Rasprava o izvješću

U Europskom parlamentu traže se ustavne promjene i federalna BiH

15.04.2016.
u 07:00

Na plenarnom zasjedanju u Strasbourgu održana je rasprava o rezoluciji Europskog parlamenta o izvješću o BiH za 2015., koju je pripremio izvjestitelj Cristian Preda (EPP), u kojoj su zastupnici iz redova HDZ-a i HSS-a opetovano inzistirali na federalizaciji BiH i njezinu približavanju EU, piše Večernji list BIH. Predsjedateljica hrvatskog izaslanstva uime Europske pučke stranke i zamjenica šefa Izaslanstva za BiH Dubravka Šuica rekla je tom prigodom kako približavanje BiH prema EU jamči snaženje zemlje, osigurava stabilnost i sprečava dezintegracijske trendove.

Principijelna načela

Naglasila je potrebu da se u dogledno vrijeme pristupi i ustavnoj reformi koja će jamčiti ravnopravnost konstitutivnih naroda, a osobito Hrvata kao najmalobrojnijeg, na načelima federalizacije, decentralizacije, supsidijarnosti i legitimne zastupljenosti. Potpredsjednik Odbora za vanjske poslove EP-a Andrej Plenković rekao je kako je riječ o prvom izvješću nakon povijesnog podnošenja formalnog zahtjeva za članstvo BiH u EU, koji je predsjedatelj Predsjedništva BiH Dragan Čović predao nizozemskom ministru vanjskih poslova Bertu Koendersu 15. veljače 2016., a uz veliku potporu hrvatskih zastupnika u EP i povjerenika Hahna. Pozvao je Vijeće da bez odgađanja procesuira zahtjev te da Komisija što prije započne s izradom mišljenja kako bi BiH dobila status države kandidata. Zastupnica HSS-a Marijana Petir rekla je kako joj je želja da BiH postane što prije članica europske obitelji, no kako je za to potrebno zadovoljiti neke kriterije. 
“Pripadnost europskoj obitelji pokazuje se poštovanjem vrijednosti u koje EU vjeruje i na kojima je izgrađen”, rekla je Petir te upozorila na kršenja prava Hrvata kao konstitutivnog naroda BiH.

Hrvate se diskriminira

“Hrvate se diskriminira po svim osnovama, oni su u pojedinim dijelovima BiH gotovo nestali, a hrvatski jezik je nedovoljno prisutan u javnom i političkom životu”, podsjetila je Petir. Dodala je i kako trenutačni sustav javnog emitiranja u BiH ne zadovoljava potrebe hrvatskog naroda te pozvala vlasti BiH na uspostavu nacionalnih programa unutar javne televizije. 
“Vlasti BiH moraju Hrvatima kao konstitutivnom narodu osigurati poštivanje njihovih prava i uložiti veće napore kada je riječ o usklađivanju sa standardima EU u svim područjima”, zaključila je Petir. Zastupnica Ivana Maletić pozvala je Komisiju da pomogne BiH koristiti sredstva iz IPA fondova za regionalni razvoj, poljoprivredu i ruralni razvoj te zapošljavanje i za socijalnu politiku u BiH. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?