MEĐUNARODNE REAKCIJE

Vijeće Europe upozorava: Izjave iz Republike Srpske prijete miru i potiču mržnju

13.02.2026.
u 10:39

Povjerenik za ljudska prava Vijeće Europe Michael O’Flaherty izrazio je duboku zabrinutost zbog nedavnih istupa političkih lidera u Republici Srpskoj, među kojima je i bivši predsjednik tog entiteta Milorad Dodik, koji je najavio nove korake prema odvajanju Republike Srpske od Bosne i Hercegovine.

– Duboko sam zabrinut zbog nedavnih izjava najviših političkih lidera u Republici Srpskoj koje prijete poticanjem mržnje i netolerancije prema Bošnjacima, povećanjem međuetničkih napetosti te ugrožavanjem mira – izjavio je O’Flaherty.

Podsjetio je kako je Europski sud za ljudska prava naglasio da je govor mržnje nespojiv s Europskom konvencijom i njezinim temeljnim vrijednostima tolerancije, društvenog mira i nediskriminacije.

– Javne osobe, čije riječi oblikuju stavove javnosti, imaju posebnu odgovornost, osobito u zemlji u kojoj je poticanje mržnje u nedavnoj prošlosti dovelo do rata i teških zločina – istaknuo je povjerenik.

O’Flaherty je pozvao političke lidere u Republici Srpskoj da se suzdrže od govora mržnje te da promiču javnu raspravu utemeljenu na poštovanju i zaštiti ljudskih prava.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja

Pretplata