Ušli smo u finalni tjedan Večernjakova pečata, u petak je veliko finale 24. izdanja

Skulptura maslinove grančice šalje poruke mira s Pečata

storyeditor/2025-05-16/ivanovic-1.jpeg
Foto: Agencije
1/2
19.05.2025.
u 10:07

Ušli smo u finalni tjedan Večernjakova pečata. U tijeku su posljednje pripreme za petak, kad će na pozornicu Večernjakova pečata u televizijskim studijima BHRT-a i HRT-a izići laureati 24. izdanja događaja godine u BiH.

U sferi diplomacije

Pobjednici u kategorijama i finalna osoba ponijet će sa sobom skulpturu u obliku maslinove grančice, koja se dodjeljuje već nekoliko godina, a koja se izrađuje na Akademiji likovnih umjetnosti Sveučilišta u Mostaru. Autor skulpture je jedan od naših najplodonosnijih kipara i bivši dekan Akademije, koji je BiH predstavljao i na Venecijanskom bijenaleu.

- Ideja je bila da se ova skulptura kao znak mira daje posebnim i zaslužnim osobama koje su ostavile neki trag u svom djelovanju i može se zaista dobro iskoristiti u diplomaciji kao simbol pomirenja i suradnje. Vi s Večernjakovim pečatom dalje preuzimate tu priču jer nagradu dodjeljujete odabranima i drago mi je zbog toga. Naravno, kad sam je radio, tada nisam razmišljao o Večernjakovu pečatu, ali ova manifestacija može proširiti tu priču i uvesti je u sferu svjetske diplomacije. Večernji list uručuje priznanje u obliku maslinove grančice odabranima, osobama koje su nositelji mira, i zato, naglašavam, za mene je dodjela priznanje u obliku maslinove grančice nositeljima mira svjetski diplomatski potez - govorio je Skoko prve godine kad je na Pečatu za mir predstavljeno njegovo djelo, ono koje krasi domove laureata posljednjih nekoliko godina. Nastanak skulpture također je složen proces. Bronca se najprije izlije u poseban kalup, u kojem ostaje sve do trenutka hlađenja, nakon čega se, kao iz ljuske jajeta, izliježe umjetnički rad. Cijeli proces izrade skulpture maslinove grančice odvija se u ljevaonici za obradu metala i radionici za obradu stakla na Akademiji likovnih umjetnosti u Širokom Brijegu. I ovaj projekt dokaz je uspješne suradnje Večernjeg lista, odnosno Večernjakova pečata i Sveučilišta u Mostaru. Večernji list pratio je Stjepana Skoku i na Bijenalu u Veneciji, a komentar je dao i Marin Ivanović, povjerenik paviljona BiH na Venecijanskom bijenalu i ravnatelj Muzeja moderne umjetnosti u Mostaru.

- Večernji list snažno je popratio sudjelovanje Sveučilišta na 60. Venecijanskom bijenalu s projektom "Mjera mora" autora Stjepana Skoke. Time je SUM, u suradnji s Muzejom moderne umjetnosti, postao prva visokoobrazovna institucija iz BiH koja je organizirala nacionalni paviljon na toj prestižnoj međunarodnoj izložbi. Projekt je istaknuo kulturološku važnost Mediterana, ekološku osjetljivost i poetski odnos prema identitetu prostora - ustvrdio je Ivanović. Govorio je i o suradnji dviju institucija, a koja se ogleda i kroz skulpturu koja se uručuje najboljima na Pečatu. - Suradnja SUM-a i Večernjeg lista temelji se na međusobnom razumijevanju važnosti medijske vidljivosti znanstvenih, kulturnih i identitetskih tema. Zajednički cilj im je afirmacija akademske izvrsnosti, očuvanje kulturnog pamćenja i poticanje kritičkog mišljenja. Večernji list u toj ulozi ne djeluje samo kao promatrač već i kao aktivni sugovornik u procesu oblikovanja javnog prostora u kojem se hrvatski identitet u Bosni i Hercegovini promišlja, tumači i artikulira u suvremenim okolnostima - zaključio je Ivanović.

Kuponi pristižu

Iz ljevaonice su izišli novi pečati. Svi se pitaju tko su ovogodišnji laureati i tko će ponijeti skulpturu kući. Tisuće kupona stigle su u redakciju Večernjeg lista BiH kao putokaz Ocjenjivačkom sudu koji će dati konačnu ocjenu o laureatima jednog od najznačajnijih događaja.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije