Prosječna plaća

Gornja granica za plaće zastupnika 2487 KM

Novac
18.04.2013.
u 09:11

Iskorištavajući brojne beneficije, zastupnici u državnom Parlamentu mjesečno zarade i do 7000 KM. U isto vrijeme država stagnira

U Hrvatskoj tek sada javnost doznaje kako saborski zastupnici bez zakonske osnove dobivaju naknade za odvojeni život, stan, putne troškove... U BiH građani već godinama znaju za ovakvu praksu zastupnika u svim parlamentima u BiH, ali se ništa ne čini kako bi se nepravilnosti ispravile. Plaće čelnika u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti su i dalje nerealno visoke kada se gleda iz kuta socijalnog i financijskog stanja u državi.

Razlika EU i bh. prakse

U zemljama Europske unije praska je da zastupnik u parlamentu ima plaću najviše u iznosu tri prosječne plaće u državi. Prosječna plaća u BiH je 829 maraka, što znači kako bi državni zastupnici, prema praksi EU-a, trebali imati maksimalnu plaću 2487 KM. - Umjesto toga, njihova temeljna plaća je 4112 maraka. Tome treba dodati paušal od 700 maraka koji svi primaju. Ako je zastupnik član više ad hock komisija, onda po toj osnovi dobije oko 1000 maraka. Tu je i naknada za odvojen život, za stan, a pojedinci su znali mjesečno primati i 2000 maraka za putne troškove. Neki mjesečno naplate i 7000 KM - govori nam Ivica Ćavar iz CCI-ja koji već nekoliko godina prati rad Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH. On dodaje kako bi zastupnici sami trebali prilagoditi plaće europskim standardima, ali teško je u to povjerovati. - Imamo situaciju gdje naši zastupnici imaju najveće plaće od svih parlamentaraca u regiji, a rade najmanje. Nešto se mora promijeniti - ističe Ćavar. Ništa optimističnija nije bila ni njegova kolegica Majda Behram Stojanov. - Stanje je takvo da parlamenti pojedinih zemalja regije u mjesec dana usvoje više zakona nego naši zastupnici za godinu dana. Kada znamo taj podatak, onda je jasno zašto BiH sporo ili nikako ne napreduje prema Europskoj uniji - poručuju Majda Behram Stojanov.

Pomaci u RS-u


Jedino su vlasti u Republici Srpskoj nešto uradile po ovome pitanju. Plaće njihovih zastupnika u Skupštini RS-a, te čelnika izvršne vlasti su smanjenje za nekih 20-25 posto. Upravo toliko iznosi razlika dužnosnika u Federaciji i Republici Srpskoj. Iako se Federacija nalazi u dubokoj financijskoj krizi, zastupnici u Parlamentu FBiH i članovi Vlade ne razmišljaju o smanjenju svojih primanja. Ne treba zaboraviti ni “vojsku savjetnika” koji također crpe proračun za milijune maraka. - Normalno bi bilo da su plaće svih dužnosnika usklađene sa stanjem u državi. Nije problem da neki dužnosnik ima plaću i 10.000 maraka ako zaslužuje. Ali teško je objasniti da zastupnik može primati devet prosječnih plaća, a država nam stagnira u svakom pogledu - zaključio je Ćavar u izjavi za Večernji list.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?