustio u vihoru rata početkom devedesetih

Burno je bilo proteklih tjedana u Bayernu. Momčad je upala u krizu zbog čega je glavom platio trener Julian Naglesmann. Umjesto njega dovoden je Thomas Tuchel.

No, dobra situacija nije ni među ljudima koji vode klub. Njemački mediji pišu da će nakon završetka sezone krenuti velika čistka u kojoj će otići neki važni igrači, ali i operativci u klubu. Pod posebnim povećalom su izvršni direktor Oliver Kahn i sportski direktor Hasan Salihamidžić.

Braco ostaje

Njemački mediji tako navode da će Kahn dobiti otkaz jer se nije dobro snašao u ulozi glavnog operativca. Za tu se poziciju pripremao godinu i pol dana, a nakon što je zamijenio Karl-Heinza Rummeniggea nije zadovoljio na mjestu izvršnog direktora.

S druge strane, Salihamidžić će preživjeti čistku i ostati u klubu. Na toj je poziciji od 2014. godine i uspio se održati unatoč svim turbulencijama. A iza Hasana je iznimno uzbudljiva životna priča. Njegov su i život i karijera filmska, hollywoodska priča o borbi za opstanak, o dokazivanju u zemlji u koju je došao kao autsajder. I uspio.

Salihamidžić je uz Vahida Halilhodžića najveće nogometno ime iz Jablanice, koju je napustio u vihoru rata početkom devedesetih. Zatekao ga je dok je boravio u Beogradu, na pripremama kadetske reprezentacije Jugoslavije. Morao se pojaviti 1. svibnja, a Hasana je otac Ahmed zajedno sa suigračem iz mostarskog Veleža Vedranom Pelićem 30. travnja dovezao na sarajevski aerodrom na let za Beograd.

Bitte limonade

Sarajevu su se već od 6. travnja vodile borbe. Zračna luka bila je već u rukama srpske vojske, a u Bradini između Konjica i Sarajeva Salihamidžić je na kontrolnoj točki proveo četiri sata dok nije stigla potvrda iz FSJugoslavije da je poziv koji je držao u rukama bio pravovaljan. Taj let 30. travnja bio je posljednji redovni putnički između Sarajeva i Beograda.

Salihamidžić se više nije mogao vratiti, tjednima je trenirao u Crvenoj zvezdi čekajući da se situacija promijeni. Ali rat je tek počinjao i nije mu preostalo ništa nego okolnim putem, preko Mađarske, Slovenije i Hrvatske vratiti se u Jablanicu. Dva dana je putovao u rodni kraj gdje ga ništa dobro nije čekalo. Imao je petnaest godina, radio je kao konobar, a otac Ahmed očajnički je po Europi zvao i tražio klub u kojem bi mogao udomiti sina i tako ga spasiti od najgoreg. Uz velike napore i uvjeravanja Ahmeda Halilhodžića (rođaka trenera Vahida) javio se Hamburg i ponudio mu ugovor. Tri mjeseca čekao je Braco papire da može napustiti BiH, a kad su napokon stigli, otac ga je autom poslao za Split gdje je onda sjeo na autobus za Hamburg. Na kolodvoru ga je trebala čekati Ahmedova supruga, ali nije se pojavila. Braco je sjeo u kafić i jedva izgovorio: “Bitte limonade!” Shvativši o čemu se radi, konobar mu je rekao: “Pa reci na našem, brate!”.

I tako je počela borba o kakvoj smo čitali i u slučaju Luke Modrića. Borba ne samo za karijeru nego i za pristojan život. Nije mogao pasti u bolje ruke kad mu je trener u HSV-u postao Felix Magath. Nakon tri godine probijanja debitirao je za prvu momčad HSV-a i ostao do 1998. Bio je silno uporan, posvećen nogometu iako ga je ljubav umalo došla glave. U svibnju 1997., žureći se s treninga na sastanak s djevojkom, u posuđenom BMW cabriju doživio je prometnu nesreću u kojoj je čudom ostao živ, izgubio je kontrolu nad vozilom, odletio u zid obližnje obiteljske kuće, te se zaustavio tek u dnevnom boravku! “Tri vojske” vatrogasaca izvlačile su ga iz olupine, a vlasnica kuće završila je u bolnici – od šoka! Salihamidžić je ostao čitav, a 1998. prešao je u redove Bayerna koji je nakon izgubljene utrke za naslov protiv Kaiserslauterna za trenera doveo autora zlatne ere Borussije Dortmund Ottmara Hittzfelda. Došli su zajedno i – pokorili svijet. Braco Salihamidžić bio je neizostavan kotačić u zvijezdama krcatom sastavu (Elber, Effenberg, Scholl, Kahn, Lizarazu, a ranije još i Matthäus i Basler). Svi su imali neke svoje mušice, jedino Braco nije prigovarao, već je sve izvršavao kao najodaniji vojnik čeličnog Ottmara. Nije stoga ni čudno da je proslavljeni trener poslije karijere otkrio:

– Nikad ne bih priznao kao aktivan trener tko mi je omiljeni igrač, ali sada mogu reći, to je Hasan Salihamidžić. Braco mi je “liebling”. On je uvijek imao energiju i strast. Davao je u svakoj situaciji sve od sebe. Za svakog trenera Salihamidžić je apsolutni božji dar!

Iz toga je jasno da riječi sportskog direktora Bayerna nisu bile prazne floskule:

– Davao sam cijelog sebe kao igrač, davat ću cijelog sebe i na ovoj poziciji. Igračima ću biti na raspolaganju 24 sata na dan svih sedam dana u tjednu.

A koje su Salihamidžićeve kvalifikacije osim što je Bayernova igračka legenda? Još je veća Matthäus pa on ne može ni prići Allianz Areni. Osim što govori pet jezika (bosanski, njemački, talijanski, španjolski i engleski), Salihamidžić je nakon igračke karijere postigao fenomenalan uspjeh uloživši s još nekoliko bivših zvijezda u proizvodnju figurica nogometnih asova, prije svih Bayerna. .

 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije