ČUDNO!

Cijena nafte u svijetu konstantno opada, a u BiH raste

Gorivo
27.08.2013.
u 12:33

Cijene nafte u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i Evropi su prethodnih sedmica opale ispod 107 i 110 dolara po barelu.

Iako posljednjih sedmica cijena naftne i naftnih derivata diljem svijeta konstantno opada, prema navodima Ministarstva trgovine Federacije BiH, u većem bh. entitetu će u  ipak doći do porasta cijene dizela i autoplina. Prema posljednjim podacima sa tržišta naftom i naftnim derivatima do kojih su došli dopisnici agencije Anadolija, cijene nafte u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) i Evropi su prethodnih tjedana opale ispod 107 i 110 dolara po barelu.

Naftni trgovci u Americi i Europi posljednjih tjedana su značajno oborili cijenu najvažnije energetske sirovine zbog očekivanja odluke Američke centralne banke (FED) da ublaži, a potom i ukine stimulativni program za pomoć američkom gospodarstvu. Stimulativna politika FED-a, koja se primjenjuje od izbijanja velike financijske krize, podstakla je rekordan pad kamatnih stopa u SAD-u, ali i mnogim drugim zemljama, dok bi ublažavanje i ukidanje takvog programa u znatnoj mjeri utjecalo i na pojeftinjenje nafte, ali i drugih vitalnih sirovina u svijetu.

Ipak, cijene nafte i naftnih derivata u zemljama Balkana, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, posljednjih nekoliko mjeseci konstantno su rasle ili se uopće nisu mijenjale, dok se istovremeno nisu značajnije popravljali najvažniji ekonomski parametri zemalja regiona poput stope nezaposlenosti, prosječne plaće, prosječne mirovine i bruto domaćeg proizvoda (BDP). Tako je, prema posljednjim podacima na pojedinim benzinskim crpkama u Federaciji Bosne i Hercegovine, već došlo do povećanja cijena eurodizela za pet feninga, pa litar bezolovnog 95 oktana košta 1,20 eura i dizela 1,20 eura.

Od zemalja regiona Balkana, najveće cijene nafte su u Crnoj Gori gdje trenutno cijena benzina 95 iznosi 1,38 i dizela 1,29 eura, što je isto kao i u prethodnih nekoliko mjeseci i ta cijena je skoro kao u nekim bogatim europskim zemljama. Nadalje, cijena litre bezolovnog 95 oktana u Hrvatskoj, prema posljednjim podacima BIHAMK-a, iznosi 1,40 eura i dizela 1,31 eura, što je neznatno manje u odnosu na cijene nafte prije nekoliko tjedana.

Također, najnovija cijena litre bezolovnog 95 oktana u Albaniji iznosi 1,29 eura i dizela 1,28 eura što je skoro isto u poređenju sa cijenama nafte i naftnih derivata u toj zemlji u proteklih nekoliko tjedana. Prema posljednjim podacima BIHAMK-a, u Srbiji benzin 95 košta 1,32 eura, koliko košta i litar dizela, što je za nekoliko feninga skuplje u odnosu na cijene ovih derivata prethodnih tjedana.

Od europskih zemalja, još uvijek najskuplje gorivo toče stanovnici Norveške gdje litar bezolovnog 95 košta 1,92 eura, a cijena dizela je 1,75 eura što je za oko 0,05 eura jeftinije u odnosu na prethodne mjesece. Također, prema posljednjim podacima BIHAMK-a, u Austriji litar bezolovnog benzina 95 oktana iznosi 1,42 eura i dizela 1,35 eura, dok je u Danskoj litar bezolovnog 95 oktana iznosi 1,63 eura i euro dizela 1,44 eura.

Francuzi za litar bezolovnog benzina 95 oktana trenutno plaćaju 1,55 eura i dizela 1,41 eura, što je, isto tako, za nekoliko feninga manje u odnosu na cijene ovih naftnih derivata prošlih mjeseci. Također, prethodnih mjesecu je i u Njemačkoj došlo do pada cijena nafte, pa tako trenutna cijena bezolovnog 95 oktana iznosi 1,61 eura, a dizela 1,39 eura.
I u Švedskoj je u prethodnih nekoliko mjeseci zabilježen značajan pad cijene nafte i naftnih derivata, pa tako litar bezolovnog 95 oktana u toj zemlji košta 1,68 eura, a dizela 1,66 eura.

S druge strane, najniže cijene u Europi su i dalje u naftom bogatoj Rusiji gdje litar bezolovnog 95 košta 0,73 eura, dok je litar dizela 0,75 eura, što je također za oko tri feninga manje nego prijašnjih mjeseci.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?