Prije 90 godina u Širokom Brijegu snimljeni su prvi filmski kadrovi

Trenutačno širokobriješki filmaši pripremaju trifilmska festivala. I četvrti je u programu imao film

09.08.2024.
u 20:38

Prvi filmski kadrovi u Širokom Brijegu snimljeni su 1934. godine. Naime, prije 90 godina Škola narodnog zdravlja iz Zagreba snimila je dokumentarno-igrani film "Ikina sudbina". Film govori o Širokobriježaninu koji kao radnik u mostarskom kamenolomu dobije neku zaraznu bolest. Ovaj edukativni bezvučni film, s ispisanim titlovima umjesto glasa glumaca, na svoj način vrijedan je filmski zapis o ljudima iz tog vremena u Hercegovini. Nevjerojatno je, ali istinito, to što nakon devet desetljeća Širokobriježani pripremaju tri filmska festivala. Od 8. do 12. listopada u Širokom Brijegu održat će se jubilarni 25. Mediteran Film Festival, renomirani festival dokumentarnog filma. Direktor i producent ovog festivala su Širokobriježani Tomislav Topić i Robert Bubalo, Večernjakov novinar i urednik.

- Prijave za 25. izdanje MFF-a završile su 31. srpnja, a selektor Zdravko Mustać odabrat će 20 kratkometražnih i 20 dugometražnih dokumentarca u službenoj konkurenciji. Na MFF-u 2024. bit će prikazan i film "Hassanovi ratovi" Roberta Bubala o životnom putu Hassana Haidara Diaba, Večernjakova novinara - kazao nam je Tomislav Topić. Dodao nam je i to kako se u produkciji širokobriješkog Kadra snima igrano-dokumentarni film "Zaboravljene stanice", poetski prikaz nekadašnjih duhanskih stanica u Hercegovini, te kazao:

- U filmu "Zaboravljene stanice" redatelja Zdenka Jurilja svoju posljednju filmsku ulogu ima pokojni Andrija Zeljko. U filmu se pojavljuje i Marko Knezović – Ćopo.

U Neumu će se 23. i 24. kolovoza održati četvrto izdanje Neum Underwater Filma.

- Grad Neum s ponosom je domaćin ovog festivala podvodnog filma. Festival je osnovan s dubokim poštovanjem prema prirodi, u cilju prikazivanja različitih oblika umijeća snimanja podvodnih filmova, bez obzira na korištenu opremu za kameru ili razinu vještine filmaša. Svi entuzijasti, bilo amateri ili profesionalci, pozvani su na sudjelovanje u programu Neum Underwater Filma 2024. - kazao nam je Širokobriježanin Ivo Mikulić, osnivač ovog filmskog festivala.

No, samo tjedan dana prije u Parku prirode Blidinje 17. i 18. kolovoza bit će održano prvo izdanje Mountainfilm Summita, mladog festivala planinskog filma, koji tek traži afirmaciju i želi postati tradicionalni festival.

- Želimo razviti svijest kod mladih o održivom životu i o poštivanju prirode i otvoriti nove perspektive doživljaja prirodnih ljepota. Festival planinskog filma nije samo kulturni događaj već i prilika za podizanje svijesti o važnosti planinskih područja te poticanje ljubavi prema prirodi i aktivnom životu. Ideja je došla iz želje da u Parku prirode Blidinje, osim gastronomske ponude, budu ponuđeni i kulturni sadržaji. Budući da u BiH nema događaja koji se izravno bavi planinskim filmom, organizatori su odlučili ispuniti tu prazninu stvarajući vlastiti festival - kazao nam je Širokobriježanin Tomislav Ćavar, koji je s Markom Mikulićem Mašijom i Danijelom Mikulić iz Širokog Brijega utemeljio ovaj festival.

West Herzegowina Fest, širokobriješki festival amaterskog stvaralaštva, u svog programu imao je zastupljen i film. Širokobriježani Nikola Galić, direktor WHF-a, i Goran Bogdan, producent ovog festivala, omogućili su mladim filmskim autorima da se iskažu na ovom svojevrsnom festivalu masovne kulture. U okviru širokobriješkog Mediteran Film Festivala od samog početka djeluje i filmska škola koja je iznjedrila već zrele filmaše.

No, valja se prisjetiti toga da je prva filmska projekcija u Širokom Brijegu upriličena 24. travnja 1931. godine. U zgradi tadašnje Franjevačke gimnazije, kako piše Karlo Rotim u svom monografskom izdanju "Široki Brijeg", prikazan je film "Spas male Zorice" u produkciji Doma narodnog zdravlja u Zagrebu.

Postoje sačuvani filmski zapisi o Širokom Brijegu i Hercegovini, a među najznačajnijima su kadrovi širokobriješkog Amerikanca Freda Lončara iz 1956. godine, urađeni 16-milimetarskom filmskom kolor-kamerom, koje je njegova kći digitalizirala. Širokobriježanin Jozo Ćavar 1968. godine s Markom Buhovcem filmskom kamerom snimio je panoramu tadašnje Lištice. Godine 1977. Ćavar je s filmskom kamerom (8 mm) snimio panoramu Blidinja i prvu kuću pokrivenu crijepom na području današnjeg Parka prirode. Valja se prisjetiti i animiranog filma "Unplugged" Širokobriježanina Stjepana Mihaljevića, koji je s Tomislavom Hrkaćem VHS kamerom snimao kung-fu filmove. Godine 1987. nekoliko širokobrijeških filmofila organizirao se u filmsku skupinu "Dubrava Street Movie", koja je snimila film "Čudotvorni dječak". Film je u vrijeme agresije nestao, kao i 13 drugih njihovih uradaka. No, ostala je kopija filma "Prstenova družina", snimanog 1991. i 1992. Poslije se nekoliko njih nastavilo baviti eksperimentalnim filmom. Zanimljivo je to da je Goran Bogdan, najtraženiji glumac u širem okružju, svoju prvu filmsku ulogu imao u igranom filmu Tomislava Topića, sada direktora MFF-a. Riječ je o kratkom igranom filmu "Elipsa" o NLO-u u Izbičnu kod Širokog Brijega.

Pojedini mladi Širokobriježani mogu se pohvaliti i uspjesima na festivalima animiranog filma. Tako je Širokobriježanin Tomislav Ćavar, povjesničar umjetnosti, predsjednik Udruge za promicanje filmske umjetnosti "Ćavarovo Brdo Pictures", autor više eksperimentalnih filmova i nagrađivan na festivalima kratkog filma u zemlji i inozemstvu. Josip Galić iz Širokog Brijega također se bavio eksperimentalnim filmom.

Širokobriježanin Miljenko Karačić snimio je niz kvalitetnih dokumentarnih filmova u produkciji HTV-a. Karačićev film "Divin krik s Vrana", s igranim scenama na autentičnim lokacijama u Rami, Zahumu i Vranu, kao i njegov film "Olovskoj Gospi u pohode" premijerno su prikazani u programu HTV-a u udarnim terminima. Karačić zahvaljuje snimateljima Draganu Tomiću i Damiru Kožulu, montažeru Miljenku Kutli i producentici Veri Jurilj, djelatnicima HTV-a u širokobriješkom studiju HTV-a, koji se poslije preselio u Mostar. Širokobriježanin Dragan Tomić bio je snimatelj niza dokumentaraca. Širokobriježanin dr. Ivo Čolak, veliki poznavatelj filma, ogledao se i kao redatelj. Dugo je na Radiopostaji Široki Brijeg imao emisiju o filmu. Sa Zdenkom Juriljem potpisuje režiju dokumentarca "Hercegovina". Širokobriježanin Marko Mikulić – Mašija, snimatelj i novinar HTV-a, ostvario je nekoliko filmskih projekata. S dr. Ivom Čolakom režirao je dokumentarac "Zidine", koji govori o hrvatskim logorašima u vrijeme Domovinskog rata. Mikulić je bio direktor fotografija više dokumentaraca HTV-a, a u organizaciji produkcijske kuće "Simbol" i dalje snima. Širokobriježanin Tvrtko Karačić, koji živi i radi u Zagrebu, bavi se animiranim filmom. U produkciji širokobriješkog Kadra snimio je animirani film "Sinkronicitet". Ovaj nagrađivani autor režirao je niz TV spotova, među kojima za skladbe 2Cellosa, Zucchera…

Širokobriježanin Ivan Cigić i njegova supruga Mirela, vlasnici filmske i televizijske radionice MC Media u Širokom Brijegu, režirali su nekoliko značajnih dokumentaraca, među kojima je dokumentarni film "Neukrotivi kardinal" o hrvatskom blaženiku Alojziju Stepincu. Taj film dobio je prvu nagradu za najbolju režiju na Festivalu hrvatskog katoličkog filma u Trsatu, a osvojio je treće mjesto na Međunarodnom katoličkom festivalu filma i multimedije u Varšavi.

Krajem 80-ih godina prošlog stoljeća Slobodan Praljak, koji je u mladosti živio u Širokom Brijegu, gdje je i maturirao, na području Širokog Brijega snimio je film i TV seriju "Povratak Katarine Kožul" o hercegovačkoj gastarbajterskoj temi. Praljkovo filmsko ostvarenje prikazano je televizijskom gledateljstvu i u Njemačkoj. Kadrovi tog filma sada s vremenske distance djeluju gotovo dokumentaristički. Praljkov asistent ovog filma i serije bio je Širokobriježanin Tihomir Penavić, redateljev prijatelj još od širokobrijeških učeničkih dana.

Širokobriješki Mediteran Film Festival posljednjih godina na tom festivalu dokumentarnog filma prikazao je niz dokumentarca širokobrijeških filmaša, kao što su "Let iznad minskog polja", "Tri dana", "Bijeli put", "Dom", "Radio Ganga", "Sestre" "Tihi skitnica" Zdenka Jurilja. Naravno, prikazan je i Juriljev igrani film "Stigme". Na tom festivalu svoje projekcije imali su i filmovi Širokobriježanina Roberta Bubala. Njegov dokumentarni film "Izgubljeno dugme" proglašen je najboljim filmom na 9. izdanju DORF-a u Vinkovcima, a dobitnik je Grand Prixa žirija 5. Festivala novih filmova 2015. u Slavonskom Brodu. Bubalo je režirao i dokumentarce "Bure Bareta", a nedavno je u Velikoj Gorici imao premijeru dokumentarca "Hassanovi ratovi". Režirao je i film o Jugotonu za Croatia Records te dokumentarno-igrani film "2068" u produkciji Večernjeg lista. U tom filmu glume Goran Bogdan i Marijana Mikulić, zagrebački glumci iz Širokog Brijega.

Širokobriješka produkcija Kadar snimila je mnoštvo dokumentaraca, industrijskih i reklamnih filmova, reklamnih i glazbenih spotova, a ta filmska producentska kuća iskazala se kao koproducent filma "Obrana i zaštita" redatelja Bobe Jelčića i filma "Osmi povjerenik" Ivana Salaja. Tomislav Topić iskazao se kao redatelj i kao producent niza filmskih uradaka. Topić je dobitnik nagrade "Ivica Matić" za ukupan doprinos kinematografiji u BiH. Kao koautor dobio je nagradu publike na Liburnija Film Festivalu za dokumentarac "Poštar s naslovne strane". Tomislav Bubalo, djelatnik širokobriješkog Kadra, montirao je, režirao, snimio i producirao niz filmova. Tomislav je na Danima hrvatskog filma dobio nagradu za koprodukciju Juriljeva filma "Sestre". Antoni Ćorić iskazao se kao direktor fotografije u većini filmova Kadrove produkcije. Od Udruge snimatelja Ćorić je dobio glavnu nagradu kao direktor fotografije filma "Sestre" za dokumentarni film. Ćorić je na nekim projektima uspješno surađivao s Tihomirom Pavlovićem – Tujom.

Veliki uspjeh kod publike postigao je crtani film "Zelenkapica" Širokobriježanina Vladimira Vave Mikulića. Svake godine polaznici škole MFF-a realiziraju kratki igrani film. Širokobriježanin Hrvoje Bazina (sin nogometaša Marija Bazine), izdanak širokobriješke filmske škole, koji je studirao kameru na VERN-u u Zagrebu, bio je direktor fotografije filma "Zagrebački ekvinocij" Svebora Mihaela Jelića, najgledanijeg hrvatskog filma 2022. godine. Prošle godine na MFF-u prikazan je kratki igrani film "Sutra je novi dan" mladog Širokobriježanina Tvrtka Bubala koji se školovao na filmskom odjelu ALU-a u Širokom Brijegu Sveučilišta u Mostaru.

Širokobriježani koji su diplomirali glumu, kao Vinko Kraljević, Goran Bogdan, Petar Leventić, Željko Ninčić, Marijana Mikulić, Iva Kraljević i Ivan Skoko, glumili su u igranim filmovima. No, brojni Širokobriježani našli su se na filmskom platnu ili televizijskim ekranima kao glumci amateri, naturščici, posebno u glazbenim videospotovima (Marko Knezović, Ljubo Mikulić…). Nežika Karačić, podrijetlom iz Crnča kod Širokog Brijega, igrala je u nizu njemačkih filmova, a Ivanka Brekalo, podrijetlom iz Crnih Lokava kod Širokog Brijega, igrala je glavnu ulogu u njemačkoj televizijskoj seriji. Marina Galić, podrijetlom iz širokobriješkog sela Ljubotići, nagrađivana je kao glumica u Njemačkoj. Ivana Martinović, podrijetlom iz Kočerina, uspješna je glumica u Švicarskoj, a nastupala je i na filmu. Nedavno smo u Večernjem listu BiH objavili intervju s Goranom Slavićem, crnogorskim glumcem, čiji je otac iz Širokog Brijega. Na YouTubeu nalaze se snimke predstava širokobriješkog Amaterskog kazališta "Didak" ("Državni lopov", "Probudi se, Kato" i druge). Autor ovog teksta na razne je načine sudjelovao u nizu projekata vezanih uz film, pa mu je ta tema dosta bliska.

Širokobriježanin Ivo Mikulić autor je glazbe u nekoliko animiranih filmova. Režirao je dokumentarac "Austro-ugarske vojne utvrde u Mostaru". Ivan Pavković, novinar Al Jazeere, rođen u Izbičnu kod Širokog Brijega, kao mladi novinar HTV-a snimio je serijal dokumentaraca o narodnim običajima, nošnjama i društvima u zapadnoj Hercegovini, koji su uglavnom emitirani na TV-u Erotel. Snimio je i dokumentarac o katoličkoj crkvi u Mostaru, a za Al Jazeeru snimio je dokumentarni film o Černobilu. Širokobriješki portal jabuka.tv ima snimljenih više od stotinu videopriloga, u produkciji ovog portala snimljeni su dokumentarci o pokojnom novinaru Mariju Pinjuhu ("Čuvamo Ti ton") i babi Jeli Mabić kad je imala 104 godine. Mili Marušić je za pet-šest portala snimio više od dvije tisuće videopriloga. Grad Široki Brijeg producirao je desetak dokumentaraca i oko 50 videopriloga o gradu. Portal Vrisak iz Širokog na YouTubeu ima oko stotinu videa. Portal borak.info objavljuje videosnimke koje će imati dokumentarnu vrijednost. To vrijedi i za portal borak.tv. Ivan Marinčić – Maćo ima oko tisuću videa na YouTube kanalu borak.tv. Tomo Miličević snima videospotove i reklame. Svoju dokumentarnu vrijednost imaju videosnimke Tomislava Ćužića i još nekih Širokobriježana.

Značajne su snimke VHS kamerom iz Domovinskog rata, snimljene kamerama Marinka Lovrića te braće Bože (Bobe) i Gordana (Goše) Ćavara, koje se koriste u dokumentarnim filmovima iz tog vremena. Posebno su značajne snimke Širokobriježanina Andrije Zovke iz vremena Domovinskog rata. U Širokom Brijegu jako je razvijen takozvani svadbeni film. Po nekim podacima, prvi svadbeni film snimio je poznati širokobriješki fotograf Kruno Hrkać 1986. godine! Poslije su brojni fotografi nabavili kamere za snimanje svadbenih svečanosti.

Širokobriježanin Nikola Galić autor je uvodne i odjavne špice popularne filmske emisije "Posebni dodaci" na HRT-u, režirao je više glazbenih spotova, a bavi se animacijom, web-dizajnom i 3D modeliranjem. Marko Mandić, fotograf i televizijski snimatelj iz Širokog Brijega, režirao je promotivno-dokumentarni film "Humska zemlja", sudjelovao je kao pomoćni snimatelj ili fotograf u filmskim projektima produkcije Kadar. Televizijska novinarka Rosanda Zovko (djevojački Petric) z Širokog Brijega uradila je niz televizijskih priloga koji imaju dokumentarističku vrijednost, kao i Širokobriježanka Anita Damjanović. I drugi Širokobriježani, djelatnici televizijskih kuća, sudjelovali su u realizaciji televizijskih priloga s dokumentarističkom vrijednošću. Tako je i sa snimkama Tihomira Crnjca. Isto vrijedi i za prve snimke vlasnika Širokobriježana VHS kamerom od prije više od tri desetljeća. Gojko Jelić za potrebe programa širokobriješkog ogranka Matice hrvatske režirao je i snimio četiri kraća filma u kojima nastupaju glumci amateri širokobriješkog Amaterskog kazališta "Didak".

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?