Nepostojanje dogovora šalje lošu poruku

Više od 8 mjeseci od izbora Sarajevo nema vlast, upućen apel “trojki”

24.06.2025.
u 20:06
Poslušaj ovaj članak
00:00 / 00:00

Gotovo devet mjeseci nakon provedbe lokalnih izbora u BiH Grad Sarajevo još nema ustrojenu vlast, odnosno novog gradonačelnika, kao ni rukovodstvo Gradskog vijeća, pa iako se činilo da su stvari zapravo već posložene unutar stranaka “trojke”, očito je da dogovor oko raspodjele pozicija u rukovodstvu Vijeća nije konačan, piše Večernji list BiH. Jučer započeti nastavak konstituirajuće sjednice Gradskog vijeća Grada Sarajeva, na kojoj se trebalo izabrati predsjedatelja i dva zamjenika, kao i gradonačelnika i dva zamjenika, vrlo je brzo prekinut. Razlog? Nedostatak kvoruma, pri čemu je predsjedatelj prethodnog saziva Gradskog vijeća Jasmin Ademović objasnio kako na sjednici nema većine gradskih vijećnika, zbog čega ju je morao prekinuti. No, uputio je jasan poziv kako bi se gradski vijećnici morali uozbiljiti te preuzeti odgovornost za mandat koji im je dodijeljen.

Upućen poziv

S druge strane, Ademović je jučer i javno podsjetio na činjenicu da bez izbora rukovodstva Vijeća, kao i gradonačelnika i zamjenika, Gradsko vijeće ne može funkcionirati te je uputio poziv strankama “trojke”, odnosno njihovim županijskim organizacijama, da završe proces pregovaranja što je prije moguće. Kazao je i kako je od trenutka preuzimanja mandata prošlo previše vremena te kako ni jedna pozicija ne može biti važnija od funkcioniranja Grada.

Izvori Večernjeg lista govore kako je razlog i pozadina događanja u svjetlu neizbora sarajevske gradske vlasti činjenica da nije usuglašeno rukovodstvo Vijeća, što se možda naoko čini kao sitnica, no, bez dogovora situacija se dodatno razvlači, što nije dobro, a poglavito zbog činjenice da stranke “trojke” imaju većinu. Mišljenja su i kako bi “trojka” morala pokazati homogenost i snagu u glavnom gradu države te odaslati poruku kako može doći do zajedničkih rješenja u smislu pozicija u vlasti, što će biti na korist svim stanovnicima grada na Miljacki. Ipak, uvjeravaju kako je riječ o aktivnostima koje će brzo biti okončane te kako je riječ o procesu koji mora uključivati suglasje stranaka koalicije.

U dosadašnjim pregovorima u javnosti se govorilo o nekoliko imena. Gradonačelnik Sarajeva trebao bi biti Samir Avdić (NiP), a njegovi zamjenici Mirela Džehverović (NS) i aktualni v. d. gradonačelnika Predrag Puharić (SDP). Ipak, pitanje pozicija zamjenika Gradskog vijeća zapravo je kamen spoticanja te o njegovu rješenju ovisi i ime novog sarajevskog gradonačelnika.

Podsjećamo, mjesecima nakon okončanja lokalnih izbora, koji su održani početkom listopada prošle godine, trajao je složen proces posrednog izbora gradskih vijećnika koji se, objašnjenja radi, biraju iz općinskih vijeća četiriju općina koje čine Grad Sarajevo (Novi Grad, Stari Grad, Centar i Novo Sarajevo). Svako općinsko vijeće općina koje čine Grad Sarajevo biralo je po sedam izaslanika u Gradsko vijeće iz reda općinskih vijećnika.

Odnos snaga

Stranke “trojke” imaju 16 od ukupno 28 gradskih vijećnika, što im pak omogućuje komotnu situaciju s obzirom na to da Statut Grada Sarajeva precizira kako se gradonačelnik bira većinom glasova od ukupnog broja gradskih vijećnika.

U slučaju da ni jedan kandidat ne dobije potrebnu većinu glasova iz prethodnog stavka, provodi se drugi krug glasovanja između dvaju kandidata s najvećim brojem osvojenih glasova u prvom krugu glasovanja. Ako dva ili više kandidata s najvećim brojem glasova imaju jednak broj glasova, u drugi krug ulaze svi kandidati s jednakim brojem glasova. Ako u drugom krugu ne bude izvršen izbor, procedura drugog kruga se ponavlja.

Ako u ponovljenoj proceduri drugog kruga ne bude izvršen izbor, cjelokupna procedura izbora gradonačelnika se ponavlja. Kao što je vidljivo, “trojka” ima sasvim dovoljno ruku da okonča izbor gradonačelnika već u prvom krugu, no iz već objašnjenih razloga, a tiču se rukovodstva Gradskog vijeća, ovaj proces još uvijek nije doveden do kraja. Svakako bi za političku poziciju “trojke”, a osobito u vremenu kada se približavamo 2026. godini, onoj u kojoj se održavaju opći izbori, bilo iznimno poželjno da se aktivnost oko ustroja gradske vlasti u najvećem gradu okonča što je prije moguće te energiju usmjeri na provedbu politika i projekata koji su potrebni boljitku Sarajeva i svih njegovih stanovnika.

Poglavito je to bitno u smislu pozicije stranaka “trojke” koje su, iako se to nije činilo tako na početku, uspjele ostvariti solidan rezultat u općinskim vijećima sarajevskih općina, što im je dalo mogućnost utjecanja na stvaranje komotne većine u Gradskom vijeću Sarajeva. 

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?