dalekosežne posljedice

U dijelovima Europe nestaje vode, rezerve se opasno smanjuju

06.12.2025.
u 12:46

Najpogođeniji će biti poljoprivreda i ekosustavi koji ovise o vodi, a posljedično će biti ugrožena i sigurnost hrane

Ogromne količine europskih rezervi vode se smanjuju, otkriva nova analiza koja koristi dva desetljeća satelitskih podataka, a zalihe slatke vode smanjuju se diljem južne i središnje Europe.

Znanstvenici sa Sveučilišnog koledža u Londonu (UCL), u suradnji s Watershed Investigationsom i Guardianom, analizirali su podatke sa satelita iz razdoblja 2002. - 2024., koji prate promjene u Zemljinu gravitacijskom polju. Budući da je voda teška, promjene u podzemnim vodama, rijekama, jezerima, vlažnosti tla i glečerima vidljive su u signalu, što satelitima omogućava da učinkovito "procijene" koliko je vode uskladišteno. Nalazi otkrivaju oštru neravnotežu: sjever i sjeverozapad Europe - posebno Skandinavija te dijelovi Velike Britanije i Portugala postaju vlažniji, dok se veliki dijelovi juga i jugoistoka, uključujući dijelove Velike Britanije, Španjolske, Italije, Francuske, Švicarske, Njemačke, Rumunjske i Ukrajine, isušuju, što bi moglo imati dalekosežne posljedice.

Zbog ovakvog negativnog trenda najpogođeniji će biti poljoprivreda i ekosustavi koji ovise o vodi, a posljedično će biti ugrožena i sigurnost hrane. Agencija za zaštitu okoliša već je upozorila Englesku da se pripremi za sušu koja će trajati i 2026., osim ako ne bude značajnih oborina tijekom jeseni i zime. 

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije

Kupnja