izmjene Zakona o pripadnosti javnih prihoda

Zbog još uvijek važećeg zakona, samo je HNŽ do sada izgubio 250 milijuna KM

porez
06.02.2022.
u 20:10

Nevenko Herceg do sada je u više navrata ukazivao na štetnost trenutačnog zakonskog rješenja kada je riječ o raspodjeli sredstava te je naglasio i kako je, od kada se primjenjuje ovaj zakon, a to je 2006. godina, ova županija ostala bez više od jednog godišnjeg proračuna.

Nakon što je Zastupnički dom Parlamenta FBiH usvojio prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o pripadnosti javnih prihoda, a kojim se predviđa smanjenje pondera na osnovi kojeg je Sarajevska županija dobivala više javnih prihoda od drugih županija, uslijedilo je niz reakcija, uglavnom pozitivnih iz svih onih županija koje očekuju da će, nakon početka primjene zakona, dobivati više sredstava u proračun na godišnjoj razini, piše Večernji list BiH.

Nešto ranije na Domu naroda nacrt Zakona o pripadnosti javnih prihoda s nešto drukčijim iznosima pondera dobio je potporu te je trenutačno u formi prijedloga, a uskoro se očekuje dovršetak procedure, odnosno usvajanje istovjetnog teksta u oba doma kako bi se stvorili uvjeti da zakonske izmjene stupe na snagu.

Procedura

Podsjećamo, paralelno sa Zastupničkim domom aktivno se radi i u Domu naroda Parlamenta FBiH koji je još ranije, na 13. sjednici, usvojio nacrt zakona o izmjenama Zakona o pripadnosti javnih prihoda u FBiH, a u proceduru su ga uputili Ivo Tadić, Jasmin Duvnjak i Slađan Ilić ispred tri kluba naroda.

Kada je riječ o proceduri konačnog usvajanja zakonskih izmjena, Damir Džeba, izaslanik u Klubu Hrvata u federalnom Domu naroda, pojasnio je kako postoje dva teksta zakona, različita kada je riječ o ponderima - jedan iz Zastupničkog doma te drugi koji su predložili predsjednici klubova naroda u Domu naroda. Sada postoje dvije mogućnosti, ovisno o tomu koji će od dva zakonska rješenja biti prije usvojen u Domu naroda. Ako se usvoji istovjetan tekst iz Zastupničkog doma, on može stupiti na snagu, a ako se prije usvoji prijedlog koji su predložili predsjednici klubova naroda, onda će se morati ići na Povjerenstvo za usuglašavanje različito usvojenih tekstova u oba doma. A jednom kada stupi na snagu, zakonsko rješenje uvest će novi način izračuna te zaustaviti praksu zbog koje su, tvrde iz brojnih županija, do sada trpjeli znatnu financijsku štetu.

Premijer HNŽ-a Nevenko Herceg do sada je u više navrata ukazivao na štetnost trenutačnog zakonskog rješenja kada je riječ o raspodjeli sredstava te je naglasio i kako je, od kada se primjenjuje ovaj zakon, a to je 2006. godina, ova županija ostala bez više od jednog godišnjeg proračuna.

Damir Džeba, izaslanik u Klubu Hrvata u federalnom Domu naroda i predsjednik Kluba HDZ-a BiH u Skupštini HNŽ-a, ne tako davno u intervjuu za Večernji list podsjetio je kako je zbog dosadašnjeg zakonskog rješenja trpjela srednja razina vlasti.

- Nepravda se više nije mogla trpjeti te smo pokrenuli izmjenu ovog diskriminatornog zakona. Zbog ovakvog odnosa Federacije prema županijama, odnosno federalnim jedinicama, srednja razina vlasti već godinama trpi štetu koja se broji u stotinama milijuna maraka. Prema izračunu, recimo Hercegovačka-neretvanska županija, kao federalna jedinica, od primjene ovog zakona izgubila je i više od jednoga proračuna, odnosno više od 250 milijuna Km - poručio je Džeba.

Ako se promijeni zakon, i Srednjobosanska županija će u budućnosti moći računati na veći iznos sredstva za koji je do sada bila uskraćena. Ministrica financija SBŽ-a Mirjana Plavčić za Večernji list je potvrdila kako su projekcije na temelju projiciranih prihoda za 2021. pokazale da se radi o oko 9 milijuna na godišnjoj razini, no, na osnovi posljednjih izračuna, a na temelju kretanja javnih prihoda u 2022., iznos je već porastao na 12 milijuna KM. I u TŽ-u podržavaju izmjene zakonskog rješenja na razini Federacije, a kako je nedavno kazao predsjednik Županijskog odbora SDP-a TŽ-a, Dževad Hadžić analize su pokazale koliko je bilo manje prihoda do sada.

Urađene analize

- Prema nekim analizama koje je uradio Ekonomski fakultet u Tuzli, imamo oko 30 milijuna KM manje prihoda na godišnjoj razini zbog te nepravde koja je bila u zakonskom rješenju koje ćemo izmijeniti - pojasnio je on, dodavši kako će se financijski učinak predstojećih promjena osjetiti i kada je riječ o izdvajanju iz proračuna prema socijalnim kategorijama, borcima, proračunskim korisnicima i koja će biti onda u razini Sarajevske županije. - Mislim da je to glavna poruka koju trebamo poslati - a to je da država treba brinuti o ravnomjernom razvoju i ravnomjernoj razini izdavanja za sve kategorije u svim županijama, odnosno svim dijelovima BiH - zaključio je on.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?